Daňové podvody podporující pravicový extremismus po celém světě

Další den došlo k dalšímu masivnímu úniku informací o tom, jak oligarchové po celém světě zneužívají globální finanční systém, aby skryli miliardy dolarů. Tato nejnovější zpráva, přezdívaná „Pandořiny papíry“, je založena na 2,94 TB dat, která byla nějakým způsobem získána od 14 různých „poskytovatelů služeb třetích stran“ a unikla do Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, o které jsem se podělil s mnoha dalšími publikacemi. Asi 600 novinářů studovalo data několik měsíců a nyní byly výsledky publikovány v Mezinárodním konsorciu investigativních novinářů, Washington PostA Hlídača další publikace.

Kromě odhalení malé části špinavého praní globální oligarchie je tato zpráva vzácným oknem toho, jak systémová korupce globálního finančního systému podporuje pravicový extremismus po celém světě.

Na jedné úrovni úniky zahrnují obvyklou skupinu bohatých lidí zapojených do hanebných schémat, aby skryli své peníze před daňovým správcem nebo veřejnou kontrolou nebo skryli úplnou kriminalitu. Mezi popsanými je „130 Forbes Miliardáři, celebrity, podvodníci, drogoví dealeři, královští představitelé a vůdci náboženských skupin po celém světě “ Napište korespondentům ICIJ. The Pošta Zprávy Že mnoho států, zejména Jižní Dakota, se těmto offshore daňovým rájům dost podobalo: „Asi nejtrápnějším objevem pro Spojené státy je však jeho rostoucí spoluúčast na offshore ekonomice. Jižní Dakota, Nevada a další státy mají přijaté zákony o utajení Finance soupeří s těmi v offshore jurisdikcích. “

Únik ale zahrnuje také více než 330 politiků, včetně 35 současných i bývalých národních lídrů – například ruský Vladimir Putin, jordánský král Abdullah, český Babiš Andrej Babiš a keňský Uhuru Kenyatta. Pokud by zesnulý Eric Hobsbawm napsal historii za posledních 30 let, dalo by se to nazvat Éra štěpu.

Existují dva hlavní způsoby, jak tento druh mezinárodních temných peněz tlačí globální politiku doprava. Prvním je mechanický vliv ruského prezidenta Vladimira Putina, který se stal jakýmsi mezinárodním pramenem pravicového extremismu. Putinova politická formule je velmi jednoduchéNějak vyhrát volby, pak zmanipulovat politický proces s cílem ukončit demokratickou soutěž, rozdrtit nezávislá média a disidenty a obklopit se mocnými lidmi, kteří jsou závislí na vaší ochraně svých peněz. Poté se zbavil populární nespokojenosti rozpoutáním xenofobní hysterie a občasné skromné ​​války.

READ  Může Evropa zezelenat bez jaderné energie?

„Putinův zkorumpovaný režim mnohé z nich zbohatl a mohl by z nich snadno znovu udělat chudé.“ Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů si všímá ruské oligarchie. Svůj politický model prosadil po celém světě, zejména v zemích, které již mají velká, zkorumpovaná pravicová hnutí. Nejslavnější je použita špionáž Pomáhat Donaldu Trumpovi stát se prezidentem v roce 2016 a Zkuste jeho kampani pomoci být znovu zvolen V roce 2020. Putin podobnou taktikou pomáhal pravicovým politikům a živil korupci BulharskoA Maďarskoa Česká republika, a pokusil se to udělat v Francie A Německo (I když to v posledních dvou případech nefungovalo).

Všichni Putinovi spojenci a dceřiné společnosti mají tendenci se chovat jako on. Trump (který byl a do očí bijící daňové sekáče po celý svůj život) očividně používal prezidentství zavřít kapsy. Maďarský prezident Viktor Orbán zmanipuloval téměř celou maďarskou ekonomiku, aby proudila do jeho kapes a vnitřního kruhu. A v České republice Pandora Papers odhalují, že premiér Babiš – kdo má Velkoobchodně jste přijali Trumpovu politickou osobnost, včetně výrazného truckerského klobouku a sloganu „Učinit Českou republiku znovu silnou“ – se ukazuje jako „převod 22 milionů dolarů prostřednictvím offshore společností na nákup luxusní nemovitosti na francouzské riviéře v roce 2009 při zachování utajení jejího vlastnictví“ Zprávy Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů.

Toto je pravicové hnutí téměř v každé zemi: zkorumpovaný gang podvodníků, rasistů a demagogů, kteří nacpávají národní bohatství na své osobní bankovní účty v zahraničí, a přitom rozptylují obyvatelstvo svými výkřiky xenofobie. Putin tuto politiku v žádném případě nevymyslel, ale byl Johnny Applied hnutí a mnozí kopírovali jeho příklad nebo nezávisle našli stejnou strategii.

Druhý způsob, jakým temné peníze pohání spravedlnost, je méně přímý. I když občané všech těchto zemí plně nerozumí složitým finančním mechanismům odhaleným v Pandora Papers (nebo bezpočtu předchozích příběhů), jejich ekonomiky jsou zjevně zmanipulované. Američané, Maďaři, Brazilci – všichni vidíme, že superboháči jsou stvořeni jako bandité, zatímco obyčejní lidé musí žít z relativních kousků. Neúspěch tradičních elit řešit situaci-zvláště když globalizace a deregulace vytvářejí finanční krizi, jako se to stalo v roce 2008-otevírá dveře samozvaným cizincům, jako je Trump, vydělávat na rozzlobené nelibosti a odpojeném hněvu obětním beránkem imigrantů nebo menšin. tak jako Píše Philip Stephens V finanční časyTrump pochopil, stejně jako populisté jinde, že respekt voličů k zavedeným politikám je zakotven ve smlouvě. Veřejná víra v demokracii v právní stát a státní instituce je podpořena vnímáním, že systém přinejmenším dělá gesta ke spravedlnosti.

READ  Osaka říká, že daruje peníze z Cincinnati Prize na Haiti | národní

To však neznamená, že korupci viní pouze konzervativci. Spousta středolevých postav (dříve Britský premiér Tony Blair(například) nebo jen nepolitičtí autokrati nalezení v Pandora Papers. Ale zatímco Demokratická strana může mít v sobě spoustu zkorumpovaných osobností, korupce není nosným pilířem její práce. Jednou ze ctností navrhovaného zvýšení daní prezidenta Bidena u bohatých, Další zdroje pro IRS, a globální minimální daňový systém spočívá v tom, že vypustí mnoho z těchto temných peněžních fondů a vyrazí vítr z plachet mezinárodnímu pravicovému extremismu.

Přimět bohaté k zaplacení jejich spravedlivého podílu neznamená jen politickou spravedlnost – je to způsob, jak chránit demokracii samotnou.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *