Conceição vede Portugalsko k vítězství nad Českem

Conceição vede Portugalsko k vítězství nad Českem

Mladík Francisco Conceicao Portugal v úterý vyhrál nad Českou republikou 2:1 ve svém úvodním zápase skupiny F na Euro 2024 jen pár minut poté, co nastoupil jako náhradník.

Jednadvacetiletý křídelník Porta využil pokutového kopu z bezprostřední blízkosti poté, co se Čechům nepodařilo odklidit centr a završil návrat svého týmu.

Český tým se po hodině hry dostal do vedení přes Lukase Provoda bravurní střelou z hranice pokutového území.

Portugalsko Cristiana Ronalda nezazářilo, ale zarylo dostatečně hluboko, aby si zajistilo vítězství, přičemž Ruben Hranacs si před dramatickou výhrou Conceiçãa vstřelil vlastní gól.

Ronaldo, 39, hrající na rekordním šestém evropském šampionátu, Stanek třikrát odmítl, když Portugalsko neustále hledalo nejlepšího střelce turnaje všech dob.

Útočník při vyrovnání trefil tyč a míč na odraženém míči hlavičkoval Diogo Jota, ale gól nebyl uznán kvůli ofsajdu Ronalda.

Portugalský záložník Vitinha řekl: „Ukázali jsme veškerou naši vyrovnanost a flexibilitu.

„Zachovali jsme klid a vyrovnali jsme a až do konce jsme vždy věřili, že vyhrajeme.

„Naštěstí jsme to dokázali s pomocí hráčů, kteří se zúčastnili…jsme opravdu tým.“

Trenér Portugalska Roberto Martinez si vybral 41letého obránce Pepeho, který se stal nejstarším hráčem v historii Eura, čímž překonal rekord 40letého maďarského brankáře Gabora Királyho z roku 2016 jako součást centrální obrany trojky.

Portugalsko vyhrálo tento turnaj v roce 2016, aby získalo poprvé titul, a kapitán Ronaldo řekl, že si tým zaslouží další titul i přes pokulhávající začátek v Německu.

V prvním oficiálním zápase trenéra Ivana Haška po převzetí vedení loni v lednu Česko frustrovalo tým trenéra Martineze, který se kvalifikoval bez porážky a vstřelil více branek než kterýkoli jiný tým.

Ronaldo vyslal ránu mimo rameno poté, co si Rafael Leao nebezpečně předčasně pořezal míč dovnitř, přičemž Portugalci měli míč pod kontrolou.

READ  Česká cesta k čisté nule

Odražená snaha Bruna Fernandese zvedla některé portugalské fanoušky ze sedadel a Leao byl jen pár centimetrů od spojení s nízkým křížkem od tvůrce hry Manchester United.

Český brankář Jindryk Staněk zachránil Ronaldovi dva góly v prvním poločase jeho rekordního 26. mistrovství Evropy, ale v obou případech se útočník objevil v mírném ofsajdu.

Nejlepší chvíle útočníka Al-Nasru přišla chytrou střelou zadní patou, která přešla na Vitinha, záložníka Paris Saint-Germain, ale česká obrana ho rychle obklíčila a jeho střelu zblokovala.

Debata o tom, zda by Ronaldo měl zůstat startérem nebo ne, zuřila už od mistrovství světa v roce 2022 a občas se zdálo, že Portugalsko nemá jiné nápady, než mu házet křížky.

– „Obrovský tlak“ –

Staněk zachránil z dálky přímý volný kop Ronalda, než Češi dosáhli svého.

Záložník Slavie Praha Provod vstřelil z hranice pokutového území nádherný gól Diogo Costu poté, co Portugalsko po hodině hry nedokázalo uklidit centr.

Portugalsko však rychle vyrovnalo, když si Hranac nešťastně proměnil míč do vlastní sítě poté, co na něj Staněk zblízka hlavičkoval hlavičku Nuno Mendese.

Ronaldo a český útočník Patrik Schick skončili jako nejlepší střelci na Euru 2020 s pěti góly, ale ani jeden z nich nebyl v Lipsku nejlepší.

Jota si v posledních chvílích myslel, že vstřelil vítěznou branku poté, co se Ronaldova hlavička odrazila od břevna, která mu stála v cestě, ale videoasistent rozhodčího ukázal, že zkušený útočník byl v ofsajdu.

Pro Martinezovy muže na tom ale nezáleželo, protože Conceição je dovedl ke třem bodům a postavil Portugalsko na úroveň s Tureckem v čele skupiny F.

„Samozřejmě to velmi bolí (velmi), i když dnes nikdo moc nevěřil, že vyhrajeme,“ řekl Provod České národní televizi.

READ  Cozzolino v Evropském parlamentu je podezřelý z blokování měnových rozhodnutí, uvádí Qatargate-Politico

„Góly, které jsme inkasovali, nepřišly po dobře organizovaných útocích, ale musíme uznat kvalitu Portugalska (góly) přišly díky obrovskému tlaku.“

Tisková agentura Francie

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *