Demokracie Shrnutí: Důsledky maďarských voleb

Marky Z obvinil z porážky opozice vládní propagandu dominantních státních médií. Orbánova vládnoucí strana Fidesz během předvolební kampaně tvrdila, že opozice pošle maďarskou mládež zemřít za Ukrajinu, a zdá se, že to mělo významný dopad na většinou nerozhodnuté voliče.

Největší opoziční strany však Markiemu Z vyčítají, že odvrací voliče od jeho často špatně střežených výroků. Analytici také zdůrazňují, že opoziční jednota se zdála být vlažná a že to byla bývalá krajně pravicová strana Jobbik, která ztratila většinu svých voličů, z nichž mnozí se zdráhají následovat vedení strany ve spojenectví s levicovými a liberálními silami. Někteří z nich našli nový politický domov v nové krajně pravicové straně Náš domov, které se podařilo získat téměř 7 procent hlasů a dostat se do parlamentu.

První překvapivé analýzy také naznačovaly, že se opozici nepodařilo přesvědčit venkovské voliče a paradoxně ani lidi žijící v chudobě a nedostatku. I když je jasné, že nepatří k vítězům posledních 12 let vlády Fides, tato skupina považovala Orbána a jeho vládu za nejlepší alternativu. Vedli jsme elitní kampaň a ignorovali jsme sociální témata. Nemohli jsme přesvědčit voliče, že za jiné vlády by byl život jednodušší,“ řekl opoziční politik Peter Ungar odráží na porážce.

Volební výsledek také posiluje myšlenku, že Maďarsko se ideologicky a kulturně polarizovalo mezi Budapešť, kdy opozice vyhrála všechny volební obvody kromě dvou, a venkovem, který se opět výrazně zbarvil do oranžova (barva Fides).

Rostou také obavy, že vláda vedená Orbánem může být nepřekonatelná v jakýchkoli demokratických volbách kvůli nedostatku rovných podmínek, založených na jejím vlivu na média, a velkému rozdílu ve finančních prostředcích (využívání peněz daňových poplatníků v kampaň., kterou bezpečnostní organizace kritizuje. a spolupráce v Evropě) a volební systém silně upřednostňující většinu.

READ  EU doufá, že zakáže ruskou ropu navzdory srovnání Maďarska s plánem „jaderné bomby“ | Evropská unie

Pro Orbana může být nyní nejdéle sloužícím premiérem EU, ale manévrovací prostor bude úzký, jak již naznačilo prohlášení Evropské komise z tohoto týdne o zahájení mechanismu právního státu proti Maďarsku a trhlinám. Otevření ve svém spojenectví s Polskem o různých přístupech k válce na Ukrajině.

Na ojedinělé středeční mezinárodní tiskové konferenci, které se zúčastnil BIRN, se Orban pokusil bagatelizovat důležitost izolace v Evropě: Řekl, že partnerství s Polskem není „geopolitické povahy“, ale je založeno na efektivní spolupráci v rámci Evropské unie. věří, že bude pokračovat navzdory současnému napětí. „Musíme posílit naše spojenectví s Polskem, protože v Evropské unii nemůžeme stát sami. Pro nás je to strategické partnerství,“ řekl Orbán.

Dodal, že se svými plány na vytvoření společné parlamentní skupiny v Evropském parlamentu, která bude zahrnovat nacionalistické a krajně pravicové strany, počká až po francouzských volbách.

Orbán zopakoval svou víru v silný národní stát a řekl, že vidí v Evropě renesanci národního státu. „Kalamity jsou globální povahy, ale účinné a rychlé reakce jsou vždy národní a místní,“ řekl a zdůraznil, že to posílí spojenectví Maďarska s Evropskou unií a NATO.

Aby rozptýlil pochybnosti o členství Maďarska v Evropské unii, oblíbené téma v mezinárodních médiích, Orban řekl: „Pokračujeme v představách o budoucnosti Maďarska v rámci Evropské unie a chceme se aktivně podílet na utváření budoucí EU. Zůstaneme také členem NATO.“

Navzdory svému slibu věrnosti NATO a Evropské unii však odmítl podniknout kroky proti mezinárodní investiční bance se sídlem v Budapešti založené Ruskem, kterou většina bezpečnostních expertů považuje za „špionážní banku“, a trval na tom, že ruský Rosatom bude vybudovat maďarskou investiční banku. Další je jaderná elektrárna.

Zdá se, že slavné Urbanovo balancování – takzvaný „paví tanec“ – bude pokračovat.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.