Desítky zabitých v úprku na náboženském festivalu pro Židy v Izraeli

Jeruzalém – Zdravotníci uvedli, že v pátek v časných ranních hodinách zabila při náboženském obřadu desítky tisíc ultraortodoxních Židů v severním Izraeli nejméně 44 lidí a dalších asi 150 zranilo. Premiér Benjamin Netanjahu popsal paniku během oslav festivalu Lag Bomer na hoře Meron jako „jednu z nejhorších katastrof, které zasáhly stát Izrael“.

Zdravotníci a záchranáři se účastní akce po celý život v Mount Meron v severním Izraeli, kde byly hlášeny mrtvé tisíce ultraortodoxních Židů.
Zdravotníci a záchranáři se účastní akce Lag Baumer na hoře Meron v severním Izraeli, kde byly hlášeny úmrtí tisíců ultraortodoxních Židů, kteří se od 2. století shromáždili u Hakimovy hrobky na každoroční oslavy, které zahrnují celou noc modlení a tanec Mount Meron, Izrael, 30. dubna 2021.

Fotografická agentura JINI LTD / REUTERS


Desítky tisíc lidí, většinou ultraortodoxních Židů, se každoročně scházejí na počest rabína Šimona Bar Joshaiho, mudrce a mystika z druhého století, který je tam pohřben. Tradičně velké davy lidí zapalují ohně, modlí se a tančí jako součást slavností.

Fotografie později ukázaly řady těl omotaných na zemi s desítkami sanitek na místě. Haaretz denně citoval svědky, kteří tvrdili, že policejní kontrolní body brání lidem v rychlém odchodu.

„Naše srdce jsou s rodinami a se zraněnými, pro něž si přejeme úplné uzdravení. Byly zde srdcervoucí scény,“ řekl Netanjahu později v pátek při návštěvě paniky.

„Lidé byli umučeni k smrti, včetně dětí,“ řekl předseda vlády. „Mnoho obětí dosud nebylo identifikováno a rád bych se vyhnul šíření pověstí na sociálních médiích, protože to láme srdce rodin.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštěvuje Mount Meron
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštěvuje Mount Meron v severním Izraeli, kde byly hlášeny úmrtí tisíců ultraortodoxních Židů, kteří se od druhého století shromáždili u Hakimova hrobu na každoroční oslavy, které zahrnují modlitby a tance celou noc 30. dubna 2021.

Ronen Zevulun / Reuters


Dodal: „Nechte orgány pracovat,“ pochválil záchranné a bezpečnostní služby za rychlou reakci, která podle jeho slov zabránila „mnohem horší katastrofě“.

Netanjahu se zavázal, že povede „komplexní, seriózní a důkladné vyšetřování, aby se zajistilo, že se taková katastrofa nebude opakovat,“ a vyhlásil neděli za národní den smutku.

Média odhadovaly dav na 100 000 a videa zveřejněná na sociálních médiích ukazovala desítky ultraortodoxních mužů v černém, kteří procházeli úzkými cestami na místo.

Eli Bear, ředitel záchranné služby Hatšala, uvedl, že byl davem události zděšen a uvedl, že místo bylo vybaveno tak, aby zvládlo možná čtvrtinu z počtu, který tam byl. „V důsledku této tragédie bylo zabito asi 40 lidí,“ řekl armádnímu rozhlasu.

V pátek ráno Zakkova záchranná služba uvedla, že počet obětí vzrostl na 44. Mluvčí Muti Bookchin uvedl, že rodiny byly vyrozuměny a těla byla převezena na jedno místo k identifikaci. Řekl, že očekává, že těla budou pohřbena před západem slunce v židovský Sabat, kdy se pohřby nebudou konat.

Incident náboženství v Izraeli
Zdravotníci a ultraortodoxní muži stáli vedle krytých mrtvol poté, co byly zabity desítky a další zraněny po zhroucení dráhy v izraelském Meronu, když se na místě shromáždily desítky tisíc lidí, aby oslavili Lag Omar. V severním Izraeli počátkem 30. dubna 2021.

David Cohen / Jenny Beeks / Jenny Beeks / AFP / Getty Images


Počet obětí odpovídá počtu obětí lesního požáru v roce 2010, který je považován za nejkrvavější civilní tragédii v historii národa.

K panice došlo po půlnoci a nebylo okamžitě jasné, co ji způsobilo. Svědci uvedli, že řada lidí zakopla o některé žebříky, což způsobilo, že další lidé padli a tlačili se.

„Davy lidí byly tlačeny do stejného rohu a vytvořila se vířivá vana,“ řekl pro Army Radio svědek, který dal své křestní jméno Dvir. Popsal děsivou scénu, když padla první řada lidí. Řekl, že je v další řadě lidí, kteří klopýtli.

Řekl: „Cítil jsem se, jako bych měl zemřít.“

Mluvčí Magen David Adom Zaki Heller uvedl, že 150 lidí bylo hospitalizováno, včetně šesti v kritickém stavu.

„Nikdo nikdy nesnil“, že by se něco takového mohlo stát, řekl Heller stanici. „V jednom okamžiku jsme přešli od šťastné události k obrovské tragédii,“ řekl.

Izraelská armáda uvedla, že vyslala na pomoc záchranáře, pátrací a záchranné týmy a vrtulníky.

Toto bylo první velké náboženské shromáždění, které se mělo konat legálně, protože Izrael zrušil téměř všechna omezení související s pandemií koronavirů. Od zahájení jedné z nejúspěšnějších očkovacích kampaní na konci loňského roku došlo v zemi k prudkému poklesu případů.

Zdravotnické úřady však varovaly před uspořádáním tak velkého shromáždění.

Když však oslavy začaly, navštívil akci ministr veřejné bezpečnosti Amir Ohana, policejní šéf Ya’qub Shabtai a další vyšší úředníci, kteří se setkali s policií, která k udržení pořádku nasadila dalších 5 000 vojáků.

Ohana, blízký spojenec Netanjahua, poděkoval policii za její tvrdou práci a odhodlání „chránit blahobyt a bezpečnost mnoha účastníků“, když zemi přál šťastnou dovolenou.

Netanjahu se snaží utvořit vládní koalici před úterním termínem a národní tragédie tyto snahy určitě zkomplikuje.

READ  Pobřežní města La Palma se zavřela, protože láva narážela do oceánu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.