Erdogan kvůli bezpečnostním sporům opouští klimatický summit v Glasgow

ANKARA (Reuters) – Prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí zrušil plány na účast na globální klimatické konferenci v Glasgow, protože Británie nesplnila požadavky Turecka na bezpečnostní opatření, citovala ho turecká média.

Hlavy států a vlád z celého světa se účastní summitu COP26, který je zásadní pro to, abychom se vyhnuli nejkatastrofičtějším dopadům změny klimatu.

Erdogan se k nim měl připojit ve Skotsku poté, co se o víkendu zúčastnil summitu G20 v Římě, ale místo toho se vrátil do Turecka krátce po pondělní půlnoci.

Turecká média jej citovala, když reportérům ve svém letadle domů řekl, že Ankara vznesla požadavky týkající se parametrů bezpečnostního protokolu summitu v Británii, které nebyly splněny.

„Když naše požadavky nebyly splněny, rozhodli jsme se nejet do Glasgow,“ řekl Erdogan. Řekl, že protokolové standardy, které Ankara hledala, jsou ty, které jsou vždy implementovány při jeho mezinárodních cestách.

Erdogan řekl, že britský premiér Boris Johnson původně řekl, že problém byl vyřešen. „Ale na poslední chvíli se k nám vrátil a řekl, že skotská strana působí potíže,“ citovala ho turecká média.

Erdogan řekl, že se později dozvěděl, že opatření požadovaná Tureckem byla udělena jako výjimka jiné zemi, o které se nezmínil. Řekl, že to je nepřijatelné. „Jsme povinni chránit důstojnost našeho národa,“ řekl.

Mluvčí Johnsona řekl, že nebude vstupovat do bezpečnostních opatření pro jednotlivce.

Na otázku, co to znamená pro premiérovy naděje na dohodu o uhlí, mluvčí dodal: „Byli jsme potěšeni, že se Erdogan osobně zúčastnil. Premiér se bude nadále snažit přesvědčit tureckou vládu, aby udělala více, a učiní tak na konferenci. i na oficiální úrovni.“

Auta a objednávky

Mluvčí britského vládního úřadu COP26 odmítl komentovat bezpečnostní záležitosti. Skotská policie uvedla, že bezpečnost VIP nekomentuje.

READ  Při živém vysílání na Facebooku byl zastřelen filipínský rozhlasový moderátor

Vysoký turecký představitel dříve agentuře Reuters řekl, že britské úřady nevyhověly bezpečnostním požadavkům Turecka.

„Prezident se tak rozhodl, protože naše požadavky týkající se počtu bezpečnostních vozidel a některé další bezpečnostní požadavky nebyly plně splněny,“ řekl úředník.

Erdogan již dříve řekl, že se setká s americkým prezidentem Joe Biden v Glasgow, ale v neděli se setkali v Římě. Přečtěte si více

Minulý měsíc turecký parlament věřil jsem Pařížská dohoda o klimatu z roku 2015 se stala poslední zemí G-20, která tak učinila. Přečtěte si více

Ankara roky odkládala ratifikaci dohody s tím, že Turecko by nemělo být klasifikováno jako rozvinutá země s omezeným přístupem k financování na podporu snižování emisí podle dohody. Řekla také, že Turecko je historicky zodpovědné za velmi malý podíl uhlíkových emisí.

Erdogan minulý týden řekl, že Turecko podepsalo dohodu Memorandum o porozumění V rámci kterých obdrží půjčky ve výši 3,2 miliardy dolarů, které jí pomohou dosáhnout cílů v oblasti čisté energie stanovených v Pařížské dohodě. Přečtěte si více

Mezi dalšími nepřítomnými na schůzce v Glasgow byl čínský prezident Si Ťin-pching, jehož země je zdaleka největším producentem skleníkových plynů, a ruský prezident Vladimir Putin, jeden ze tří největších světových producentů ropy.

Obálka Orhana Coskuna v Ankaře s dodatečnou reportáží Elizabeth Piper v Glasgow Psaní Darrena Butlera Střih Dominic Evans, Barbara Lewis, Mark Heinrich a Andrew Heavens

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *