Ekonomická prosperita ve východní Evropě pokulhává, protože inflace v regionu dosahuje dvouciferných hodnot

V následujících týdnech Ruská invaze na UkrajinuHlavní ekonomiky západní Evropy začaly ochabovat. Ale daleko od východu to bylo stále období konjunktury díky dvojnásobnému zvýšení mezd a štědrým vládním grantům v některých zemích.

Už ne.

Prudké zpomalení maloobchodních tržeb a zhoršující se ukazatele důvěry ukazují, že na východním křídle Evropy dostihla krize životních nákladů a lidé nyní čelí tvrdé kontrole reality, protože tvrdohlavá dvouciferná inflace narušuje jejich příjmy, zatímco ceny potravin stoupají vzhůru 15 % – 22 % a prudké stoupání stojí energii.

Vzhledem k tomu, že spotřeba domácností zasáhla, analytici snižují své předpovědi HDP a rýsuje se hrozba celoevropské recese.

Šéf Světové banky varuje před riziky „globální recese“ a požaduje „klíčovou proměnnou“

rodiny mají Začali si utahovat opasky. Poláci si berou kratší dovolenou, Češi šetří na účtech za restaurace, zatímco někteří hledají druhou práci, a v Maďarsku – kde samotná inflace potravin byla v červnu 22,1 % ročně – lidé snižují účty za potraviny a nákupy zboží dlouhodobé spotřeby. měna forint tlačí nahoru dovozní ceny.

„Jeden den jsem šel do pekárny a bochník chleba stál 550 forintů. Jdu druhý den a stojí to 650. Proboha!“ , řekl Laius, 73letý muž nakupující na trhu v severním městě Esztergom na Dunaji.

Spolu se svým kolem Lagos, který neprozradil své příjmení, řekl, že růst cen potravin spotřeboval část jeho měsíčního důchodu a nebude schopen platit vyšší účty za energie, které po skončení vlády porostou. Měsíc odstranil cenové stropy pro tzv. domácnosti s vysokou spotřebou.

Spřádá si tedy vlastní plány.

„Můžu topit plynem ale i dřevem…protože mám kachlová kamna. Tak se přestěhujeme s manželkou do jednoho pokoje, vytopíme kamna, oblékneme si teplé svetry a budeme se takhle dívat na televizi.“

V celém Maďarsku se růst maloobchodních tržeb v červnu zpomalil na 4,5 % ročně z květnových 10,9 %, přičemž prodej nábytku a elektronického zboží poklesl o 4,3 %, což naznačuje dopad masivních daňových úlev a převodů hotovosti od vlády premiéra Viktora Orbána před dubnovými volbami. . Nyní to zmizelo.

Údaje ukázaly, že růst polských maloobchodních tržeb rovněž zpomalil na 3,2 % v červnu anualizovaně z květnových 8,2 %, zatímco maloobchodní tržby očištěné o Českou republiku bez aut a motocyklů v červnu meziročně klesly o 6,0 % po květnovém poklesu o 6,6 %. Pátek.

„Rodiny zareagovaly na rostoucí životní náklady smysluplným způsobem a spotřeba věcí se začíná zpomalovat,“ řekl Peter Verovacs, analytik ING v Budapešti.

Podle pátečního průzkumu Maďarské národní banky očekávají komerční banky poptávku po úvěrech a zpřísnění úvěrových podmínek ve druhém pololetí.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přináší velká rizika pro globální ekonomiku

utažení pásu

Zdá se, že zpomalení domácí poptávky, vyšší úrokové sazby, škrty ve vládních výdajích a vyšší firemní náklady utlumí hospodářský růst ve střední Evropě ve druhé polovině letošního roku a v roce 2023 jej prudce zpomalí.

Citigroup uvedla, že maďarská ekonomika by v roce 2022 mohla růst o téměř 5 %, ale její prognóza o 1 % pro příští rok s sebou nese rizika poklesu.

„Riziko, že ceny energií budou po delší dobu dále růst, a přitom udrží inflaci na dvouciferných hodnotách i do roku 2023, a naše aktualizované interní prognózy eurozóny ukazují na rizika poklesu,“ uvedla.

Maďarská centrální banka stále předpovídá 2,0-3,0% růst pro rok 2023 a nové prognózy zveřejní v září.

Podle vládních prognóz by polská ekonomika měla letos vzrůst o 3,8 % a v roce 2023 o 3,2 %.

Česká centrální banka, která ve čtvrtek jako první vyzvala k zastavení cyklu zvyšování sazeb, očekává recesi na začátku roku, protože ve čtvrtém čtvrtletí 2022 očekává pokles ekonomiky o 0,4 % a v prvním čtvrtletí o 1 %. roku. 2023.

READ  Evropský soud uloží Polsku pokutu 500 000 EUR denně do uzavření dolu | Majitel

Guvernérka Alice Michel řekla: „Náš základní scénář zahrnuje mírnou recesi – technickou recesi – máme dvě po sobě jdoucí čtvrtletí se čtvrtletním poklesem… To by byla zdravá recese, která by také umožnila pokles inflace.“

I když se stále očekává, že léto zažije boom odvětví cestovního ruchuzačali Poláci šetřit na zájezdech podle cestovatelského webu Noclegi.pl.

„Vidíme, že to, co odlišuje tuto sezónu, je zkrácení letů v průměru o jeden den a odkládání rezervace na poslední chvíli,“ řekla Natalia Jawska, expertka z Noclegi.pl. Poláci začali šetřit i na jídle.

Údaje z různých restauračních platebních služeb, jako je Sodexo, ukázaly, že poklesly i útraty v restauracích v České republice. Poslední červnový průzkum STEM zjistil, že 80 % českých domácností omezuje nebo omezuje své nákupy kvůli rychle rostoucím účtům za energie.

Důvěra českých spotřebitelů dosáhla v červenci podle měsíčního průzkumu statistického úřadu nového minima, zatímco průzkum výzkumného centra GKI ukázal, že maďarský index spotřebitelské důvěry v červenci během první vlny COVID klesl na nejnižší úroveň od dubna 2020. -19 pandemie.

Martin Holovic, 43letý český filmový producent, řekl, že se v tuto chvíli neobává o své příjmy, ale je méně optimistický ohledně budoucnosti.

Ekonomové říkají, že osvěžující média, lámání vlasů při definování recese „zcela minou loď“

„Těžké časy se zatím nemůžu vypořádat hned…ale budou,“ řekl Holovitch.

„Určitě se budu snažit šetřit více energie…určitě nebudu kupovat nové věci pro děti, oblečení nebo sportovní potřeby. To použité najdete za poloviční cenu.“

V zimě to také sníží provoz topení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.