EU rozděluje první platby z válečného fondu COVID-19

BRUSEL (Reuters) – Evropská unie v pondělí poskytla první hotovost ze svého obrovského fondu pro zotavení COVID-19 ve formě grantů na vytváření pracovních míst a podporu podniků v ekonomikách zničených pandemií.

Všech 27 zemí EU se obrací na fond ve výši 800 miliard EUR (954,32 miliardy USD) ve formě grantů a půjček, který bude financován z dluhů, které za členské státy vybere Evropská komise.

V pondělí Evropská komise uvedla, že vyplatila první hotovost z fondu – 800 milionů eur v grantech 16 zemím EU, včetně Francie, Německa, Dánska, Estonska a České republiky.

„Jsem velmi rád, že jsme úspěšně spustili verze NextGenerationEU podle plánu,“ uvedl ve svém prohlášení komisař pro rozpočet EU Johannes Hahn.

Obnovovací fond COVID-19 je známý jako NextGenerationEU.

Fondy budou financovat 41 národních a regionálních programů zaměřených na překlenutí propasti mezi opatřeními reakce na mimořádné události a dlouhodobými investicemi prostřednictvím opatření k posílení systémů zdravotní péče, vytváření pracovních míst nebo poskytování investiční podpory podnikům.

Bude podporovat projekty, které pomáhají zmenšovat rozdíly v ekonomické síle různých regionů – v řeči EU známé jako „financování soudržnosti“. Země jej mohou také použít k výplatě projektů z února 2020.

Každá vláda se musela kvalifikovat pro peníze na zotavení EU a musela se rozhodnout, jak svůj podíl utratí, s výhradou, že nejméně 37% bude muset jít na boj proti změně klimatu a nejméně 20%, aby se ekonomika přizpůsobila digitálnímu věku.

(1 dolar = 0,8383 eur)

(Zprávu upravila Kate Abnettová) Napsali John Chalmers a Gareth Jones

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

READ  Svitolina vede na dubajském náměstí a naříká na prize money

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.