Desítky tisíc Izraelců protestují proti Netanjahuovým právním reformám | Protestní zprávy

Premiér Benjamin Netanjahu, který je souzen kvůli obvinění z korupce, učinil reformu právního systému země ústředním bodem své agendy.

Desetitisíce Izraelců se shromáždily ve třech městech na protest proti plánům premiéra Benjamina Netanjahua na přepracování právního systému země a oslabení Nejvyššího soudu.

Sobotní protesty ve městech Tel Aviv, Jeruzalém a Haifa představovaly brzkou výzvu Netanjahuovi a jeho ultranacionalistickému ministrovi bezpečnosti Itamaru Ben Gvirovi, který nařídil policii, aby přijala tvrdá opatření, pokud demonstranti zablokují silnice nebo vztyčují palestinské vlajky.

Izraelská média s odvoláním na policii uvedla, že dav na náměstí Habima v Tel Avivu se navzdory chladnému a deštivému počasí nafoukl na nejméně 80 000 lidí.

Demonstranti, z nichž mnozí měli deštníky, nesli izraelské vlajky a transparenty s nápisy „zločinecká vláda“, „konec demokracie“ a další hesla.

Záběry na sociálních sítích ukázaly malé zobrazení palestinských vlajek navzdory výzvám Bena Gvira.

Snaží se zničit brzdy a rovnováhy izraelské demokracie. „Nebude to fungovat,“ řekl Asaf Steinberg, demonstrant z předměstí Tel Avivu Herzliya. „A budeme bojovat do poslední chvíle za záchranu izraelské demokracie.“

Netanjahu, který je souzen kvůli obvinění z korupce, učinil reformu právního systému země ústředním bodem své agendy.

Jeho pravicová vláda před více než dvěma týdny zahájila návrhy na oslabení Nejvyššího soudu tím, že dává parlamentu pravomoc rušit soudní rozhodnutí prostou většinou. Chce také dát parlamentu kontrolu nad jmenováním soudců a omezit nezávislost právních poradců.

Izraelci protestují proti nové pravicové koalici v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem a jejím navrhovaným reformám soudnictví s cílem omezit pravomoci Nejvyššího soudu [Ronen Zvulun/Reuters]

Ministr spravedlnosti v Netanjahuově vládě řekl, že nevolení soudci mají příliš velkou moc.

Odpůrci plánů ale tvrdí, že navrhované změny by podkopaly izraelskou demokracii. Proti plánu se vyslovili izraelští opoziční vůdci, bývalí žalobci a šéf izraelského nejvyššího soudu.

Právní změny by mohly pomoci Netanjahuovi vyhnout se odsouzení za korupci nebo dokonce zcela zmizet jeho proces. Od svého odsouzení v roce 2019 Netanjahu říká, že soudní systém je proti němu zaujatý.

READ  Ukrajinský ministr obrany řekl, že Ukrajina dostává rakety a houfnice Harpuny

Nová vláda také oznámila svůj záměr pokračovat v politice rozšiřování osad na okupovaném Západním břehu Jordánu a provádět sociální reformy, které znepokojily členy a příznivce komunity LGBTQ.

Imran Khan, korespondent Al-Džazíry, ve zprávě z demonstrace v Tel Avivu uvedl, že protestující jsou znepokojeni tím, že krajně pravicová vláda ohrožuje demokracii v Izraeli.

Jde o protivládní protest. Obávají se ubývajících pravomocí Nejvyššího soudu – velmi zásadního systému brzd a protivah, který existuje již desítky let.

Je tu hodně hněvu vůči Benjaminu Netanjahuovi, o kterém se říká, že je zločinec. Je zde mnoho znaků, které říkají, že vede soudní spor a neměl by být premiérem Izraele. Jsou také velmi znepokojeni právy menšin v Izraeli, zejména pokud jde o práva LGBT. Bojí se, že ty věci ustoupí.“

Tisíce lidí se také účastnily shromáždění v Jeruzalémě a Haifě.

Nebyly hlášeny žádné větší nepokoje, ačkoli izraelská média uvedla, že malé davy se střetly s policií, když se pokusili zablokovat dálnici v Tel Avivu.

Policie před pochodem posílila svou přítomnost. Izraelská média citovala policii, že policisté byli instruováni, aby byli „extrémně citliví“ a umožnili demonstraci pokojný průběh. Ale také slíbili přísnou reakci na jakýkoli vandalismus nebo násilné chování.

Průzkumy veřejného mínění se lišily v názorech veřejnosti na reformy. Televize Channel 13 minulý týden zjistila, že 53 procent Izraelců je proti změně struktury jmenování soudu, zatímco 35 procent ji podporuje. Televize Channel 14 ale ve čtvrtek našla 61 procent pro a 35 procent proti.

Desetitisíce lidí se dnes večer účastnily demonstrací. Ve volbách, které se tu konaly před dvěma a půl měsíci, se jich zúčastnilo miliony,“ napsal na Twitteru Miki Zohar, vysoký zákonodárce v Netanjahuově konzervativní straně Likud.

READ  Portugalec objevil na svém dvorku 82 stop vysokou kostru dinosaura.

Dodal: „Slíbili jsme lidem změnu, slíbili jsme vládu, slíbili jsme reformy – a budeme.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *