Erdogan řekl, že vůdce Islámského státu byl zabit v Sýrii tureckou rozvědkou

ISTANBUL (Reuters) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli řekl, že turecká rozvědka zabila vůdce Islámského státu abú Husajna al-Qurashiho v Sýrii.

„Tato osoba byla zneškodněna v rámci operace, kterou včera provedla turecká národní zpravodajská služba v Sýrii,“ řekl Erdogan v rozhovoru pro tureckou televizi TRT.

Erdogan řekl, že zpravodajské služby pronásledují al-Qurashiho již dlouhou dobu.

Syrské místní a bezpečnostní zdroje uvedly, že k náletu došlo ve městě Jandris na severu Sýrie, které ovládají opoziční frakce podporované Tureckem, a bylo jednou z nejvíce postižených oblastí zemětřesením ze 6. února, které zasáhlo Turecko a Sýrii.

Syrská národní armáda, opoziční frakce s bezpečnostní přítomností v oblasti, se okamžitě nevyjádřila.

Jeden z obyvatel řekl, že střety začaly na okraji Jandris v noci ze soboty na neděli a trvaly asi hodinu, než obyvatelé zaslechli velkou explozi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se setkal s Devletem Bahcelim, vůdcem Strany nacionalistického hnutí, Mustafou Destecim, vůdcem turecké Strany větší jednoty (BBP), a Önderem Aksakalem, vůdcem Strany demokratické levice (DSP), v turecké Ankaře 27. dubna , 2023. Murat Cetinmuhurdar/PPO / Prospekt přes REUTERS

Bezpečnostní síly později oblast uzavřely, aby se k ní nikdo nemohl přiblížit.

ISIS si vybral al-Qurashi za svého vůdce v listopadu 2022 poté, co byl předchozí vůdce ISIS zabit při operaci v jižní Sýrii.

Skupina Islámský stát se v roce 2014 zmocnila části Iráku a Sýrie a její tehdejší vůdce Abú Bakr al-Bagdádí vyhlásil na území obývaném miliony lidí islámský chalífát.

Ale ISIS ztratil kontrolu nad regionem po kampaních sil podporovaných USA v Sýrii a Iráku, stejně jako syrských sil podporovaných Íránem a Ruskem a různými polovojenskými frakcemi.

Zbývající tisíce jejích bojovníků se v posledních letech ukryly v odlehlém vnitrozemí obou zemí, i když jsou stále schopny provádět velké útoky typu hit-and-run.

Koalice vedená USA spolu s koalicí vedenou Kurdy známou jako Syrské demokratické síly (SDF) pokračuje v útocích proti představitelům ISIS v Sýrii.

V některých případech se stali terčem vysocí představitelé ISIS, když se skrývali v oblastech, kde má Turecko významný vliv.

READ  Demonstranti zaútočili na tábor indické armády poté, co omylem zabili 14 civilistů - úředníků

(Zpráva Ezgi Erkoyun) Střih Lisa Shumaker

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *