EU hrozí zablokováním některých českých plateb kvůli střetu zájmů – Politico

Evropská komise eskaluje střet zájmů s Českou republikou a hrozí zastavením plateb zahrnujících společnosti držené trusty.

Tento krok následuje po dlouhodobých obavách, že český premiér Andrej Babiš z těchto opatření nesprávně těžil, což přimělo Brusel vydat doporučení pro systémové změny v tom, jak země zachází s evropskými financemi.

V roce 2017 dal Babiš svoji masivní zemědělskou a chemickou skupinu Agrofert do dvou svěřeneckých fondů. Ale v revizi 2019, oznámené na začátku tohoto roku, Evropská komise našel Předseda vlády má na tyto svěřenské fondy stále „přímý“ a „nepřímý“ vliv. V důsledku toho uvedl, že „všechny granty“ Agrofertu od února 2017 porušují zákon o střetu zájmů.

A přestože české úřady nakonec v souvislosti s aktivitami uvedenými v revizi nepožadovaly od EU žádné peníze, případ vyvolal širší tlak na respektování pravidel střetu zájmů.

Komise nyní zaslala Praze dopis, v němž radí místním orgánům, které provádějí programy regionálního a sociálního rozvoje financované z prostředků EU, aby nevyhledávaly splátky pro žádnou ze společností, které důvěra obecně ovládá. Komise uvedla, že v těchto případech nebude provádět platby.

Dopis zaslaný minulý týden naléhal na Prahu, aby přijala doporučení k auditu, která České republice doporučila „zlepšit zavedené systémy řízení a kontroly“ s cílem „zajistit, aby žádné další granty nebyly poskytovány“ v rozporu s konfliktem úroková pravidla.

Mluvčí Komise v pondělí potvrdil, že „české orgány provádějí všechna doporučení uvedená v revizní zprávě“.

Pokud ne, důsledky mohou být finanční.

Mluvčí uvedl, že Komise „pozastaví veškeré budoucí žádosti o platby v souvislosti s takovými společnostmi, dokud nedojde k implementaci vylepšení systému k řešení tohoto rizika“.

Babiš, který dlouhodobě odmítá jakákoli obvinění z protiprávního jednání, na žádost o komentář nereagoval.

V červnu Evropský parlament vyzval k a Přesnost Aby „zajistil, že komerční subjekty pod kontrolou premiéra Babiše přestanou dostávat jakékoli finanční prostředky z fondů EU“.

READ  Indonéský státní nástroj postupně odchází z uhelných elektráren, Energy News, ET EnergyWorld

„Více vyplácení finančních prostředků, ať už ze státního rozpočtu EU nebo z České republiky, společnostem ovládaným premiérem Babišem nebo členy české vlády by mělo být zastaveno, dokud nebudou konflikty zájmů zcela vyřešeny,“ uvedli europoslanci.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *