David Cho Young-ji, zakladatel Yeouido Great Church, zemřel ve věku 85 let v Jižní Koreji

Cho byl hospitalizován od kolapsu v červnu 2020 a zemřel v Soulu poté, co utrpěl mozkové krvácení. Bylo mu 85 let.

Cho založil v roce 1958 Yoido Full Gospel Church, která se podle mezinárodní organizace církevních vůdců Leadership Network rozrostla a patří mezi největší církve na světě s více než 480 000 lidmi týdně.

Yoido má více než 500 církevních míst v celé Jižní Koreji a během let poslal tisíce misionářů do různých zemí, uvádí církevní tisková zpráva. V prohlášení se uvádí, že sám Zhou se účastnil náboženských shromáždění a hnutí v 71 zemích.

Kostel se narodil v roce 1936 a žil během korejské války, během níž pracoval jako překladatel mezi ředitelem své školy a americkým vojenským velitelem, uvedla církev ve svém prohlášení.

Ve druhém ročníku na střední škole mu diagnostikovali plicní tuberkulózu a řekli mu, že už nebude dlouho žít. Během této doby konvertoval ke křesťanství, což je rozhodnutí, kterému bude později podle Církve připisováno jeho „zázračné“ uzdravení.

Chuovo zotavení ho přimělo k zápisu do Full Gospel Theological Seminary a po dokončení studia založil Yeouido Church. Církev začala, když se pod stanem v Soulu shromáždilo pouze pět členů, uvádí web sboru.

Jižní Korea má jednu z nejživějších křesťanských kultur na světě – zejména protestantismus – kde konverze nabrala na obrátkách v polovině dvacátého století.

Sekty křesťanské menšiny, stejně jako mega kostely, vzkvétaly v letech od konce korejské války-a Yeouido se podle tiskové zprávy mohl stát nejslavnějším představitelem Koreje s více než 700 000 členy do roku 1993.

Tato čísla stále rostla, protože církev se stala celosvětovou a rozšířila se o obří horskou svatyni v jihokorejské provincii Gyeonggi a křesťanskou univerzitu založenou Cho v Kalifornii. Církev také zřídila mezinárodní rameno v čele s Chu, aby se spojila s pastory a představiteli církví z dalších 25 zemí, uvádí její web.

READ  Tel Avivští demonstranti ukazují svůj hněv vůči Netanjahuovi a izraelské vládě

V Jižní Koreji se Cho stala nesmírně vlivnou postavou. Církevní prohlášení uvádí, že založil křesťanský deník, založil humanitární nevládní organizaci a napsal několik knih.

Ale také to bylo často předmětem kontroverzí a skandálů. V roce 2014 byl odsouzen za zpronevěru 14 milionů dolarů na dary církve na nákup akcií vlastněných jeho synem, což je podle agentury Reuters čtyřnásobek jeho tržní hodnoty.

Chuova manželka zemřela v únoru tohoto roku. Pár po sobě zanechal tři syny.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *