Desetitisíce lidí se scházejí, aby požadovaly demisi prozápadně orientované české vlády

Desetitisíce lidí se scházejí, aby požadovaly demisi prozápadně orientované české vlády

Demonstranti v Česku požadují demisi středopravé vlády, aby umožnila předčasné volby a vyzvala k jednání s Ruskem o dodávkách plynu do zimy.

Uprostřed prudce rostoucích cen energií, potravin a bydlení zasahujících zemi demonstranti požadují demisi koaliční vlády vedené konzervativním premiérem Peterem Fialou. (AFP)

Desetitisíce Čechů využily státní svátek k demonstraci v hlavním městě proti prozápadní vládě a její podpoře boje Ukrajiny proti ruské ofenzívě.

Páteční shromáždění následovalo po dvou dalších na Václavském náměstí v centru Prahy a bylo podle odhadů policie menší než 70 000 lidí, kteří se ze stejných důvodů sešli 3. září.

Pod heslem „Česko první“, odkazem na nacionalistický program bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, protest sjednotil krajní pravici s krajní levicí a různými okrajovými skupinami.

Jeho organizátoři jsou známí svými proruskými názory a odporem k vakcínám proti Covid-19.

Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií, potravin a bydlení, které zasáhly zemi, požadovali demonstranti demisi koaliční vlády vedené konzervativním premiérem Peterem Fialou.

„Přestat!“ Zpívali a mávali státními vlajkami.

„Jde o novou národní renesanci a jejím cílem je, aby Česká republika byla samostatná,“ uvedl organizátor akce Ladislav Frapel.

„Když vidím plné náměstí, nikdo to nezastaví.“

Rusko není náš nepřítel

Demonstranti opakovaně odsuzovali vládu za její podporu Ukrajině a sankcím EU proti Rusku a byli proti členství ČR v Evropské unii, NATO a dalších mezinárodních organizacích, jako je OSN a Světová zdravotnická organizace.

„Rusko není náš nepřítel, nepřítelem je válečná štvanice,“ řekl jeden z řečníků.

Menší shromáždění se konalo v druhém největším městě republiky, v Brně.

Vláda tyto požadavky odmítla.

„Víme, kdo je náš přítel a kdo krvácí za naši svobodu,“ napsal na Twitteru ministr vnitra Vít Rákošan. „A také víme, kdo je náš nepřítel.“

Česká republika, známá také jako Češi, je věrným zastáncem Ukrajiny, darovala těžké zbraně ukrajinské armádě a udělila ukrajinským uprchlíkům přibližně 450 000 víz, která jim umožnila přístup ke zdravotní péči, finanční pomoci, pracovním povolením a dalším výhodám.

Fiala a několik ministrů plánují v pondělí odcestovat do Kyjeva na společné jednání české a ukrajinské vlády.

„Důrazně podporujeme oprávněný boj ukrajinského lidu proti ruské agresi,“ řekl v sobotu Fiala.

Přestože populistická opozice země dosáhla v komunálních volbách minulý měsíc určitých zisků, pět stran vládnoucí koalice na začátku tohoto měsíce z velké části vyhrálo hlasování o třetinu křesel v horní komoře parlamentu.

Přečtěte si více: Tisíce Čechů požadují na pražském shromáždění demisi vlády

Zdroj: TRTWorld a agentury

READ  Irští a čeští voliči jdou k volbám druhý den voleb do EU, protože krajní pravice usiluje o větší moc.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *