Embryo dinosaura dokonale uchované ve vejci bylo objeveno v Číně

70 milionů let stará fosilie uchovává embryonální kostru dinosaura oviraptorida, který byl pojmenován Baby Yingliang po Čínském muzeu, ve kterém je fosilie uložena. Drobné dinosauří kosti jsou malé, křehké a jen zřídka se dochovaly jako fosilie, takže jde o velmi šťastný nález, řekla Darla Zelenitsky, odborná asistentka na katedře věd o Zemi na University of Calgary v Kanadě.

„Je to skvělý exemplář… Pracuji na dinosauřích vejcích 25 let a nic podobného jsem ještě neviděl,“ řekl Zelenitsky, který je jedním z autorů výzkumu zveřejněného v úterý v iScience.

„Zatím se málo ví o tom, co se dělo uvnitř předem vylíhnutého dinosauřího vejce, protože existuje velmi málo embryonálních koster, zvláště těch, které jsou kompletní a zachovalé v životě,“ uvedla v e-mailu.

Vejce bylo asi 17 cm (7 palců) dlouhé a dinosaurus byl odhadován na délku asi 27 cm (11 palců) od hlavy k ocasu. Vědci se domnívají, že kdyby v dospělosti žil, byl by vysoký asi dva až tři metry.

Vědci z Číny, Spojeného království a Kanady studovali pozice mláďat Yingliang a dalších dříve nalezených embryí Oviraptoridů. Došli k závěru, že dinosauři se před vylíhnutím pohybovali a měnili pozice podobně jako ptačí mláďata.

U moderních ptáků jsou tyto pohyby spojeny s chováním nazývaným ohýbání, které je řízeno centrálním nervovým systémem a je rozhodující pro úspěšné vylíhnutí.

Většina známých embryí neptačích dinosaurů je neúplná s nesouvislými kostrami (Kost se oddělila v kloubech), Wisom Ma, hlavní autor studie a výzkumník z University of Birmingham ve Velké Británii, uvedl v prohlášení.

„Byli jsme překvapeni, když jsme viděli toto embryo krásně uchované uvnitř dinosauřího vejce, ležící v poloze podobné ptákům. Tato poloha nebyla u neptačích dinosaurů dříve rozpoznána.“

Umělec rekonstruuje malého oviraptoridního dinosaura.

Všichni ptáci se vyvinuli přímo ze skupiny dvounohých dinosaurů známých jako teropodi, mezi jejichž členy patří vytrvalí tyranosauři a menší velociraptor.

READ  Sonda na Marsu objevila něco, co nikdy předtím nevidělo - BGR

Chování před vylíhnutím není jediné chování, které moderní ptáci zdědili od svých dinosauřích předků. Je také známo, že stejný druh dinosaurů seděl na jejich vejcích, řekl Zelenitsky, podobně jako ptáci.

Fosilie byla nalezena v čínské provincii Ťiang-si a v roce 2000 ji získal Liang Liu, ředitel čínské kamenné společnosti jménem Yingliang Group. Skončila ve skladu a byla z velké části zapomenuta až do asi 10 let později, kdy zaměstnanci muzea roztřídili krabice a objevili fosílii při stavbě Přírodovědného muzea kamene Yingliang. Muzeum je podporováno společností.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *