Důvěra v českou ekonomiku je na 18měsíčním maximu

Spotřebitelská důvěra vzrostla o 8,9 bodu na 102,8, což je nejvyšší úroveň od loňského února. Důvěra mezi podnikateli se zvýšila o 4,3 bodu na 99,1, zejména v důsledku obchodu a služeb.

„V průběhu měsíce května ohlášená a částečně realizovaná demontáž opatření proti šíření koronaviru významně přispěla k růstu indexu obchodní důvěry, zejména v odvětví obchodu a vybraných služeb,“ Řekl Jerry Obst, statistik československého úřadu. „Účastníci z těchto sektorů hodnotili svou současnou ekonomickou situaci mnohem lépe než v předchozích měsících a jejich očekávání pro příští měsíce jsou také relativně optimistická.“

Hodnota 100 bodů v indexu odráží dlouhodobý průměr z let 2003 až 2020. Celkový index byl naposledy nad 100 v září 2019. V květnu 2020 to bylo 75,7 bodů.

Peter Dovek |  Foto: Jana Přinosilová, Český rozhlas

Nálada se zlepšila ve všech sektorech české ekonomiky. Pouze v tomto odvětví byl sentiment téměř nejlepší za posledních 3,5 roku. “ Řekl analytik ČSOB Peter Dovek. „Společnosti hodnotí svou současnou pozici mnohem lépe než před měsícem a jsou optimistické ohledně budoucnosti, pokud jde o poptávku nebo zaměstnanost.“

Mezi spotřebiteli se důvěra podruhé v řadě prudce zvýšila. V březnu to bylo 84 bodů, v dubnu 93,9 a v květnu stoupl na 102,8.

„Lidé se znatelně méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty pracovních míst, než tomu bylo v předchozích měsících. Očekávání inflace spotřebitelských cen se však na měsíční bázi nezměnila, takže v květnu zůstala vysoko nad svým dlouhodobým průměrem,“ “ řekl. Řekla statistička ČSÚ Sylvie Vyblashelova.

Ve srovnání s dubnem vzrostla důvěra podnikatelů o 4,4 bodu na 99,3, což bylo meziročně o 13,8 bodu více. Ve srovnání s dubnem výrazně vzrostlo procento podnikatelů, kteří hodnotili celkovou ekonomickou situaci jako dobrou. Rovněž se zvýšilo procento podnikatelů, kteří očekávají zlepšení své ekonomické situace v příštích třech měsících. Sklad zboží ve skladu se měsíčně nezměnil.

READ  Vláda poskytne na sport do roku 2022 7,5 miliardy korun - Brněnský deník

Již druhý měsíc po sobě významně vzrostla důvěra podniků ve služby. V květnu to bylo 92,7, v dubnu 85,4 a v březnu 76,8. V květnu poprvé od loňského října převládal podíl podnikatelů, kteří kladně hodnotí současnou poptávku. Podíl podnikatelů, kteří očekávají zlepšení poptávky do tří měsíců, se však měsíčně nezměnil.

V průmyslu poprvé od ledna 2018 převládal počet průmyslníků hodnotících poptávku více než uspokojivě. Zásoby hotových výrobků se na měsíční bázi prakticky nezměnily. Podíl podnikatelů, kteří očekávají tempo růstu produkce do tří měsíců, se snížil ve srovnání s výrazným růstem v dubnu.

Důvěra mezi stavebními společnostmi se ve srovnání s dubnem zvýšila o 4,3 bodu na 115,2 bodu. Podíl stavitelů hodnotících poptávku jako nedostatečnou se snížil, zatímco podíl těch, kteří očekávají zvýšení počtu zaměstnanců do tří měsíců, se mírně zvýšil.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.