EU hrozí žalobou za shovívavost u mocných vůdců

Evropská unie ve čtvrtek účinně pohrozila žalobou, protože poslanci prohlásili, že bude stíhat Evropskou komisi, pokud nebudou přijata represivní opatření proti vůdcům autoritářského bloku.

Evropský parlament zaútočil na Komisi, protože nepřijala nová ustanovení, která by spojovala obrovské částky peněz EU s dodržováním zásad právního státu.

Přijala rezoluci zaměřenou na neliberální vlády členských států EU, Polska a Maďarska, s hlasováním 506 proti, 150 proti a 28 se zdrželo hlasování.

Je to první krok k postoupení výkonné moci EU k Evropskému soudnímu dvoru, což může být teprve potřetí, a odhalila hluboké rozpory v bloku ohledně toho, jak jednat s autokratickými siláky.

“Hra je víc. Očekáváme, že neprodleně uplatníte ustanovení o právním státu nebo se s vámi setkáme u soudu,” uvedla liberální holandská europoslankyně Sophie N. Te Veldtová.

„My jako parlament nedovolíme, aby v komisi nečinně seděli, protože pravicově populistické vlády trhají vládu zákona v Evropě,“ uvedla Němka ze Strany zelených Terje Reinke.

Poslanci se domnívají, že Brusel je tolerantní vůči zemím, jako je Maďarsko a Polsko, které jsou kritizovány za otázky, jako jsou práva homosexuálů, svoboda médií a nezávislost soudů.

Klauzule o právním státu byly dohodnuty vedoucími představiteli EU po dlouhých diskusích o sedmiletém rozpočtu EU ve výši 1,1 bilionu EUR, který byl posílen, aby pomohl Unii ekonomicky se zotavit z pandemie koronavirů. Vstupuje v platnost 1. ledna.

Zdroje Evropského parlamentu obvinily Ursulu von der Leyen, předsedkyni komise, ze zmírnění podmínek s cílem získat polskou a maďarskou podporu pro stimulační balíček. Urban dohodu odložil, ale nakonec s ní souhlasil.

Evropský úřad pro boj proti podvodům obvinil Urbanova švagra Istvána Tiburca ze zpronevěry 40 milionů EUR ve fondech EU. Orbán stáhl svou stranu ze středopravého bloku v Evropském parlamentu, než byl vyloučen kvůli obavám z jeho respektu k demokracii.

READ  Český vyslanec hodlá posílit vztahy

Poslanci 506 hlasy podpořili také rezoluci vyzývající Komisi, aby jednala o údajném střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše o zemědělské dotace z EU.

Populistický miliardář je obviňován z toho, že je skutečným vlastníkem potravinářské, chemické a mediální společnosti Agrofert – společnosti, která dostává zemědělské dotace z rozpočtu EU.

Zpráva komise zveřejněná v dubnu uvedla, že platby neměly být provedeny, když Papiss jako vůdce EU byl jedním z těch, kdo zodpovídali za vyjednávání a schvalování rozpočtu.

Babiš uvedl, že rozhodnutí nebylo nic jiného než politický trik.

Jedná se o pokračování zasahování Evropského parlamentu do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme suverénní země a politický boj zde pokračuje. “

Dodal: “Volby se blíží a Evropský parlament se je snaží ovlivnit. Tato iniciativa samozřejmě pochází od české opozice, která to organizuje.”

Monica Holmeyer, středopravá europoslankyně, která vede toto rozhodnutí, uvedla: „Očekáváme, že Komise přijme jasná opatření … a zabrání českým premiérům nebo budoucím premiérům ovlivňovat přidělování finančních prostředků EU ve prospěch společností které patří jejich rodinným příslušníkům nebo jim samotným. “

Před postoupením výboru k soudu musí být v parlamentních výborech ještě další tři hlasy.

Mluvčí Komise uvedl: „Komise je samozřejmě plně odhodlána provádět nařízení a již monitoruje případná porušení zásad právního státu, která by podle nařízení byla relevantní. Souběžně také připravujeme pokyny k zajištění toho, aby tento mechanismus fungoval uplatňovány spravedlivě a objektivně.

Budou pokryta všechna porušení, která nastanou po 1. lednu 2021. „Žádný případ nebude ztracen,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *