Djokovič a další dva nyní ve vízovém dramatu Australian Open

Novak Djokovič není jediný, komu bylo zrušeno vízum poté, co odcestoval na Australian Open bez požadovaných důkazů na podporu lékařské výjimky z přísných pravidel očkování země proti COVID-19.

Djokovičovi byl odepřen vstup, když ve středu přiletěl na letiště v Melbourne a v pátek byl stále v hotelu pro imigrační záchytku, kde čekal na soudní slyšení, které zpochybní jeho deportaci, když australské pohraniční síly potvrdily, že byly podniknuty kroky proti dvěma dalším lidem.

V e-mailu pro Associated Press pohraniční síly po vyšetřování dvou dalších případů lidí spojených s Australian Open uvedly: „Jeden jednotlivec opustil Austrálii dobrovolně… a vízum třetí osobě bylo zrušeno.“

ABF uvedla, že jedna osoba byla převezena do imigračního záchytného centra čekajícího na deportaci, ale odmítla poskytnout podrobnosti nebo další komentáře.

Velvyslanectví ČR v Canbeře označilo za jednu z dotčených osob 38letou deblovou hráčku Renatu Vorashovou.

„Renata Vorashová se rozhodla co nejdříve opustit Austrálii a nezúčastní se turnaje v Melbourne,“ uvedla česká ambasáda.

Původně vláda viktoriánského státu plánovala zavést politiku bez očkování a nehrát první velký tenisový turnaj sezóny v Melbourne Parku, ale to se změnilo koncem loňského roku, kdy byla zavedena možnost lékařské výjimky.

Organizátoři Australian Open a státní vláda se dohodli, že budou mít dva nezávislé týmy lékařských expertů, které budou posuzovat žádosti o výjimku. Jména, věk a národnost byly z každé aplikace odstraněny z důvodu ochrany osobních údajů a panely vzaly informace poskytnuté na základě nominální hodnoty.

Od té doby se objevil problém: pokyny pro státem podporovaná hodnocení výjimek pro turnaj – kde se všichni hráči, zaměstnanci, fanoušci a funkcionáři musí prokázat dokladem o úplném očkování proti koronaviru – a národní požadavky pro vstup do Austrálie se liší.

READ  Západní a jižní otevřené výsledky

Australská média tento týden uvedla, že ministerstvo zdravotnictví loni v listopadu napsalo do Tennis Australia, aby objasnilo, že lidé, kteří se nakazili koronavirem v předchozích šesti měsících, nebudou podle národních předpisů COVID-19 důvodem k lékařské výjimce. To zjevně nebylo sděleno všem hráčům.

Kritici lékařských výjimek uvedli, že kdyby neexistovaly žádné mezery, nebyl by zmatek.

Djokovič, který usiluje o hlavní titul ve dvouhře v mužské 21. dvouhře, byl ohledně vakcíny skeptický a odmítl přiznat, zda měl injekce COVID-19.

Jeho přítomnost na Australian Open, kde byl devítinásobným šampionem, byla ve vzduchu už měsíce kvůli přísným požadavkům na očkování v Austrálii.

Djokovičův úterní příspěvek na sociálních sítích, že získal výjimku a míří do Melbourne, vyvolal určité pobouření v Austrálii, kde lidé během pandemie snášeli měsíce uzamčení a uzavření státních a mezinárodních hranic.

Ředitel Australian Open Craig Tiley ale hájil „zcela legitimní žádost a proces“ lékařských výjimek a trval na tom, že pro Djokoviče neexistuje žádná zvláštní léčba.

Tilley řekl, že 26 lidí spojených s turnajem požádalo o lékařskou výjimku, ale byla udělena jen „hrstka“. Nikdo nebyl identifikován kromě Djokoviče, který si toho všiml na sociálních sítích. Nyní jsou tři z nich buď zatčeni, nebo odešli.

Pořadatelé Australian Open se od středy oficiálně nevyjádřili k vízovým procedurám ani zdravotní výjimce.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.