Ekonomika střední a východní Evropy Česká inflace dosahuje 16 %, což představuje výzvu pro velké červnové zvýšení sazeb

Tento snímek pořízený 1. dubna 2017 ukazuje české korunové mince před logem vystaveným Českou centrální bankou (ČNB). REUTERS / David W Černý / Ilustrace / Soubor Foto

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

  • Česká inflace je vyšší, než se očekávalo
  • Trhy v červnu zaznamenají nárůst minimálně o 100 bps
  • Inflační tlaky ve střední a východní Evropě jsou stále silné, politika se zpřísňuje
  • Inflace v Rumunsku byla v květnu 14,5 %.

10. června (Reuters) – Česká celková inflace v květnu vzrostla na 16 %, což je nejvyšší úroveň za téměř 30 let, vyplývá z údajů zveřejněných v pátek.

Data – předpověď centrální banky 14,9 % – přidáno k sázce – Česká národní banka nabídne další obrovské zvýšení úrokových sazeb, až se skupina sejde ve své stávající struktuře naposledy tento měsíc.

Trhy nyní vykazují nárůst o 100 bazických bodů, aby se základní sazba dostala nad 6 % (CZCBIR = ECI) do konce tříletého období sedmi členů 22. června.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

„Po tomto čísle věřím, že banka půjde k velkému růstu, pohyb o 75 bazických bodů ještě nebyl naznačen. O kolik víc je otázkou,“ řekl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom Prague Unicredit.

Předseda centrální banky jmenoval tento týden tři nové členy, čímž zmírnil obavy trhu z prudkého zhoršení bankovní rady. Přečtěte si více

Český centrální bankéř Aleš Mitchell, který byl proti loňským 550 bazickým bodům, převezme od července funkci guvernéra a usiluje o stabilitu sazeb.

Centrální banky ve střední a východní Evropě již v minulém roce výrazně zvýšily sazby proti rostoucí inflaci, protože napjaté trhy práce zvyšují spotřebitelskou poptávku a umožňují společnostem překonat rostoucí náklady.

READ  Co potřebujete vědět o znovuotevření cesty do České republiky

Česká inflace je silnější než v některých zemích, jako je Maďarsko a Polsko, kde cenové stropy nebo jiná protiinflační opatření částečně zmírnily břemeno zaznamenaných cen komodit.

Páteční data však ukázala, že celková inflace v Rumunsku dosáhla 14,5 %, což je dalším důkazem toho, že úrokové sazby dále porostou.

V Rumunsku centrální banka uvedla, že nedovolí další zvyšování úrokových sazeb pro své regionální protějšky, a zvýšila svou referenční úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 3,75 %, což je šesté v řadě.

„Po zvýšení své klíčové sazby (Polská národní banka) na 75 bazických bodů (tento týden) očekáváme, že se vejde na příštím tarifním zasedání (Národní banka Rumunska) 6. července,“ uvedla Erstay Group Bank.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Zpráva Jasona Howetta v Praze a Louisy Ily v Bukurešti; Střih Catherine Evans a Barbara Louise

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.