Curiosity rover najde vymazané skvrny skalního dříví a odhalí stopy

Selfie snímek roveru Curiosity NASA pořízeného na Sol 2082 (15. června 2018). Marťanská prachová bouře snížila sluneční světlo a viditelnost v místě roveru v kráteru Gale. Zápočet: JPL

Nový dokument obohacuje vědce o pochopení toho, kde skalní záznamy zachovaly nebo zničily důkazy o minulosti Marsu a možné známky starověkého života.


Dnes je Mars extrémní planetou – je velmi chladný, má vysoké záření a je velmi suchý. Ale před miliardami let byl Mars domovem jezerních systémů, které dokázaly udržet mikrobiální život. Jak se změnilo podnebí planety, jedno z těchto jezer – v marťanském kráteru Gale – pomalu vysychalo. Vědci mají nové důkazy o tom, že vysoce slaná voda nebo solanka pronikla hluboko do trhlin mezi zrnami půdy na dně suchého jezera a měnila bahno. minerálníBohaté vrstvy pod ním.

Výsledky jsou publikovány v časopise z 9. července Věda Pod vedením týmu odpovědného za chemii a mineralogii pomáhá nástroj CheMin – na palubě kosmické lodi Curiosity NASA Mars Laboratory – dále pochopit, kde byl zachován nebo zničen skalní rekord pro důkazy o minulosti Marsu a možných známkách starověkého života.

„Mysleli jsme si, že jakmile se tyto vrstvy jílových minerálů vytvořily na dně jezera v kráteru Gale, zůstaly tak a uchovaly si okamžik, kdy se formovaly po miliardy let,“ řekl Tom Bristow, hlavní vyšetřovatel a vedoucí CheMin . Autor příspěvku je v Ames Research Center NASA v kalifornském Silicon Valley. „Ale solanka později tyto jílové minerály na některých místech rozbila – v podstatě znovu zaznamenala skálu.“

Curiosity rover najde vymazané skvrny skalního dříví a odhalí stopy

Tato rovnoměrně vrstvená hornina zobrazená kamerou MastCam na NASA Curiosity Mars Rover ukazuje typický vzorec sedimentárních usazenin na dně jezera nedaleko místa, kde tekoucí voda vstupovala do jezera. Uznání: NASA / JPL-Caltech / MSSS

Mars: zaznamenáno do vašeho trvalého záznamu

Mars má poklad hornin a minerálů, které jsou ve srovnání se Zemí neuvěřitelně staré. A díky nerušeným vrstvám hornin v kráteru Gale si vědci uvědomili, že by to bylo vynikající místo pro hledání důkazů o historii planety a možná i o životě.

Vědci pomocí nástroje CheMin porovnali vzorky ze dvou oblastí vzdálených asi čtvrt míle od vrstvy mudstone uložené před miliardami let na dně jezera v kráteru Gale. Překvapivě se v jedné oblasti ztratila asi polovina jílových minerálů, které podle očekávání našli. Místo toho našli hliněné kameny bohaté na oxidy železa, minerály, které dodávají Marsu charakteristickou rezavě červenou barvu.

Vědci věděli, že vzorkované mudstones byly přibližně ve stejném věku a začaly současně – naloženo bahnem – v obou studovaných oblastech. Proč tedy, když Curiosity prozkoumala usazeniny usazené hlíny podél kráteru Gale, udělala skvrny jílové minerály– A důkazy, které uchovávají – „zmizí“?

Curiosity rover najde vymazané skvrny skalního dříví a odhalí stopy

Síť trhlin v této marťanské hornině zvaná „starý útes“ se mohla vytvořit sušením jílovité vrstvy před více než 3 miliardami let. Uznání: NASA / JPL-Caltech / MSSS

Clay drží stopy

Metal je jako časová kapsle. Poskytují záznam o tom, jaké bylo prostředí v době, kdy vznikly. Hliněné minerály obsahují ve svém složení vodu, což je důkazem toho, že půda a horniny, které je obsahují, přišly v určitém okamžiku do styku s vodou.

„Protože minerály, které najdeme na Marsu, se také tvoří na některých místech na Zemi, můžeme pomocí toho, co víme o tom, jak se na Zemi vytvořili, říci, jak slaná nebo kyselá voda byla na starověké planetě Mars,“ řekla Liz Ramby, zástupkyně CheMin . Hlavní řešitel a spoluautor v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu.

Předchozí práce odhalily, že zatímco byla přítomna jezera kráteru Gale, a dokonce i poté, co vyschla, podzemní voda se pohybovala pod povrchem a rozpouští a přepravuje chemikálie. Poté, co byly uloženy a pohřbeny, některé kapsy mudstone narazily na různé podmínky a procesy kvůli interakcím s těmito vodami, které změnily mineralogii. Tento proces, známý jako „smáčení“, často komplikuje nebo maže předchozí historii půdy a píše novou.

Curiosity rover najde vymazané skvrny skalního dříví a odhalí stopy

Kamera stožáru (Mastcam) na vozidle Curiosity Mars NASA zachytila ​​tuto mozaiku, když 3. února 2019 prozkoumala modul bahenního ložiska (Sol 2309). Tato krajina zahrnuje skalní orientační bod zvaný „Knockfarril Hill“ (uprostřed vpravo) a hřeben Vera Rubin, který vede podél vrcholu krajiny. Uznání: NASA / JPL-Caltech / MSSS

Diageneze vytváří podzemní prostředí, které může podporovat mikrobiální život. Ve skutečnosti jsou některá velmi jedinečná stanoviště na Zemi – v nichž se daří mikrobům – známá jako „hluboká biosféra“.

„Jsou to vynikající místa, kde hledat důkazy o starověkém životě a měřit obyvatelnost,“ řekl John Grotzinger, výzkumný pracovník a spoluautor z Kalifornského technologického institutu nebo Caltech v Pasadeně v Kalifornii. „Ačkoli pocení může vymazat známky života v původním jezeře, vytváří chemické přechody potřebné k podpoře podpovrchového života, takže jsme opravdu nadšení, když to zjistíme.“

Porovnáním minerálních detailů z obou vzorků tým dospěl k závěru, že za změny byla zodpovědná slaná voda filtrovaná přes horní vrstvy sedimentu. Na rozdíl od relativně sladkovodního jezera, které se objevilo při tvorbě bahnitých kamenů, se předpokládá, že slaná voda pocházela z pozdějších jezer, která existovala v obecně sušším prostředí. Vědci se domnívají, že tato zjištění poskytují další důkazy o dopadech změny klimatu na Mars před miliardami let. Poskytuje také podrobnější informace, které se poté použijí k vedení vyšetřování Curiosity o historii Rudé planety. Tyto informace využije také tým NASA Mars 2020 Perseverance při hodnocení a výběru vzorků hornin pro případný návrat na Zemi.

„Naučili jsme se něco velmi důležitého: Na Marsu jsou některé části.“ rocková nahrávka To není dobré k uchování důkazů o minulosti a možném životě planety, uvedl Ashwin Vasavada, vědecký pracovník a spoluautor projektu Curiosity v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA v jižní Kalifornii. kráter a pomocí mineralogie lze zjistit, který z nich. “

Zvědavost je v počáteční fázi zkoumání přechodu k „jednotce nesoucí síran“ nebo k horninám, o nichž se předpokládá, že se vytvořily během vysychání marťanského podnebí.


Jíl podobný glukonitu nalezený na Marsu naznačuje, že planeta měla obyvatelné podmínky


více informací:
„Ničení hliněných minerálů slanou vodou v kráteru Gale, Mars“ Věda (2021). science.sciencemag.org/cgi/doi… 1126 / science.abg5449

citát: Curiosity Rover Discovery Patches of Erased Rock Record, Reveals Evidence (2021, 8. července) Citováno 8. července 2021 z https://phys.org/news/2021-07-curiosity-rover-patches-erased-revealing. Html

Tento dokument podléhá autorským právům. Bez ohledu na poctivé jednání za účelem soukromého studia nebo výzkumu nesmí být žádná část reprodukována bez písemného souhlasu. Obsah je poskytován pouze pro informační účely.

READ  Boeing Starliner se vrací z vesmírné stanice

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *