Ekonomové očekávají ve druhém čtvrtletí prudký růst platů v České republice

Analytici poukazují na to, že tento významný nárůst je způsoben nižším základním efektem a také vyplácením zvláštních bonusů lidem ve zdravotnickém sektoru.

V příštích několika čtvrtletích se podle odborníků zvýšení mezd vrátí na 3 nebo 4 procenta.

Český statistický úřad má příští pátek zveřejnit údaje o průměrných platech ve druhém čtvrtletí. Obvykle si dvě třetiny zaměstnanců odnesou domů méně, než je průměrná mzda.

V prvním čtvrtletí roku 2021 se národní průměrný plat zvýšil meziročně o 3,2% na 35 285 Kč měsíčně. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen vzrostly zisky v reálném vyjádření o 1 procento.

Pavel Sobiesek, hlavní ekonom UniCredit, uvedl, že speciální odměny vyplácené zdravotnickým pracovníkům ve druhém čtvrtletí zvyšovaly průměrné mzdy v celé ekonomice.

Pan Subishek uvedl, že jeho organizace očekává meziroční nárůst nominální mzdy o 11 procent, což je míra, která se za 25 let nevidí. Řekl, že ve třetím čtvrtletí roku 2021 by se mzdové balíčky měly opět zvýšit o 3 až 4 procenta.

Na první pohled vypadá dvouciferný roční růst působivě, řekl Miroslav Novak, analytik společnosti Akcenta.

Toto číslo je ale výrazně zkreslené kvůli ekonomickému vývoji ve druhém čtvrtletí loňského roku. Řekl, že byl těžce zasažen krizí Covid, s prudkým poklesem pracovní doby a náhlým poklesem průměrných nominálních mezd.

Bankovní analytik ČSOB Peter Dovick uvedl, že odhad vývoje čtvrtletí byl téměř loterie, když byla velká část služeb v zablokování a v průmyslu byly pociťovány první známky poklesu.

Dovik uvedl, že nejnovější čísla růstu mezd vypadají působivě díky nízkému základnímu efektu, a dodal, že očekává, že růst mezd pro celou ekonomiku dosáhne meziročně 7,5 procenta.

READ  Justin Bieber zrušil všechny koncerty kvůli obavám o duševní zdraví

Nedostatek pracovníků na trhu práce začne v příštích čtvrtletích zvyšovat platy, řekl české tiskové agentuře Miroslav Novak z Akcenty.

Kromě toho, řekl pan Novák, od začátku příštího roku pravděpodobně dojde k výraznému zvýšení minimální mzdy, což se projeví tlakem na průměrný růst mezd.

Analytik uvedl, že ve druhé polovině roku 2021 a na začátku příštího roku může mít růst reálných mezd negativní dopad na spotřebitelskou inflaci, která se v některých měsících zvýší o více než 4%.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *