Egyptský miliardář Sawiris říká, že Putin je „další připravovaný Hitler“

Egyptský miliardář Naguib Sawiris neposkvrnil svá slova, když vyjádřil své myšlenky na ruského prezidenta Vladimira Putina a invazi jeho země na Ukrajinu.

Na otázku Hadley Gamble z CNBC, zda očekává občanské nepokoje v Egyptě kvůli nedostatku potravin způsobenému válkou, Sawiris, předseda představenstva a generální ředitel Orascom Investment Holding, odpověděl, že ne – a řekl, že lidé by věděli, že krizi způsobil Putin, nikoli jejich vláda.

„Nemyslím si to, protože lidé chápou, že tuto krizi nezpůsobíme my. Chci říct, je to dílo šílence, který se jednoho dne probudil a rozhodl se bez varování napadnout mírovou zemi,“ řekl ve středu Sawiris. .

Sawiris poté poukázal na pokusy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pokračovat v diplomatické komunikaci s Putinem po více než třech měsících války, která zabila tisíce civilistů a srovnala se zemí mnoho ukrajinských měst.

Macron v květnu zdůraznil, že Putin by neměl být ponižován a že by měly být ponechány otevřené dveře pro zlepšení diplomatických vztahů. Výzvu zopakovali i někteří západní analytici, kteří řekli, že Putin by měl být schopen „zachovat si tvář“ uprostřed této války, aby dosáhl diplomatického urovnání.

Letecký pohled ukazuje zničené domy po náletu na město Previlia v oblasti Donbasu na východní Ukrajině 14. června 2022 uprostřed ruské invaze na Ukrajinu.

Aris Messines | AFP | Getty Images

Sawiris, mezi mnoha dalšími, reagoval na tyto výzvy s kritikou.

„Na rozdíl od toho, co říká pan Macron, bychom se neměli starat o jeho city, zraňovat jeho city. Tuto válku musíme vyhrát, protože se jedná o dalšího Hitlera.“

„Je to stejný příběh ve druhé světové válce,“ pokračoval. „Začalo to tak, že jsme Hitlera uchlácholili tím, že jsme mu dali kus Československa. Pak se dostal do Polska, všechno obsadil, šel dál a dál – tam se nezastaví.“

READ  Třetí vlna koronavirů dorazila do Evropy

Ruské ministerstvo zahraničí a ruská ambasáda v Londýně na žádosti CNBC o komentář nereagovaly.

Uklidnit nebo neuspokojit?

Putin tvrdí, že jeho cílem je „odzbrojit“ a „diskreditovat“ Ukrajinu, suverénní demokratický stát se židovským prezidentem. Kreml trvá na tom, že se nezaměřuje na civilisty, přestože se množí a dokumentují důkazy o opaku, včetně bombardování obytných čtvrtí a objevování masových hrobů ve městech a obcích napadených a obsazených ruskými silami.

Ruské síly nyní okupují asi 20 % Ukrajiny a ve východní oblasti Donbasu zuří krvavé boje, které Kreml označil za „bezpodmínečnou prioritu“.

„Snaha vyhnout se konfrontaci může být vždy považována za slabost a nebude odstrašující,“ řekl Sawiris. „Tak konec, co budeme dělat? Vidíme všechny ty Ukrajince umírat před našima očima, budeme se na to dívat? Ne? Takže nejsem zastáncem toho, abychom toho chlapa uklidňovali.“

Výkopový tým nese tělo ukrajinského civilisty zabitého ruskou armádou v lese poblíž Buchy na Ukrajině – 13. června 2022.

Dominika Zarzyka | Norfoto | Getty Images

Mnozí Putinovi kritici přirovnávají ruského prezidenta k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, který v době před 2. světovou válkou napadl Sudety, rozlehlou oblast bývalého Československa, kterou v té době obývali sudetští Němci. Historici upozorňují na tehdejší neúspěšné pokusy některých evropských vůdců usmířit Hitlera, které nijak nezpomalily jeho vojenskou tlačenici napříč kontinentem.

Někteří ukrajinští a západní představitelé a analytici nyní varují, že další země jako Moldavsko, Gruzie nebo pobaltské státy mohou být na řadě, pokud nebude Putin zastaven. Kreml takové cíle neoznámil a svou invazi na Ukrajinu zpočátku zakládal na jejím cíli vstoupit do NATO.

Tanky proruských sil pochodují ulicí během konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem ve městě Popasna v Luhanské oblasti na Ukrajině, 26. května 2022.

Alexandr Armošenko | Reuters

Ale téměř čtyři měsíce po válce se zdá, že Putin změnil svou logiku a pokračoval v tom, co nazývá ruskou „zvláštní vojenskou operací“. Minulý týden, on Vzývání ruského cara Petra Velikého v osmnáctém stoletíjemuž se připisuje zásluha za modernizaci a expanzi Ruska prostřednictvím expanzivních válek, v komentářích široce považovaných za ospravedlnění imperiální expanze a dobývání ukrajinských zemí.

„Petr Veliký vedl Velkou severní válku 21 let. Zdá se, že byl ve válce se Švédskem, něco jim vzal,“ řekl Putin podle Putina. Překlad Reuters. Pak dodal: Nic jim nevzal, vrátil se [what was Russia’s]. „

Putin se také zmínil o invazi na Ukrajinu, když řekl: „Je zřejmé, že návrat padá i na nás [what is Russia’s] a posílit [the country]. A pokud budeme vycházet ze skutečnosti, že tyto základní hodnoty tvoří základ naší existence, pak se nám jistě podaří vyřešit úkoly, které před námi stojí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.