Cyklon Mocha: Bangladéš a Myanmar se při sílící bouři připravují na nejhorší

(CNN) – Humanitární agentury v Bangladéši a Myanmaru tvrdí, že se připravují na katastrofu a zahájily masivní nouzový plán, když se na miliony zranitelných lidí řítí silný cyklon.

Vzhledem k tomu, že se zformoval v Bengálském zálivu brzy ve čtvrtek, Tropical Cyklon Mocha Zesílil na ekvivalent hurikánu kategorie 5 v Atlantském oceánu s trvalým větrem o rychlosti 259 kilometrů za hodinu (161 mph) a poryvy až 315 kilometrů za hodinu (195 mph).

Bouře se pohybuje na sever rychlostí 20 km/h (12 mph), podle nejnovějších aktualizací od Joint Tajfuon Warning Center v neděli.

Očekává se, že Mocha přistane v neděli odpoledne místního času (v neděli brzy ráno ET), s největší pravděpodobností přes Myanmarský stát Rakhine a Cox’s Bazar na jihovýchodě Bangladéše, kde se nachází největší město světa. uprchlický tábor.

Vnější pásma již ovlivňují Myanmar a Bangladéš a přinášejí do regionu déšť a silný vítr. Očekává se, že se podmínky budou dále zhoršovat, což povede k pádu na pevninu, což povede k riziku záplav a sesuvů půdy.

Podle Sanjiva Kavliho, vedoucího delegace IFRC a bangladéšské delegace, jsou v táborech v pohotovosti týmy pro reakci na katastrofy a více než 3000 místních dobrovolníků vyškolených v oblasti připravenosti na katastrofy a první pomoci. .

CNN

Tropický cyklón Mocha zesílil na ekvivalent hurikánu 5. kategorie v Atlantském oceánu.

Kavli uvedl, že k distribuci je připraveno 7 500 souprav pro nouzové přístřešky, 4 000 hygienických souprav a 2 000 nádob na vodu.

Kromě toho jsou mobilní zdravotnické týmy a desítky sanitek připraveny reagovat na uprchlíky a Bangladéšany v nouzi se speciálně vyškolenými týmy v pohotovosti, které pomáhají starším lidem, dětem a postiženým, Arjun Jain, hlavní koordinátor OSN pro reakci na uprchlíky z Rohingů v Bangladéš, řekl CNN.

„Očekáváme, že tento hurikán bude mít závažnější dopad než jakákoli jiná přírodní katastrofa, které čelili v posledních pěti letech,“ řekl Jin. „V tuto chvíli nevíme, kam hurikán dopadne a s jakou intenzitou. Takže doufáme v nejlepší, ale připravme se na nejhorší.“

READ  Egypt by mohl od Ever Given hledat 1 miliardu dolarů

Řekl, že začala evakuace lidí v nízko položených oblastech nebo lidí s vážnými zdravotními problémy.

V Myanmaru se obyvatelé pobřežních oblastí státu Rakhine a distriktu Ayeyarwady začali evakuovat a hledat úkryt ve školách a klášterech.

Kavli z Mezinárodní federace uvedl, že stovky dobrovolníků Červeného kříže jsou v pohotovosti a agentura přesouvá zranitelné lidi a zvyšuje povědomí o bouři ve vesnicích a městech.

Poslední bouří, která dopadla na pevninu podobné síly, byl tropický cyklon Giri v říjnu 2010. Dopadla na pevninu jako bouře ekvivalentní 4. kategorii s maximálními trvalými větry o rychlosti 250 km/h (155 mph).

Jerry zabil více než 150 lidí a zničil téměř 70 % města Kyaukview. Podle Organizace spojených národů bylo během bouře ve státě Rakhine zničeno téměř 15 000 domů.

Zabid Hasnain Chowdhury/NoorPhoto/Getty Images

Dobrovolníci z Bangladéše varují lidi, aby opustili své domovy a ukryli se dříve, než se 13. května 2023 cyklon Mocha dostane na pevninu v Cox’s Bazar v Bangladéši.

Asi milion členů komunity Rohingů bez státní příslušnosti, kteří uprchli před pronásledováním v sousedním Myanmaru během vojenského zásahu v roce 2017, žije v rozlehlých, přeplněných táborech v Cox’s Bazar.

Většina žije v bambusových a plachtových přístřešcích posazených na horských svazích vystavených silnému větru, dešti a sesuvům půdy.

Jain řekl, že úkryty zvládnou pouze vítr o rychlosti 40 kilometrů za hodinu (24 mph) a očekává se, že vítr z tajfunu Mocha tuto rychlost překročí.

„Nízko položené oblasti táborů se pravděpodobně rychle zaplaví a zničí přístřešky a zařízení, jako jsou výuková centra, a také infrastrukturu, jako jsou mosty postavené z bambusu,“ řekl.

Cyklon přispívá k již tak katastrofálnímu roku pro Rohingy a bez dalších peněz od mezinárodního společenství Jain řekl, že nebudou mít dost na obnovu.

Na začátku tohoto roku čelili 17% snížení svých přídělů kvůli škrtům ve financování a očekáváme další snížení jejich přídělů v nadcházejících měsících. Při ničivém požáru v březnu přišlo o domov 16 000 uprchlíků. A teď se musí vypořádat s hurikánem. Bohužel nemáme ani finanční prostředky na to, abychom uprchlíkům pomohli znovu postavit jejich domovy a zařízení, pokud je ničení vážné.“

READ  23. října | Izraelské síly pokračují v leteckých útocích na cíle Hamásu, jak se blíží invaze

Existují také obavy ohledně 30 000 rohingských uprchlíků, kteří pobývají v izolovaných a záplavových oblastech. Ostrovní zařízení V Bengálském zálivu se nazývá Bhasan Char. a Oznámila to agentura OSN pro uprchlíky Dobrovolníci a lékařské týmy jsou v pohotovosti a pro ty, kteří žijí na ostrově, jsou k dispozici úkryty a jídlo pro hurikány.

V Myanmaru potřebuje humanitární pomoc ve státě Rakhine a na celém severozápadě asi 6 milionů lidí, přičemž 1,2 milionu lidí bylo vysídleno, uvádí humanitární agentura OSN.

Zabid Hasnain Chowdhury/NoorPhoto/Getty Images

Lidé se shromažďují na pláži ostrova Shahpuri v Teknafu předtím, než 13. května 2023 dopadl cyklón Mocha na pevninu v Cox’s Bazar v Bangladéši.

zažila posledních několik desetiletí Zvyšte sílu Tropický cyklón postihující země v částech Asie a Nedávný výzkum očekává se, že je bude mít Dvojnásobná destruktivní síla v regionu do konce století.

Zatímco se vědci stále snaží pochopit, jak změna klimatu ovlivňuje hurikány, velké množství výzkumů spojilo globální oteplování způsobené člověkem se silnějšími a ničivějšími cyklóny.

Tropické cyklóny (také známé jako hurikány a tropické bouře v závislosti na oceánské pánvi a intenzitě) jsou živeny oceánským teplem. Ke svému vzniku potřebují teploty alespoň 27 °C (80 °F), a čím je oceán teplejší, tím více vlhkosti dokážou absorbovat.

Teplota vody v Bengálském zálivu je v současné době kolem 30 stupňů Celsia (86 stupňů Fahrenheita), asi o 2 stupně Celsia (3,6 stupně Fahrenheita) teplejší než průměr za měsíc květen.

Vzhledem k tomu, že klimatická krize ohřívá oceány – které absorbují asi 90 % světového přebytečného tepla – poskytují ideální podmínky pro hurikány, aby nabraly na síle.

Teplejší oceány také zvyšují pravděpodobnost hurikánů rychle zesílilPodle nejnovějších výzkumů.

A vzestup hladiny moří v důsledku změny klimatu zvyšuje rizika, zhoršuje vlny bouří z tropických cyklónů a umožňuje jim cestovat do vnitrozemí.

READ  Exkluzivní porušení sankcí OSN v Africe? Pohyb Ruska nikdo nesleduje

Bangladéš a Myanmar jsou obzvláště ohroženy, protože jsou to země s nízkými příjmy a také domovem některých z nejchudších populací světa.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *