Dva masivní body v zemském plášti mate vědce svými úžasnými vlastnostmi

Dva masivní body v zemském plášti mate vědce svými úžasnými vlastnostmi

3D pohled na bod v zemském plášti pod Afrikou, zobrazený v červené, žluté a oranžové barvě. Azurová představuje hlavní hranici pláště, modrá označuje povrch a průhledná šedá označuje kontinenty. Kredit: Mingming Li / ASU

Země je vrstvená jako cibule, s tenkou vnější kůrou, tlustým, lepkavým pláštěm, tekutým vnějším jádrem a pevným vnitřním jádrem. Uvnitř pláště jsou dvě masivní bodovité struktury, zhruba na obou stranách planety. Body, oficiálně označované jako velké nízkorychlostní provincie (LLSVP), jsou každý o velikosti kontinentu a 100krát vyšší než Mount Everest. Jedna se nachází pod africkým kontinentem, druhá pod Tichým oceánem.

Pomocí nástrojů, které měří seismické vlny, vědci vědí, že tyto dvě kuličky mají složité tvary a struktury, ale navzdory jejich pozoruhodným rysům je málo známo o tom, proč kuličky existují nebo co vedlo k jejich podivným tvarům.

Vědci z ASU Qian Yuan a Mingming Li z College of Earth and Space Exploration se rozhodli dozvědět se více o těchto dvou bodech pomocí geodynamického modelování a analýz publikovaných seismických studií. Prostřednictvím svého výzkumu byli schopni určit maximální výšku, které kapky dosáhnou, a jak velikost a hustota kapek, stejně jako okolní viskozita v plášti, může řídit jejich výšku. Jejich výzkum byl nedávno zveřejněn v DOI: 10.1038/s41561-022-00908-3

READ  Mimozemský kámen by mohl být prvním důkazem exploze supernovy Ia na Zemi

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *