Data z Hubbleova teleskopu naznačují, že se ve vesmíru děje „podivná věc“.

Data z Hubbleova teleskopu naznačují, že se ve vesmíru děje „podivná věc“.

Hubbleův vesmírný dalekohled je jedním z nejvýkonnějších nástrojů, které svět zná, pokud jde o mezihvězdná měření. S více než miliardou snímků podivných a zajímavých jevů, které se dějí kolem vesmíru, na dosah ruky, HST v současné době pracuje na rozsáhlém úkolu – určení, jak rychle se náš vesmír rozpíná.

Nová zjištění nyní naznačují, že vesmír se nerozpíná rovnoměrně. NASA navrhla, že se ve vesmíru děje „něco podivného“ kvůli nesrovnalostem v rychlosti rozpínání vesmíru, jak je kolem nás, a pozorováních provedených po velkém třesku.

Studium toho, jak a jak rychle se vesmír rozpínal, začalo před desítkami let ve 20. letech 20. století, kdy měření Edwina B. Hubble dodal, že tyto galaxie se pohybovaly stále nepravidelnější rychlostí. Čím dále je galaxie od Země, tím rychleji se vzdaluje.

Vědci se od té doby snaží tento jev porozumět a změřit rychlost této expanze. S dostupnými údaji z HST se však zdá, že uvedená expanze je rychlejší, než modely očekávaly. Místo 67,5 (plus minus 0,5) kilometrů za sekundu za megaparsek pozorování uvádějí 73 (plus minus 1) kilometrů za sekundu za megaparsek.

Vědci v současné době studují zvláštní fenomén souboru časoprostorových „naklápěcích trhů“. Ty lze použít ke sledování rychlosti rozpínání vesmíru, jak se vzdálené galaxie od nás stále vzdalují. NASA uvedla, že Hubble zkalibroval více než 40 mil markerů od vypuštění dalekohledu v roce 1990.

Protože nová data začínají nové hodnocení našeho chápání rozpínání vesmíru, vědci nyní očekávají data z nového vesmírného dalekohledu Jamese Webba, která umožní hlubší pohled do hmoty. „Webbův vesmírný dalekohled rozšíří Hubbleovu práci tím, že bude ukazovat známky kosmických útvarů na větší vzdálenosti nebo ve větším rozlišení, než dokáže Hubble vidět,“ uvedla NASA.

READ  Santa Clara County uvolňuje pravidla COVID - NBC Bay Area

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *