Další šéf české centrální banky chce silnou korunu založenou na fundamentech

Další šéf české centrální banky chce silnou korunu založenou na fundamentech

Na této ilustrační fotografii pořízené 1. dubna 2017 jsou české korunové mince před zobrazeným logem České centrální banky (ČNB). REUTERS/David W. Černý/Ilustrace

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

PRAHA (Reuters) – Nastupující guvernérka české centrální banky Alice Michelová v pondělí řekla, že chce silnou korunovou měnu založenou na dlouhodobých peněžních tocích a zájmu investorů, svůj postoj zopakoval několik dní před svým nástupem do čela banky. .

Michel nastupuje do úřadu v červenci uprostřed ročního cyklu zpřísňování, kdy úrokové sazby vzrostly o 675 bazických bodů, proti čemuž Michel hlasoval. Slíbil stabilitu úrokové sazby do budoucna.

Bankovní rada rovněž nadále využívá tržní intervence jako doplňkový politický nástroj, který má zabránit nechtěnému oslabení koruny v důsledku rostoucích inflačních tlaků.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Michel se k této politice od své nominace v květnu přímo nevyjádřil, ale v týdenním sloupku pro deník Mladá Fronta Dennis v pondělí uvedl, že podmínky pro silnou korunu stále chybí.

Koruna bude podle něj silná, když budou splněny tři podmínky: vyrovnané dlouhodobé veřejné finance, silný export, obchodní přebytek a běžný účet, který se nezhorší.

„Nic z toho Česká republika nyní nedosahuje,“ napsal v návaznosti na komentáře, které učinil v rozhovoru pro magazín Economy 26. května.

Banka zahájila intervence, aby zastavila prudký pokles koruny poté, co Michelova nominace v květnu vyvolala obavy z nepříznivého obratu na bankovní radě.

Banka pokračovala ve svých intervencích, když se koruna a další středoevropské měny dostaly pod tlak, když se hlavní centrální banky, jako je americká centrální banka, také uchýlily ke zvýšení úrokových sazeb.

Centrální banka v loňském roce konzistentně hlasovala 5:2 pro zvýšení úrokových sazeb, ale tři členové jestřábí, včetně odcházejícího guvernéra Jerryho Rosnocka, tento měsíc radu opustí.

READ  Pozorovatelé uvedli, že Tchaj-wan podlehl diplomatickým ztrátám v Latinské Americe

Jedna z nových členek, neokonzervativní poslankyně Eva Zamrazilová, vyjádřila koncem března v rozhovoru pro zpravodajský server Seznam Zpravy podporu pro použití měnových intervencí s tím, že takový nástroj by byl „méně bolestivý“ než zvyšování úrokových sazeb. více.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reportáž Jason Hofitt) Střih Mark Heinrich

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *