Ekvádor trpí celostátním výpadkem elektřiny a 17 milionů lidí zůstává ve tmě

Ekvádor trpí celostátním výpadkem elektřiny a 17 milionů lidí zůstává ve tmě

Rodrigo Buendia/AFP/Getty Images/Soubor

Vlajka Ekvádoru v Quitu 30. září 2013.CNN

Ekvádor ve středu zasáhl hodinový celostátní výpadek elektřiny a obyvatelé 17milionového jihoamerického státu zůstali bez proudu.

Úřady uvedly, že výpadek elektřiny – který postihl nemocnice, domy a hlavní systém metra – byl způsoben problémy s údržbou a dopravou v elektrickém systému země.

„Výpadky, kterých jsme dnes byli svědky, byly způsobeny nedostatečnými investicemi do údržby, nového elektrického přenosu a ochrany infrastruktury přenosu elektřiny,“ řekl ve středu na tiskové konferenci ministr veřejné infrastruktury Roberto Luque.

Od středečního večera byla podle vlády obnovena elektřina v 95 % země.

Ekvádor roky trpí energetickou krizí. Naposledy ekvádorský prezident Daniel Noboa v ​​dubnu vyhlásil energetickou nouzi a nařídil celostátní výpadek elektřiny na osm hodin uprostřed sucha, které ovlivnilo výrobu elektřiny.

V hlavním městě Quito viděl tým CNN během výpadku proudu dvě nemocnice, včetně dětského zdravotnického centra. Obě nemocnice se mohly krátce po začátku výpadku spolehnout na elektřinu ze svých generátorů.

V Guayaquilu, největším městě země, zasáhl krátký výpadek elektřiny další dvě nemocnice. „Elektřina byla odpojena, ale máme vlastní generátory,“ řekl lékař z nemocnice Luis Vernaza v Guayaquilu. CNN se obrátila na ministerstvo zdravotnictví země, aby se zeptala, zda byly postiženy i další nemocnice.

Obyvatelé Guayaquilu čelili výpadkům elektřiny kvůli horku dosahujícímu 90 stupňů Fahrenheita (32 stupňů Celsia). „Nedá se to vydržet, je tam velké horko a vlhko a my nemůžeme používat klimatizaci ani respirátor,“ řekl CNN jeden z obyvatel.

Občan dodal: „A navíc nejde voda.“

Provoz v metru v Quitu byl přerušen kvůli výpadku proudu, přičemž starosta hlavního města Papel Muñoz řekl, že výpadek byl „tak významný“, že ovlivnil metro, přestože používá „izolovaný (elektrický) systém“.

READ  Papežova noc po operaci střev v Římě proběhla „dobře“.

Ministr infrastruktury Luque řekl, že výpadkům elektřiny by se dalo předejít, kdyby Ekvádor po podobném výpadku elektřiny v roce 2004 realizoval investiční plán na „ochranu infrastruktury při výrobě a přenosu elektřiny“.

Loki uvedl, že středeční výpadek elektřiny nesouvisí s energetickou krizí, které byla země svědkem od loňského dubna.

„Výpadky, které jsme zaznamenali v dubnu, byly způsobeny nedostatkem investic do nové výroby (elektřiny) a údržby (energie), kterou máme,“ řekl Luki.

Tento příběh byl aktualizován o další vývoj.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *