Egypt informoval, že Etiopie obnovila plnění obří přehrady

Velká etiopská renesanční přehrada prochází stavebními pracemi na řece Nil v Juba Warida, okres Benishangul Gumuz, Etiopie, 26. září 2019. REUTERS / Texa Nigerian / File Photo

KÁHIRA (Reuters) – Egyptský ministr pro zavlažování v pondělí uvedl, že od Etiopie obdržel oficiální oznámení, že již druhý rok začala plnit nádrž za obří Grand Ethiopian Renaissance Dam.

Ministr pro zavlažování Mohamed Abdel-Aty ve svém prohlášení uvedl, že Egypt informoval Etiopii o svém kategorickém odmítnutí opatření, které považuje za hrozbu pro regionální stabilitu.

Etiopie říká, že přehrada na Modrém Nilu je důležitá pro rozvoj její ekonomiky a moci pro její obyvatele.

Egypt považuje přehradu za vážnou hrozbu pro zásobování Nilu vodou, na které téměř úplně závisí. Súdán, další země po proudu, vyjádřil znepokojení nad bezpečností přehrady a jejími dopady na její přehrady a vodní díla.

Mluvčí egyptského ministerstva pro zavlažování Mohamed Ghanem řekl místní televizní stanici, že objem nahromaděné vody bude záviset na množství monzunových dešťů, které padly v Etiopii.

„Nyní na Nilu neuvidíme žádný dopad. Máme měsíc nebo měsíc a půl,“ řekl.

Egypt a Súdán zahájily diplomatickou kampaň za účelem dosažení právně závazné dohody o provozu přehrady, ale rozhovory se opakovaně zastavily.

Diplomatické úsilí se zintenzivnilo předtím, než byla přehrada poprvé zaplněna loni v létě a znovu v posledních týdnech.

V prohlášení se uvádí, že se o této otázce bude ve čtvrtek hovořit v Radě bezpečnosti OSN, a Abdel-Aty jí zaslal dopis, aby ji informoval o nejnovějším vývoji.

Etiopie tvrdí, že konečně uplatňuje svá práva k nilským vodám, které dlouhodobě ovládají její sousední sousední oblasti.

Jeho velvyslanec v Chartúmu v neděli řekl, že Egypt a Súdán se již seznámily s podrobnostmi prvních tří let plnění přehrady a že tato otázka by neměla být předložena Radě bezpečnosti, protože nejde o mír a bezpečnost .

READ  Mluvčí WHO v tuto chvíli řekl proti pasům pro vakcínu proti koronavirům

(Coverage) Mu’min Saeed Atallah, Omar Fahmy and Nafisa Al-Taher Napsal Aidan Lewis Úpravy provádějí Diane Craft a Sonya Hepinstall

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *