Ekonomika střední a východní Evropy Industrializační tlak střední Evropy dosáhl Maďarska – PMI

(Reuters) – Výrobní aktivita v Maďarsku se v září poprvé za 17 měsíců snížila a výroba pokračovala v poklesu v České republice a Polsku, protože rostoucí inflace a rostoucí náklady na energii přidaly svůj dopad ve střední Evropě, ukázal průzkum Pondělí.

Maďarsko se připojilo ke svým středoevropským kolegům a poukázalo na pokles výroby s evropskou energetickou krizí a inflací na nejvyšších úrovních za posledních deset let, což poškozuje spotřebitele i podniky.

Sezónně upravený index nákupních manažerů země (HUPMI = ECI) v září klesl na 49,6, tedy pod úroveň 50, která rozděluje růst od poklesu, a dolů z 57,8 v srpnu, uvádí maďarská asociace logistiky, řízení nákupu a zásob (MLBKT).

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Standard & Poor’s Global Polish Manufacturing PMI (PLPMI = ECI) zpomalil tempo poklesu a v září vzrostl na 43,0 ze 40,9 v srpnu.

Český index nákupních manažerů (CZPMI = ECI), který je rovněž předmětem průzkumu S&P Global, dosáhl nejnižší úrovně od května 2020, když v září klesl na 44,7 ze 46,8 v předchozím měsíci.

V Maďarsku klesl objem výroby pod hranici 50 bodů, což je nejnižší hodnota za měsíc od roku 1995.

Nové objednávky polským výrobcům klesaly sedmý měsíc v řadě, což se projevilo nižší výrobou. Podobný obrázek byl k vidění i v České republice.

Polský a český průzkum také ukázal, že inflace cen vstupů opět zrychluje.

Přichází v době, kdy lídři Evropské unie hledají způsoby, jak omezit rostoucí ceny energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a se sníženým tokem ruského plynu do bloku. Přečtěte si více

S rostoucími riziky recese ve střední Evropě, protože schopnost spotřebitelů utrácet je pod vlivem vysoké inflace, se tvůrci úrokových sazeb snažili ukončit cykly prudkého zvyšování úrokových sazeb za poslední rok, přestože cenové tlaky zůstávají v bublině.

READ  Federální generální prokurátor řekl, že Fortnberryův právník pošpinil agenta FBI | Zemská vláda

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další reportáže Jason Hofitt v Praze, Christina Than a Gergeli Zakas v Budapešti, Alan Sharlish a Anna Ludarczak-Simczuk ve Varšavě; Střih Ed Osmond

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *