EU plánuje balíček 600 milionů eur pro sousedy Afghánistánu na odvrácení uprchlické krize

Brusel připravuje návrhy na balíček EU v hodnotě 600 milionů EUR pro sousedy Afghánistánu na přijímání uprchlíků, protože se snaží zabránit opakování syrské migrační krize z roku 2015.

Převzetí Afghánistánu Tálibánem po náhlé stažení amerických a spojeneckých sil vyvolalo obavy z nestability v zemi a pravděpodobně velkého počtu vysídlených osob a uprchlíků prchajících před islamistickou militantní skupinou.

Několik hlavních měst EU varovalo, že blok by měl jednat, aby zabránil podobné situaci 2015 uprchlická krize vyvolané válkou v Sýrii. Do Evropy se dostalo více než milion migrantů, což vyvolalo hořké spory mezi členskými státy a ochromilo bruselské právní mechanismy distribuce žadatelů o azyl.

Představitelé EU uvedli, že návrh měl poskytnout sousedním zemím přibližně 600 milionů eur na pomoc s přijímáním uprchlíků prchajících před režimem Talibanu. Mohlo by to znamenat, že Brusel dává peníze Pákistánu, případně Uzbekistánu, Tádžikistánu a dokonce i Íránu, na který se vztahují mezinárodní sankce.

Plán odráží prozatímní snahy Bruselu zmírnit krizi v roce 2015 tím, že Turecku nabídne finanční podporu výměnou za absorpci uprchlíků v zemi, než aby jim umožnil cestovat do Evropy.

Migrace je pro země EU citlivým tématem od krize v roce 2015. Ještě před převzetím moci Talibanem bily na poplach hlavně východní země kvůli úsilí Běloruska povzbudit migranty, z nichž někteří jsou z Afghánistánu, aby se do EU dostali takticky. Komise řekla „agresivní akce. „

Ministři vnitra z Evropské unie uspořádali v úterý v Bruselu mimořádné zasedání, kde diskutovali o důsledcích změny autority v Afghánistánu. Poslední americký voják opustil Kábul v pondělí večer, když Washington ukončil svou 20letou válku v zemi.

V prohlášení vydaném na začátku setkání ministři vnitra Rakouska, Dánska a České republiky uvedli, že „nyní je nejdůležitější vyslat regionu správný signál: zůstaňte tam a my region podpoříme, abychom pomohli lidem . „

READ  Mezinárodní měnový fond říká, že globální ekonomika „ochabuje“ – peníze a byznys

V úterních rozhovorech se neočekává žádná dohoda a výše finanční pomoci bude upravena po konzultaci s dalšími mezinárodními partnery, včetně Spojeného království, s prvním možným setkáním příští týden mezi ministry vnitra G7.

„Jsme na začátku rozpočtového cyklu, neodstraňujeme barel jako v roce 2015,“ řekla Financial Times místopředsedkyně Evropské komise Margaritis Schinas. „Nemyslím si, že problém budou peníze.“

Schinas uvedl, že na rozdíl od krize v roce 2015 unie usiluje o brzká jednání se sousedy Afghánistánu. „Budeme pracovat blíže k problému, aby Afghánci na cestě něco našli, než aby se dostali do rukou pašeráků.“

Německý ministr vnitra Horst Seehofer uvedl, že EU musí rychle postupovat, „aby se vyhnula dalšímu selhání Západu“.

„Je velmi důležité zrychlit diplomatické úsilí. Očekávám, že Evropská komise, pokud se dnes politicky shodneme, bude silně podporovat sousední země, pokud přijmou afghánské uprchlíky,“ řekl novinářům, když dorazil na úterní schůzku. „Pokud budeme jednat rychle, nebudeme rok 2015 opakovat. Pokud děláme chyby a debatujeme příliš dlouho, nepovede to v příštích měsících k dobrému vývoji.“

„Nemyslím si, že je chytré mluvit o číslech, protože čísla mohou vytvářet přitažlivý efekt,“ dodal Seehofer.

600 milionů eur, které má poskytnout Komise, bude součástí balíčku pomoci pro Afghánistán ve výši přibližně jedné miliardy eur. To bude zahrnovat zhruba 300 milionů eur přímé humanitární pomoci, z nichž většina je určena ženám, dívkám a dalším zranitelným skupinám v zemi.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *