ECOWAS čelí riziku rozpadu, pokud se z něj stáhne Burkina Faso, Mali a Niger – Omar Touray

ECOWAS čelí riziku rozpadu, pokud se z něj stáhne Burkina Faso, Mali a Niger – Omar Touray
Komentář k fotce, „Náš region čelí riziku rozpadu,“ řekl předseda komise ECOWAS Oumar Touray.

  • autor, Chris Iwokor a Basilioh Rukanga
  • Role, BBC News, Abuja a Nairobi

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) varovalo, že hrozí rozpad a zhoršení nejistoty poté, co Burkina Faso, Mali a Niger formálně vyhlásily svou odtrženou federaci.

Šéf komise ECOWAS uvedl, že tento krok představuje silnou ránu pro 50letý blok a může mít vážné důsledky, pokud své rozhodnutí nezmění.

Stalo se tak poté, co vojenští vůdci těchto tří zemí v sobotu oznámili, že se „nenávratně stáhli“ z 15členné skupiny ECOWAS, aby vytvořili konfederaci svých zemí.

Vojenské junty se dostaly k moci po sérii převratů v letech 2020 až 2023 a ECOWAS reagovalo sankcemi požadujícími rychlé obnovení civilní vlády.

Hospodářské společenství západoafrických států dokonce pohrozilo použitím vojenské síly, než svou pozici stáhlo.

Některé sankce byly od té doby zrušeny a unie se snaží přesvědčit juntu, aby upustila od hrozby stažení.

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) říká, že nejnovější krok vojenských junt by mohl narušit svobodu pohybu lidí v regionu a podkopat úsilí v boji proti regionální nejistotě, zejména v oblasti sdílení zpravodajských informací.

Předseda komise Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) Oumar Aliyu Touray v neděli varoval, že „náš region čelí riziku rozpadu“.

Nyní dostal za úkol zaujmout „robustnější přístup“ podle pondělního prohlášení, přičemž ECOWAS vyjádřilo „zklamání nad nedostatečným pokrokem“ a slíbilo „vypracovat budoucí pohotovostní plán“.

Skupina jmenovala senegalského prezidenta Basserou Diomaye Faye zprostředkovatelem krize. O jeho jmenování se rozhodlo na nedělním summitu skupiny, který se konal v nigerijském hlavním městě Abuji.

Patří ke stejné generaci jako tři vojenští vládci – mnohem mladší než ostatní vůdci regionu – a sdílí kritiku vojenských rad ohledně role západních mocností v regionu, zejména Francie, bývalého koloniálního vládce v těchto čtyřech zemích.

Tyto tři země se svými armádami vyhnaly francouzské vojáky, kteří tam byli, aby pomohli v boji proti džihádistické skupině, a obrátily se na Rusko s žádostí o vojenskou pomoc.

V souvisejícím vývoji německé ministerstvo obrany oznámilo, že jeho armáda ukončí své operace v Nigeru do konce příštího měsíce, po krachu rozhovorů s vládnoucí vojenskou juntou.

Stalo se tak poté, co Spojené státy dokončily stažení svých sil z letecké základny v hlavním městě Niamey, přičemž jejich zbývající síly zůstaly pouze na jedné bezpilotní základně v centrálním městě Agadez.

Nigerijský prezident Bola Tinubu, který byl znovu jmenován předsedou Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), zdůraznil potřebu nových partnerství k překonání politických, ekonomických a bezpečnostních problémů v západní Africe a zejména v oblasti Sahelu – v semiaridní oblasti jižně od Sahary.

V sobotu Burkina Faso, Mali a Niger podepsaly smlouvu o vytvoření nové unie (Sahel State Alliance).

Dohodli se na vybudování společných institucí a infrastruktury, které by mohly napomoci svobodě pohybu jejich občanů v rámci tří zemí.

Občané ECOWAS mohou žít a pracovat ve všech členských státech, ale pokud všechny tři země blok opustí, jejich občané toto právo ztratí, pokud nebude dohodnuta nová dohoda.

Západoafričtí vůdci se obávají šíření džihádistických skupin přes hranice oblasti Sahel do sousedních zemí – situace, která by mohla negativně ovlivnit jejich občany a regionální bezpečnost.

Státy vedené juntou byly nejvíce zasaženy islamistickými povstáními, což je jeden z důvodů, které vojenský establishment uvádí k ospravedlnění převzetí moci.

Částečně však svalil vinu na ECOWAS, když řekl, že tlačí země vedené armádou k pořádání svobodných a spravedlivých voleb, zatímco mnoho dalších členů není „skutečnými demokraty“.

V pořadu Newsday BBC řekl: „ECOWAS by se měl snažit, aby se nestal předmětem posměchu institucí, protože jak to lze realizovat… když většina ostatních zemí, které tvrdí, že podporují tento požadavek demokracie… nejsou skutečné demokracie samy o sobě.“

Mohlo by vás také zajímat:

zdroj obrázku, Getty Images/BBC

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *