Čtyři astronauti strávili 3 dny ve vesmíru. Tady je to, co to udělalo s jejich těly a myslí.

Čtyři astronauti strávili 3 dny ve vesmíru.  Tady je to, co to udělalo s jejich těly a myslí.

Vesmír vás změní i na krátkých cestách mimo planetu.

Čtyři lidé, kteří v září 2021 strávili tři dny mimo Zemi, zažili fyzické a duševní změny, které zahrnovaly mírný pokles kognitivních testů, napjatý imunitní systém a genetické změny v jejich buňkách, uvedli vědci v nové zprávě. Sborník příspěvků publikovaných v úterý In Nature a mnoho dalších příbuzných časopisů.

Téměř vše, co se na astronautech změnilo, se po pádu na Zemi vrátilo do normálu. Žádná z úprav se nezdá být překvapivým varováním pro budoucí vesmírné cestovatele. Zjištění však také zdůrazňují, jak málo vědí lékařští vědci.

Christopher Mason, profesor genomiky, fyziologie a biofyziky na Weill Cornell Medical College v New Yorku a jeden z vůdců výzkumu, nazval sbírku dokumentů a dat „nejhlouběji, jakou jsme kdy u posádky provedli. .“ Promluvil také na pondělní tiskové konferenci.

Čtyři astronauti cestovali na misi známou jako Inspiration4, prvním letem na oběžnou dráhu, kde žádný z členů posádky nebyl profesionálním astronautem. Obžalobu vedl Jared Isaacman, miliardářský obchodník. Místo aby s sebou přivedl přátele, naverbuje tři cestovatele, kteří představují průřez společností: Hayley Arsenault, lékařskou asistentku, která během svého dětství přežila rakovinu; Sian Proctor, komunitní vysokoškolský profesor, který vyučuje vědy o Zemi; Christopher Simbroski, inženýr.

Členové posádky Inspiration4 souhlasili s účastí na lékařských experimentech – odběru vzorků krve, moči, stolice a slin během letu – a umožnili indexování dat v online archivu známém jako Space Omics a Medical Atlasnebo SOMA, je k dispozici veřejnosti.

Přestože jsou data anonymizovaná, neposkytují příliš soukromí, protože na Inspiration4 byli pouze čtyři členové posádky. „Možná můžete zjistit, kdo to vlastně je,“ řekl Dr. Proctor v rozhovoru.

Ale dodala: „Mám pocit, že existuje více užitku než škody, která pochází z toho, že mohu sdílet své informace a aby věda pokročila a učila se.“

READ  Archeologové o tuto misi přicházejí kvůli poslednímu letu společnosti Virgin Galactic do vesmíru

SOMA také zahrnuje údaje od jiných lidí, kteří létali na soukromých vesmírných misích, stejně jako japonských astronautů, kteří cestovali na Mezinárodní vesmírnou stanici, a studii, která porovnávala zdraví Scotta Kellyho, astronauta NASA, který žil na Mezinárodní vesmírné stanici. na 340 dní v letech 2015 a 2016, s tím svého bratra-dvojčete Marka, vysloužilého astronauta, který je nyní státním senátorem z Arizony.

S tím, jak si stále více občanů kupuje výlety do vesmíru, doufáme, že SOMA rychle vyplní více informací o širším spektru lidí, než jsou starší bílí muži vybraní jako astronauti v prvních desetiletích vesmírného věku. To by mohlo vést k léčbě šité na míru jednotlivým astronautům v boji proti účinkům kosmických letů.

Množství informací také vědcům umožnilo porovnat krátkodobé účinky s tím, co se děje během delších misí.

Během roku pana Kellyho ve vesmíru se zvýšily věkové markery v jeho DNA známé jako telomery, což překvapivě naznačuje, že se stal biologicky mladším. Ale jeho telomery se většinou vrátily do své předchozí velikosti poté, co se vrátil na Zemi, i když některé byly nakonec kratší, než byly před jeho odletem. Vědci to interpretovali jako známku zrychleného stárnutí.

Telomery všech čtyř astronautů se prodloužily a následně zkrátily, což naznačuje, že ke změnám dochází u všech astronautů a že k nim dochází rychle.

„Je to v mnoha ohledech pozoruhodný objev,“ řekla Susan Baileyová, profesorka biologie rakoviny a radiační onkologie na Coloradské státní univerzitě, která vedla výzkum telomer.

Buňky používají ribonukleovou kyselinu (RNA), jednovláknovou nukleovou kyselinu, která překládá plány kódované v DNA k produkci proteinů. RNA odpovídající telomerám se také změnila u astronautů a podobné změny byly pozorovány u lidí, kteří zdolali Mount Everest, řekl doktor Bailey.

„To je zvláštní spojení,“ řekla.

To naznačuje, že důvodem růstu a kontrakce telomer není stav beztíže, ale spíše bombardování radiací, jemuž jsou lidé vystaveni ve vysokých nadmořských výškách a ve vesmíru.

READ  Podívejte se, jak dva astronauti NASA provádějí 1. listopadu svou čtvrtou, čistě ženskou, vesmírnou výpravu

Nebyl to jediný dopad kosmických letů.

Afshin Beheshti z Blue Marble Space Science Institute a NASA’s Ames Research Center v Kalifornii poukázal na molekulární změny v ledvinách astronautů, které mohou být předzvěstí tvorby ledvinových kamenů. Při třídenním kosmickém letu by to nebyl problém, ale při delší misi by se to mohlo změnit v lékařskou krizi.

„Na půli cesty na Mars, jak to zvládneš?“ řekl Dr. Beheshti.

Ale nyní, když je tato možnost známá, mohou vědci studovat, jak zabránit ledvinovým kamenům, nebo vyvinout lepší způsoby jejich léčby.

Astronauti provedli několik testů na iPadech, aby změřili jejich kognitivní výkon ve vesmíru. Jeden test hodnotil to, co je známé jako psychomotorická bdělost, míra schopnosti soustředit se na úkol a udržet pozornost. Astronaut zíral na krabici na obrazovce. Pak se najednou uvnitř krabice objevily stopky, které počítaly čas do stisknutí tlačítka.

Pokud byla odezva velmi pomalá, delší než 355 ms, bylo to považováno za výpadek pozornosti. V průměru se výkon ve vesmíru snížil ve srovnání s tím, kdy astronauti Inspiration4 provedli stejný test na Zemi. Jiné testy ukazují na deficity ve vizuálním vyhledávání a pracovní paměti.

„Náš kognitivní výkon ve vesmíru nebyl ovlivněn, ale naše rychlost odezvy byla pomalejší,“ uvedla v e-mailu paní Arsenaultová. „To mě překvapilo.“

Ale Dr. Proctor řekl, že to možná nebyl skutečný rozdíl v jejich schopnosti vykonávat úkoly ve vesmíru, ale mohlo to být jednoduše rozptýlení. „Není to proto, že byste neměli schopnost dělat testy lépe,“ řekla. „Je to jen proto, že se na minutu podíváte nahoru a za oknem je země a vy řeknete ‚Wow‘.“

Jednou z výhod shromažďování všech dat je hledání souvislostí mezi změnami, což by pro vědce bylo obtížné s užšími, staršími soubory dat. „Když se na to podíváte jako na celek, začnete vidět, jak se kousky skládačky spojují,“ řekl Dr. Beheshti.

READ  Úžasná fotografie NASA ukazující pozůstatky supernovy, která ohromila internet

To by mohlo poukazovat na společnou příčinu, „a pak se protiopatření stanou snáze zaměřitelnými,“ řekl.

Od návratu na Zemi se život některých astronautů Inspiration4 v mnoha ohledech vrátil do stavu, v jakém byl před odletem do vesmíru. Paní Arsenaultová je zpět a pracuje na 12hodinové směny jako lékařská asistentka v dětské výzkumné nemocnici St. Jude v Memphisu. Dr. Proctor je stále profesorem na komunitní vysoké škole. Pan Semperowski, který žije poblíž Seattlu, nyní pracuje jako inženýr v Blue Origin, raketové společnosti vlastněné Jeffem Bezosem.

Ale Dr. Proctor je nyní také vědeckým vyslancem amerického ministerstva zahraničí. Tento týden navštíví Peru a Chile, aby vyprávěla o svých zkušenostech ze škol a univerzit. „Také mám nyní tento druh globální platformy, kam mohu jít a dělat věci, jako je inspirace a pomoc při přípravě další generace,“ řekla.

Paní Arsenaultová řekla, že si pamatuje, jak se na Zemi dívala z kopulovitého okna kosmické lodi SpaceX Crew Dragon druhý den jejího letu.

„Cítím se velmi spojena se svými pozemšťany,“ řekla. „Všichni jsme jedno na této krásné planetě.“

Pokud jde o pana Isaacmana, ten s prostorem neskončil. On a tři další neprofesionální astronauti se vydají na misi s názvem Polaris Dawn, která by mohla odstartovat příští měsíc. Během tohoto letu, zpět v kapsli SpaceX Crew Dragon, pan Isaacman a další člen posádky plánují pokusit se o první soukromý výstup do vesmíru.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *