drony létají hluboko do Ruska; Putin nařídil zpřísnit hranice

drony létají hluboko do Ruska;  Putin nařídil zpřísnit hranice

KYJEV, Ukrajina (AP) – Bezpilotní letouny, o nichž Kreml řekl, že byly vypuštěny Ukrajinou, letěly hluboko do ruského území, včetně jednoho, který se přiblížil na 100 kilometrů (60 mil) od Moskvy, což naznačuje narušení ruské obrany, kde prezident Vladimir Putin nařídil posílením. ochrana. na hranici.

Úředníci řekli, že drony Nezpůsobila žádné oběti a nezpůsobila žádné významné škody, ale útoky, které se odehrály v pondělí večer a v úterý ráno, vyvolaly více než rok po masivní invazi Ruska otázky o obranných schopnostech Ruska. od jejího souseda.

Ukrajinští představitelé nepřevzali okamžitě odpovědnost, ale podobně se vyhnuli přímému uznání odpovědnosti za minulé stávky a sabotáže a zároveň zdůrazňovali právo Ukrajiny zasáhnout jakýkoli cíl v Rusku.

Přestože Putin v projevu v ruské metropoli nezmínil žádné konkrétní útoky, jeho poznámky zazněly několik hodin poté, co drony zamířily na několik regionů v jižním a západním Rusku. Úřady uzavřely vzdušný prostor nad Petrohradem v reakci na to, že podle některých zpráv šlo o dron.

V úterý také několik ruských televizních stanic odvysílalo raketový útok s varováním, že jej úředníci obviňují z hackerského útoku.

Útoky dronů se podle místních ruských úřadů zaměřily na oblasti v Rusku podél hranice s Ukrajinou a hlouběji do země.

Andrej Vorobjov, guvernér regionu kolem ruské metropole, v online prohlášení uvedl, že dron havaroval u vesnice Gubastovo, necelých 100 kilometrů (60 mil) od Moskvy.

Vorobjov řekl, že dron nezpůsobil žádné škody, ale pravděpodobně zamířil na „cíl civilní infrastruktury“.

Snímky dronu ukázaly, že jde o malý model ukrajinské výroby s doletem 800 kilometrů (asi 500 mil), ale bez schopnosti nést velkou nálož výbušnin.

Místní guvernér Alexander Bogomaz v Telegramu uvedl, že v úterý časně ráno byl ruskými silami nad Brjanskou oblastí sestřelen další ukrajinský dron.

READ  Bývalý australský hráč kriketu Stuart McGill unesen, Zachycení 4: Policie

Místní úřady uvedly, že tři bezpilotní letouny zamířily v pondělí večer také na ruský region Belgorod, přičemž jeden proletěl oknem bytu v hlavním městě. Guvernér regionu Vjačeslav Gladkov řekl, že drony způsobily menší škody na budovách a autech.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina použila drony k útokům na zařízení v Krasnodarském regionu a sousední Adygeji. Uvedla, že drony byly sestřeleny prostředky elektronického boje a dodaly, že jeden z nich havaroval v poli, zatímco další se odklonil od své letové dráhy a minul zařízení, na které měl zaútočit.

Ruská státní tisková agentura Novosti oznámila, že v ropném zařízení vypukl požár, a některé další ruské zprávy uvádějí, že poblíž explodovaly dva drony.

Zatímco útoky ukrajinských dronů na ruské pohraniční oblasti Brjansk a Belgorod se staly běžným jevem, jiné útoky odrážely ambicióznější úsilí.

Někteří ruští komentátoři popsali útoky bezpilotními letouny jako pokus Ukrajiny ukázat, že může udeřit hluboko za liniemi, vyvolat napětí v Rusku a vyburcovat ukrajinské veřejné mínění. Někteří ruští váleční blogeři popsali nálety jako možnou zkoušku na větší, ambicióznější útok.

Andrej Medveděv, komentátor ruské státní televize, který je místopředsedou moskevského městského zákonodárného sboru a provozuje populární blog o válce, varoval, že útoky bezpilotních letounů by mohly být předzvěstí širších útoků uvnitř Ruska, které by mohly doprovázet pokus Ukrajiny zahájit protiútok. .

„Bombardové útoky na cíle za našimi liniemi budou součástí této ofenzivy,“ řekl Medveděv a dodal, že Ukrajina se může pokusit rozšířit dolet svých dronů.

Ruští jestřábi vyzvali k extrémní odvetě. Igor Korotčenko, penzionovaný plukovník ruské armády, který se stal vojenským komentátorem, vyzval k represivnímu úderu na ukrajinskou prezidentskou kancelář v Kyjevě.

Další vojenský důstojník ve výslužbě Victor Alexis poznamenal, že útoky dronů představovaly rozšíření konfliktu, a kritizoval Putina za to, že nedokázal rázně reagovat.

READ  Podle Bílého domu opustilo Gazu více než 300 Američanů a další ještě přijdou

V úterý také úřady oznámily, že vzdušný prostor kolem Petrohradu, druhého největšího ruského města, byl dočasně uzavřen, což zastavilo všechny odlety a přílety na hlavní letiště Pulkovo. Úředníci k tomuto kroku neuvedli žádný důvod, ale některé ruské zprávy tvrdily, že jej odpálil neidentifikovaný dron.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že provádí cvičení protivzdušné obrany v západním Rusku.

Ruské úřady v minulém roce opakovaně hlásily sestřelení ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem.. V prosinci ruská armáda uvedla, že Ukrajina pomocí dronů zasáhla dvě základny bombardérů dlouhého doletu hluboko do ruských zemí.

Putin ve svém projevu v hlavní ruské bezpečnostní agentuře FSB vyzval agenturu, aby zpřísnila bezpečnost na ukrajinských hranicích.

Dalším vývojem, který v úterý rozdmýchal napětí v celém Rusku, náletový výstražný systém zastavil programování několika televizních kanálů a rozhlasových stanic v několika regionech. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace v online prohlášení uvedlo, že reklama je podvrh „vyplývající z nabourání se do serverů rozhlasových stanic a televizních kanálů v některých regionech země“.

Mezitím se zdálo, že satelitní snímky analyzované agenturou Associated Press ukazují ruské válečné letadlo v Bělorusku, o kterém běloruští partyzáni tvrdili, že je zaměřeno jako z velké části nedotčené.

Snímky ve vysokém rozlišení, které v úterý pořídily Planet Labs PBC a Maxar Technologies, ukazují ruské letouny včasného varování a řízení A-50 po tom, co běloruští opoziční aktivisté popsali jako útok na leteckou základnu Machulishi v neděli u běloruského hlavního města Minsk.

Na výrazném kruhovém rotodomu letadla nad trupem je však vidět změna barvy, která by jej mohla poškodit. Tato barva se na předchozích fotografiích letounu na letecké základně neobjevila. Snímek Maxar také ukázal, co vypadalo jako vozidla v blízkosti letadla.

Běloruští proukrajinskí aktivisté tvrdili, že letadlo bylo vážně poškozeno. Ruští a běloruští představitelé obvinění nekomentovali.

READ  Peking a Šanghaj se začínají znovu otevírat, protože případy COVID klesají

Na Ukrajině byli v úterý při obnoveném ruském bombardování města Cherson na jihu Ukrajiny zabiti čtyři lidé a pět dalších bylo zraněno, jak uvedl v telegramu guvernér regionu Oleksandr Prokudin.

Guvernér Oleh Sinyhopov řekl, že 68letý muž byl také zabit, když ruské síly bombardovaly město Kobyansk na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti.

Nejzuřivější boje pokračují ve východních oblastech Ukrajiny, kde chce Rusko ovládnout všechny čtyři provincie, které v září nelegálně anektovalo.

Ukrajinští představitelé uvedli, že ruské síly do těchto oblastí rozmístily další síly a vybavení, včetně nejnovějších bojových tanků T-90.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoproslovu poděkoval americkým průmyslníkům za jejich podporu Ukrajině a vyjádřil naději v jejich podporu při obnově země po válce. Zelenskyj poznamenal, že země stojí před „obrovským úkolem“ obnovit stovky tisíc poškozených míst, včetně „celých měst, průmyslových odvětví a produktů“.

___ Spisovatel Associated Press Jon Gambrell přispěl k této zprávě z Dubaje ve Spojených arabských emirátech.

Sledujte zpravodajství AP o válce na Ukrajině na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *