Denní nárůst infekcí COVID-19 v České republice a na Slovensku

Počet případů koronaviru na Slovensku dosáhl nového rekordu, protože některé nemocnice musely pacienty s COVID-19 přesunout jinam v zemi, protože nemohli přijmout více.

Počet případů koronaviru vzrostl ve středu na Slovensku na nový rekord, protože některé nemocnice musely pacienty s COVID-19 přesunout jinam v zemi, protože nemohli přijmout více.

Úřady v sousední České republice uvedly, že nové infekce vyskočily na úroveň blízkou rekordním hodnotám zaznamenaným během předchozích vln.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že denní nárůst nově nakažených v úterý činil 7055, čímž překonal dosavadní rekord 6805 z minulého čtvrtka.

Počet lidí vyžadujících nemocniční ošetření vzrostl na celkových 2478, přičemž tento týden bylo přijato 370, uvedlo ministerstvo.

Asi 80 % hospitalizovaných pacientů není plně proočkovaných.

Slovensko má jednu z nejnižších proočkovaností v Evropské unii. Z přibližně 5,5 milionu lidí bylo pouze 2,4 milionu plně očkováno.

Některé nemocnice na západním a východním Slovensku tvrdí, že musely převážet pacienty na jiné kliniky v zemi, protože nebyly schopny ošetřit vážněji nemocné pacienty.

„Čelíme katastrofálnímu vývoji v nemocnicích,“ řekla prezidentka Zuzana Čaputová s tím, že je potřeba „obrovsky zrychlit“ proočkovanost.

Bez předložení těchto dokladů nebude zaměstnancům umožněn vstup na jejich pracoviště.

Majitelé barů a restaurací, stejně jako organizátoři veřejných shromáždění a akcí, to budou muset zákazníkům ověřit.

Pokuty za padělání dokumentů a urážku zdravotnického personálu stoupnou na 1000 eur (1155 dolarů).

READ  Trailer k Gray Manovi: Ryan Gosling a Chris Evans se pustili do napínavé hry na kočku a myš

V České republice ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že denní počet nových případů v úterý dosáhl 14 539, což je o 4 500 více než minulý týden, což je nejvíce od 12. března.

Rekordní denní maximum 17 776 bylo zaznamenáno 7. ledna.

Počet nakažených v zemi za posledních sedm dní vzrostl na 558 nových případů na 100 000 obyvatel, což je více než dvojnásobek počtu zaznamenaného v sousedním Německu.

„Situace není dobrá,“ řekl ve středu premiér Andrej Babiš. „Ještě jednou všechny vyzýváme, aby se nechali očkovat.“

V zemi s 10,7 miliony obyvatel bylo plně očkováno téměř 6,2 milionu lidí. To je nižší než průměr mezi zeměmi EU.

Prudký nárůst nových případů byl doprovázen nárůstem počtu pacientů vyžadujících hospitalizaci. V nemocnicích bylo v úterý ošetřeno celkem 3295 pacientů s COVID-19. To je téměř dvojnásobek počtu od začátku listopadu.

Úřady uvedly, že veškerý zdravotnický personál v nemocnicích, pečovatelských domech a důchodci budou každý týden testováni, pokud nebudou očkováni. Ministr zdravotnictví Adam Vojtek řekl, že všichni cizinci žijící v zemi legálně dostanou očkování zdarma.

Babiš řekl, že jeho vláda v pátek schválí další opatření, ale neupřesnil. Přísnou uzamčení však vyloučil.

Česká republika a Slovensko patřily k zemím Evropské unie, které epidemie zasáhla nejvíce.

———

Sledujte všechny příběhy AP o pandemii koronaviru na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.