Další šéf české centrální banky chce silnou korunu založenou na fundamentech

PRAHA (Reuters) – Nastupující guvernérka české centrální banky Alice Michelová v pondělí řekla, že chce silnou korunovou měnu založenou na dlouhodobých peněžních tocích a zájmu investorů, svůj postoj zopakoval několik dní před svým nástupem do čela banky.

Michel nastupuje do úřadu v červenci uprostřed ročního cyklu zpřísňování, kdy úrokové sazby vzrostly o 675 bazických bodů, proti čemuž Michel hlasoval. Slíbil stabilitu úrokové sazby do budoucna.

Bankovní rada rovněž nadále využívá tržní intervence jako doplňkový politický nástroj, který má zabránit nechtěnému oslabení koruny v důsledku rostoucích inflačních tlaků.

Michel se k této politice od své nominace v květnu přímo nevyjádřil, ale v týdenním sloupku pro deník Mladá Fronta Dennis v pondělí uvedl, že podmínky pro silnou korunu stále chybí.

Koruna bude podle něj silná, když budou splněny tři podmínky: vyrovnané dlouhodobé veřejné finance, silný export, obchodní přebytek a běžný účet, který se nezhorší.

„Nic z toho Česká republika nyní nedosahuje,“ napsal v návaznosti na komentáře, které učinil v rozhovoru pro magazín Economy 26. května.

Banka zahájila intervence, aby zastavila prudký pokles koruny poté, co Michelova nominace v květnu vyvolala obavy z nepříznivého obratu na bankovní radě.

Banka pokračovala ve svých intervencích, když se koruna a další středoevropské měny dostaly pod tlak, když se hlavní centrální banky, jako je americká centrální banka, také uchýlily ke zvýšení úrokových sazeb.

Centrální banka v loňském roce konzistentně hlasovala 5:2 pro zvýšení úrokových sazeb, ale tři členové jestřábí, včetně odcházejícího guvernéra Jerryho Rosnocka, tento měsíc radu opustí.

Jedna z nových členek, neokonzervativní poslankyně Eva Zamrazilová, vyjádřila koncem března v rozhovoru pro zpravodajský server Seznam Zpravy podporu pro použití měnových intervencí s tím, že takový nástroj by byl „méně bolestivý“ než zvyšování úrokových sazeb. více.

READ  Utrpení jako Cambuslang Harrier ztrácí místo na české olympiádě

(Zpráva Jason Hofitt; Střih Mark Heinrich)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.