EK schválila český program na podporu provozovatelů elektrických vlaků

EK schválila český program na podporu provozovatelů elektrických vlaků

Komise říká, že projekt v hodnotě 180 milionů eur podporuje přechod ze silnice na železnici a zároveň splňuje cíle zelené energie.

Evropská komise schválila český plán na podporu provozovatelů železnic a veřejné dopravy využívajících elektrickou trakci.

Evropská komise (EK) schválila plán České republiky ve výši 180 milionů eur na podporu provozovatelů železniční a městské hromadné dopravy využívajících elektrickou trakci podle pravidel EU pro státní podporu.

Ověření přichází poté, co česká vláda oznámila EK, že hodlá podporovat provozovatele městské hromadné dopravy, zaprvé železniční osobní a nákladní dopravy a zadruhé městskou hromadnou dopravu, jako jsou lehká železnice, trolejbusy a lanovky.

Český projekt má odhadovaný celkový rozpočet 4,4 miliardy korun (185,4 milionu USD) a bude probíhat do konce roku 2026. Tato dotace bude osvobozena od poplatků za obnovitelné zdroje energie zahrnutých v účtech provozovatelů dopravy. Spotřebitelé elektřiny a financují výrobu obnovitelné energie v zemi.

Po zvážení těchto opatření v rámci pravidel státní podpory se EK dohodla, že projekt přispěje ke zlepšení environmentální výkonnosti železniční a městské dopravy a ke splnění cílů strategie Komise pro udržitelnou a inteligentní mobilitu a Evropské zelené dohody.

„Tento projekt za 180 milionů eur umožní České republice podporovat elektrickou trakci, což je ve srovnání s vozidly na naftu ekologický způsob železniční a městské dopravy,“ uvedla výkonná místopředsedkyně EK pro politiku hospodářské soutěže paní Margrethe. Vestagerová. „České republice to pomůže splnit cíle Evropské zelené dohody a zároveň snížit zátěž rostoucích nákladů na elektřinu pro přepravce, cestující a zákazníky nákladní dopravy.“

READ  Ještě Jednu Brno Česká republika Zmrzlina Studio HRA

Poslední rozhodnutí EK následuje po schválení českého programu ve výši 45 milionů eur v červenci 2021 na poskytnutí dodatečné podpory provozovatelům železniční nákladní dopravy využívajícím elektrickou trakci ve formě přímých dotací.

České dráhy (ČD) vykázaly v květnu letošního roku po potížích způsobených pandemií Covid-19 za rok 2021 ztrátu 1,6 miliardy korun, zatímco ČD vykázaly zisk 289 milionů korun před zdaněním nákladu[odkaz na IRJ 10. 2022 příběh]Nicméně, že I přesto předseda představenstva ČD, pan Tomáš Doth, varoval před důsledky „bezprecedentního růstu cen energií, paliv a dalších vstupů včetně úrokových sazeb, které velmi zatíží na nás.“ Železniční nákladní doprava je přitom ekologickou alternativou k silniční dopravě. Posiluje poselství alternativ.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *