Emisní limity EU pro automobily čelí odporu osmi členů: zpráva

Emisní limity EU pro automobily čelí odporu osmi členů: zpráva

Francie, Itálie a Česká republika patří mezi osm zemí, které se snaží oslabit nové emisní limity EU pro automobily, protože jsou podle nich příliš ambiciózní a pro automobilky nereálné.

podle: Reuters
Aktualizováno dne: 24. května 2023, 17:08

Osm zemí uvedlo, že části zákona, včetně omezení emisí z výfuku, by měly být zcela zrušeny

Země Evropské unie a zákonodárci se připravují na jednání o nařízení Euro 7, které od roku 2025 zpřísní emisní limity vozidel pro znečišťující látky včetně oxidů dusíku a oxidu uhelnatého.

Těchto osm zemí ve společném dokumentu zaslaném ostatním členům EU, který viděla agentura Reuters, uvedlo, že části zákona by měly být zrušeny, včetně omezení emisí z výfuku.

„Jsme proti jakýmkoli novým pravidlům pro emise výfukových plynů (včetně nových požadavků na testování nebo nových emisních limitů) pro osobní a nákladní automobily,“ stojí v dokumentu, který podepsaly Francie, Itálie, Česká republika, Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. .

Státy uvedly, že limity donutí automobilky investovat do zlepšení výfukových emisí, což jsou peníze, které by mohly být lépe vynaloženy na vývoj vozů s nulovými emisemi.

Společně by obě země měly dostatek hlasů k zablokování návrhu.

Evropská komise říká, že pravidla – která se vztahují pouze na nová vozidla, nikoli na ta, která již jezdí na silnicích – jsou potřebná ke snížení zdraví škodlivých emisí a zabránění opakování takzvaného skandálu Dieselgate, při kterém společnosti pravidla podváděly.

Zákon také zpřísní testování emisí a bude vyžadovat, aby výrobci automobilů používali palubní systémy kontroly znečištění.

Země včetně Itálie a České republiky jsou domovem velkého automobilového průmyslu a postoj vlády je v souladu s kritikou Euro 7 ze strany některých automobilek.

Česká automobilka Škoda varovala před ztrátou 3 000 pracovních míst, pokud návrh projde, zatímco generální ředitel Stellantis Carlos Tavares označil části Euro 7 za „zbytečné“.

READ  10 nejbezpečnějších zemí na světě k návštěvě

Zákon také poprvé sníží znečištění z brzd a pneumatik.

Osm států usilovalo o další změny včetně pozdějších termínů, kdy pravidla vstoupí v platnost.

Evropská unie se již dohodla, že do roku 2035 musí být všechna nová auta prodávaná v bloku CO2 neutrální. Zákon byl definitivně schválen letos po odporu zemí včetně Německa, kterému byla udělena výjimka pro vozy s elektrickým pohonem.

Datum prvního zveřejnění: 24. května 2023, 17:08 IST

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *