Dokážete na tomto snímku slunce zahlédnout skrytou vesmírnou stanici?

Mezinárodní vesmírná stanice obíhá 250 mil nad Zemí.
NASA

Slunce je obrovské, turbulentní a nevysvětlitelně prudké. Vystřeluje do vesmíru vysokoenergetické záření, z nichž část zasáhla Mezinárodní vesmírnou stanici v raketách kolem Země.

Mezinárodní vesmírná stanice oběhne naši planetu 16krát denně. Se správným dalekohledem, ze správného místa, můžete vidět, jak proletí nad vaší hlavou. A na pár drahocenných milisekund se vesmírná laboratoř, ve které astronauti pracují, občas vznese přes sluneční tvář.

Fotograf Andrew McCarthy Nedávno zachytil tento zlomový okamžik v úžasném snímku, jehož složení trvalo 12 hodin, zachycení třemi dalekohledy a dva rozbité snímky. Může to vypadat jako jeden obrázek, ale ve skutečnosti je to mozaika tisíců obrázků.

Dokážete tedy identifikovat vesmírnou stanici na tomto obrázku?

Vesmírná stanice protíná Slunce, jak je vidět z Arizony.
Andrew McCarthy

Zde je nápověda: vesmírná stanice se nachází vedle sluneční skvrny – oblasti slunečního povrchu, která se zdá tmavá, protože je chladnější než okolní oblast.

„Téměř se ztrácí ve slunečních skvrnách,“ řekl McCarthy Insideru.

Zdá se, že stanice je na povrchu Slunce, ale to jen proto, že je daleko od nás: 250 mil nad Zemí.

Stále to nevidíte? Pojďme trochu povyrůst.

Vesmírná stanice je blízko této sluneční skvrny.
Andrew McCarthy

Ona je tady:

Tam je vesmírná stanice!
Andrew McCarthy

Vesmírná stanice je jen nenápadná silueta proti zuřící plazmě Slunce.

Jak se Slunce stává aktivnějším, tento přehřátý materiál je opakovaně vyvrhován do vesmíru, někdy směrem k Zemi, při sopečných erupcích nazývaných sluneční erupce nebo výrony koronální hmoty.

V březnu se sluneční erupce způsobující polární záři, známé také jako polární záře, objevily bezprecedentně na jihu ve Phoenixu v Arizoně. Mohou však také narušit elektrické sítě, blokovat rádiové signály, vytlačit satelity z oběžné dráhy, zmást Globální polohový systém (GPS) a dokonce poškodit technologii na vesmírné stanici.

McCarthy neměl žádné technické problémy se slunečními erupcemi, ale měl své vlastní problémy s pořízením této fotografie. Vyžadovalo to rovnováhu dokonalého načasování, přesnou fyziku a hodně vytrvalosti.

Uvízli v poušti při pronásledování vesmírné stanice

Vesmírná stanice prochází mezi Zemí a Sluncem často, ale aby si McCarthy udělal dobrý obrázek, potřeboval, aby byla přímo na obloze.

„Jinak by byla vesmírná stanice níže na obzoru a menší,“ řekl.

Poznamenal přesná data a časy, kdy bude projíždět arizonskou pouští asi dvě hodiny od svého domova. Při první příležitosti naložil do auta stovky kilo vybavení a odjel přesně na místo, které vypočítal. Sestavil své dalekohledy. Obloha byla jasná. Byl připravený vyfotit.

Ve chvíli, kdy vesmírná stanice přeletěla – méně než půl sekundy, když překročila Slunce – kolem prošel zlotřilý mrak a zakryl výhled.

McCarthy to zkusil znovu další den. Cestou mu explodovala pneumatika. Další pokus o útok na vesmírnou stanici a slunce se nezdařil. Ale nenechal se odradit.

McCarthyho auto cestou prasklo pneumatiku.
Andrew McCarthy

Vyměnil pneumatiku, přál si, aby zbytek pneumatik vydržel o něco déle, a zamířil zpět do pouště k dalšímu crossoveru.

Vesmírná stanice se řítí po slunci jako rychle se pohybující jehla v kupce sena

Nastavení McCarthyho teleskopového multiplexu k pořízení snímku vesmírné stanice překračující Slunce.
Andrew McCarthy

McCarthy řekl, že ten den bylo 100 stupňů. Auto zaparkoval a své vybavení postavil na kraj silnice. Zorné pole dalekohledu bylo malé, aby získal mnoho detailů, takže musel pořídit stovky drobných snímků každé části slunečního povrchu. Naskládal je a sešil dohromady do mozaiky pro konečný obrázek.

„V jasném slunečním svitu se dívám na obrazovku tohoto notebooku a snažím se najít, na poněkud nevýrazném slunci, kam bych měl namířit svůj dalekohled,“ řekl McCarthy.

Použijte sluneční skvrny jako vizuální vodítko s vědomím, že vesmírná stanice projde před nimi.

„Zakreslil jsem svou pozici na zemi na základě místa [International Space Station] Řekl: „Dokud budu mít tu sluneční skvrnu ve svém zorném poli, dostanu také Mezinárodní vesmírnou stanici.“

V pozadí chtěl McCarthy zachytit ohnivé drama sluneční chromosféry, tenké vrstvy plazmy mezi jejím viditelným povrchem (fotosférou) a nejvzdálenější vrstvou její atmosféry (korónou). V této vrstvě dosahuje teplota sluneční plazmy více než 10 000 stupňů Fahrenheita – tak horká, že vodík vydává načervenalé světlo. NASA. Toto je světlo chromosféry, které chtěl McCarthy zachytit.

Na snímcích chromosféry, řekl McCarthy, slunce vypadá jako „chlupatá koule“ kvůli veškerému pohybu plazmy.

Vesmírná stanice se ale objeví ve viditelném světle. Proto McCarthy potřeboval tři dalekohledy. Jeden z nich zachytil emise „alfa vodíku“ z chromosféry. Další dva zachytily optické světlo rozlišení vesmírné stanice, její stínová silueta vyčnívala proti rovnoměrnému světlu vnější atmosféry Slunce.

Jeho dalekohledy pořídily asi 230 snímků za sekundu.

„Kdybych nestřílel velmi rychle, ve skutečnosti bych to úplně minul,“ řekl McCarthy.

Pořídil však desítky nezpracovaných fotosférických snímků vesmírné stanice, jako je ten níže, takže je mohl naskládat, aby získal co nejčistší snímek velkého satelitu.

Jeden z McCarthyho snímků ve viditelném světle zachycující vesmírnou stanici procházející blízko sluneční skvrny.
Andrew McCarthy

Mezitím Alpha Hydrogen Telescope pořídil desítky tisíc detailních záběrů přes sluneční povrch a spojil jej dohromady jako přikrývku.

Když se McCarthy vracel z pouště, praskla další pneumatika. Tentokrát, když se vrátil domů, vyměnil tři staré pneumatiky.

„Naštěstí se to nestalo cestou tam,“ řekl. „Tentokrát jsem se alespoň trefil.“

Přestože je zábavné dívat se na vesmírnou stanici na této fotografii, McCarthymu se nelíbí, jak je promíchaná.

McCarthy řekl: „Z hlediska kompozice si myslím, že jako umělec mohu být lepší v tom, jak zarámuji ten poslední záběr. Takže půjdu po jiném a myslím, že to bude ještě lepší.“

READ  Ano, na východním pobřeží je spousta velkých bílých žraloků. Ne, to není důvod k obavám.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *