Corina Llores: Venezuelská opoziční kandidátka dostala zákaz kandidovat ve volbách

Corina Llores: Venezuelská opoziční kandidátka dostala zákaz kandidovat ve volbách
  • Napsala Vanessa Buchschlotter
  • BBC novinky

Komentář k fotce,

Corinna Jorisová byla v pátek nominována jako kandidátka DUP, ale nemohla se zaregistrovat

Hlavní opoziční koalice ve Venezuele uvedla, že jejímu kandidátovi bylo zakázáno kandidovat v prezidentských volbách plánovaných na červenec příštího roku.

Opoziční Unionistická strana Platforma uvedla, že nemá přístup na webové stránky volební rady, aby mohla zaregistrovat svou kandidátku Corinnu Jorisovou.

Toto je poslední neúspěch Strany národní jednoty, jejíž vůdkyni Marii Corině Machadové bylo zakázáno kandidovat na prezidentku.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že pokud budou volby svobodné a spravedlivé, Machado by mohl porazit prezidenta Nicolase Madura.

Machado (56) se dostala do novinových titulků v říjnu, když se za ní sjednotila rozdělená opozice. Získala více než 90 % hlasů v primárních volbách pořádaných opozicí.

Vláda prezidenta Madura odsoudila primárky jako nelegitimní a úřady se od jejího drtivého vítězství zaměřily na paní Machadovou a členy její strany „Vente Venezuela“.

Mnoho regionálních úředníků kampaně bylo v posledních měsících uvězněno.

Zrovna minulý týden byly vydány zatykače na její vedoucí kampaně a osm dalších zaměstnanců, kteří jsou obviněni z účasti na spiknutí s cílem svrhnout prezidenta Madura.

Sama María Corina Machado byla vystavena zákazu, který jí bránil ucházet se o veřejnou funkci, což potvrdil Nejvyšší soud plný vládních věrných.

Prezident Maduro, který je u moci od roku 2013, odolal mezinárodnímu tlaku, aby umožnil paní Machadové kandidovat v prezidentských volbách plánovaných na 28. července.

Komentář k fotce,

Nicolas Maduro zorganizoval masivní shromáždění poté, co zaregistroval svou kandidaturu na třetí funkční období

„Vyhrajeme háčkem nebo lumpem, vždy vyhrajeme,“ řekl minulý měsíc fanouškům.

S blížícím se termínem pro registraci kandidátů a pokračujícím zákazem Machada zvolila v pátek Demokratická unionistická strana Corinu Llores, aby ji nahradila.

Joris, 80letý akademik, je poměrně neznámý i v opozičních kruzích. To, že je v politice nováčkem, považovala koalice za výhodu a jejím odpůrcům to prý znesnadnilo její diskreditaci.

Musela však již vyvracet tvrzení, že se narodila mimo Venezuelu, což by ji způsobilo nezpůsobilost pro prezidentský úřad.

Když ale došlo na přihlášení její kandidatury do pondělního večerního termínu, opoziční koalice se dostala do slepé uličky.

Ve videích nahraných na sociální média PYD ukazovali, jak se opakovaně pokoušeli a nedokázali přihlásit na web volební komise, aby zaregistrovali kandidaturu paní Jorisové.

Paní Joris uvedla, že její práva jako venezuelské občanky byla „porušena“ tím, že jí bylo zabráněno v registraci.

Řekla také, že když její tým narazil na nereagování webu, osobně navštívil volební komisi a požádal o prodloužení termínu, což nebylo vyhověno.

Po uplynutí půlnoční lhůty Omar Barboza, úředník DUP, uvedl ve video prohlášení: „Celý den jsme pracovali (…) na snaze uplatnit naše ústavní právo jmenovat našeho kandidáta. To nebylo možné.“

Prezident Maduro mezitím neměl problémy s registrací své kandidatury na třetí funkční období za sebou.

Tisíce lidí v červené barvě spojené s jeho Jednotnou socialistickou stranou ho povzbuzovaly na shromáždění před úřadem volební rady.

Řekl jim: „Dnes jsem se nepřišel jen zaregistrovat (…), ale abych vás pozval, abyste pokračovali ve snění a pokračovali v přeměně naší reality a jejím posunu směrem k budoucnosti.“

Svou kandidaturu mohlo zaregistrovat také devět dalších lidí z různých menších stran – někteří z nich jsou spojenci s vládou a nikdo z nich není považován za vážného soupeře prezidenta Madura.

READ  Spojené státy a Evropa zvažují plány ukrajinské exilové vlády

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *