ČR zřídí zastupitelskou kancelář pro běloruskou opozici

ČR zřídí zastupitelskou kancelář pro běloruskou opozici

PRAHA – Česká republika souhlasila, že v Praze zřídí oficiální kancelář pro prot Bělorusky, kteří budou doma bojovat proti brutální represi pod vedením diktátorského vůdce Alexandra Lukašenka.

„Běloruská opozice má a bude mít jasnou podporu České republiky,“ uvedl ve svém prohlášení ministr zahraničí Jakub Gulhanek. tweet Opoziční vůdce Svyatlana Sikanuskaya oznámil tento krok v posledních několika týdnech v Praze.

Běloruská opozice již má podobné kanceláře v Litvě a Polsku.

„Dobrou připomínkou, že demokratičtí Rusové našli ve 20. letech 20. století v Praze bezpečné útočiště,“ řekl Jacob Zanta, ředitel Střediska evropských hodnot pro bezpečnostní politiku v Praze. Tweet.

Krize v Bělorusku

Přečtěte si naše zpravodajství Bělorusové nadále požadují rezignaci Alexandra Lukašenka uprostřed brutálního potlačování demonstrantů. Západní země ho odmítají uznat jako legitimního vůdce země poté, co byl ve volbách 9. srpna považován za podvodníka.

Lukašenkův režim se dostal pod mezinárodní tlak od začátku brutálního potlačování politické opozice a nezávislých médií v důsledku kontroverzních voleb v srpnu 2020.

Demonstranti tvrdí, že volby byly zmanipulované a jejich kandidátem byl vítěz. Evropská unie, USA a další země odmítly uznat oficiální výsledky hlasování a nepovažují Lukašenka za legitimního vůdce země.

23. května, kdy běloruské úřady pronásledovaly letadlo Ryanair z Atén-Vilniusu vojenským proudem, aby přistály v Minsku, to několik zemí považovalo za „únos státu“. Když letadlo přistálo krátce před vzletem z běloruského vzdušného prostoru, donucovací orgány okamžitě zatkly opozičního blogera Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sabeka.

Evropská unie, Spojené státy, Británie a Kanada již dříve uvalily na Bělorusko sankce v souvislosti s odkloněním letu společnosti Ryanair, včetně zmrazení majetku a zákazu udělování víz desítkám úředníků, zákonodárců a ministrů a členů Lukašenkovy správy. Stejně jako běloruské společnosti.

Bělorusko reagovalo na nedávné sankce EU. Ve svém prohlášení na Facebooku 28. června běloruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Minsk mimo jiné odvolal svého stálého zástupce do EU pro konzultace a pozastaví svou účast v programu Východního partnerství, který usiluje o užší spolupráci s EU. Šest bývalých sovětských republik – Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina.

Evropská unie (EU) uvedla, že lituje rozhodnutí Běloruska, přičemž uvedla, že by zemi dále izolovala a měla negativní dopad na běloruský lid.

Valery Kovalevskij, mluvčí Sikany Ouskaya, ve svém projevu 29. června uvedl, že vůdce opozice „bude i nadále trvat na tom, aby Bělorusko zůstalo členem Východní aliance“.

V říjnu 2021 uvedl Kovalevskij, že „v rámci této organizace budeme i nadále pracovat, mimo jiné na účasti na summitu Východního partnerství“, a dodal, že lidé z programu Východního partnerství “jsou skvělou platformou pro práci v zájmu Běloruska “. „

Current Time je ruská síť provozovaná společností RFE / RL ve spolupráci s VOA.

READ  Gruzínští a čeští FM diskutují o evropské integraci Gruzie

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *