Co se stane s dopaminovým systémem, když zažijeme averzivní události?

Souhrn: Dopaminový systém pomáhá mozku předvídat výskyt a trvání nepříjemných událostí, ale bez zohlednění chyb.

zdroj: Nizozemský institut neurověd

Nová studie na Nizozemském institutu neurověd zkoumala, jak dopaminový systém zpracovává nepříjemné události.

Je známo, že dopaminový systém hraje důležitou roli v motivaci, učení a pohybu. Jednou z hlavních funkcí dopaminu je předpovídat výskyt odměňujících zkušeností a dostupnost odměn v našem prostředí. V této souvislosti dopaminový systém informuje náš mozek o takzvaných „chybách predikce odměn“ – rozdílu mezi obdrženými a očekávanými odměnami.

Dopaminové neurony se stanou aktivnějšími, když se odměna objeví neočekávaně nebo pokud je větší, než se očekávalo, a vykazují depresivní aktivitu, když obdržíme odměnu, která je menší, než se očekávalo. Tyto chybové signály nám pomáhají poučit se z našich chyb a učí nás, jak dosáhnout obohacujících zkušeností.

Odměňující podněty versus averzivní podněty

Zatímco velké množství studií se zaměřilo na vztah mezi uvolňováním dopaminu a odměňujícími podněty, jen málo z nich se zabývalo vlivem nepříjemných a averzivních podnětů na dopamin. Přestože výsledky těchto několika experimentů byly nekonzistentní, ukázalo se, že averzivní stimuly mají vliv na dopaminergní systém.

Mezi neurovědci však probíhá aktivní debata o přesné roli, kterou hrají dopaminové neurony při zpracování averzivních podnětů: mění se jejich aktivita v reakci na averzivní události? Předpovídají nepříjemné události? Kódují nenáviděnou chybu predikce?

Nové poznatky o úloze dopaminu v averzivních událostech

Nyní je zveřejněn v eLife, nová studie na Nizozemském institutu neurovědy zkoumala, jak dopaminový systém zpracovává nepříjemné události. Tým o Ph.D. Studentka Jessica Guidoub a vedoucí skupiny Ingo Welohn vystavili myši bílému šumu v kombinaci s podněty, které bílý šum předpovídaly, zatímco měřili uvolňování dopaminu v mozku. Bílý šum je dobře známým příkladem rušivého sluchového podnětu u myší.

READ  Larimer County vyzývá komunitu, aby zastavila šíření COVID-19
Je známo, že dopaminový systém hraje důležitou roli v motivaci, učení a pohybu. Obrázek je ve veřejné doméně

Vědci zjistili, že uvolňování dopaminu se během vystavení bílému šumu postupně snižovalo. Navíc, po konzistentní prezentaci, podněty, které se objevily několik sekund před expozicí bílému šumu, začaly mít stejný depresivní účinek na dopaminové neurony. Avšak na rozdíl od toho, jak jsou odměny zpracovávány, dopamin nekódoval chybu predikce pro tento averzivní stimul.

Celkově tato nová studie ukazuje, že dopaminový systém pomáhá mozku předvídat výskyt a trvání nepříjemných událostí, ale bez zohlednění chyb v předpovědi.

Vedoucí skupiny Ingo Welohn uvedl: „Jedná se o komplexní a systematickou studii, která bere v úvahu mnoho proměnných. Výsledky nám umožňují lépe porozumět roli uvolňování dopaminu při zpracování averzivních událostí. Roste zájem o roli dopamin v averzi Použili jsme nový averzivní stimul, který umožnil komplexnější analýzu dopaminu, než to bylo možné dříve.

Návykové drogy unášejí a zesilují dopaminovou signalizaci a zesilují přehnané a nekontrolované účinky dopaminu na neuronální plasticitu. Tato studie nás přibližuje k pochopení mechanismu, který stojí za tímto patologickým jevem.

O těchto zprávách z výzkumu dopaminu

autor: tisková kancelář
zdroj: Nizozemský institut neurověd
Kontakt: Tisková kancelář – Nizozemský institut neurověd
obrázek: Obrázek je ve veřejné doméně

původní hledání: otevřený přístup.
Nucleus accumbens dopamin sleduje a předpovídá trvání stimulu, ale ne hodnotu nebo chybu predikceNapsal Jessica N Goedhoop et al. eLife

viz také

To ukazuje na řetězec DNA

souhrn

Nucleus accumbens dopamin sleduje a předpovídá trvání stimulu, ale ne hodnotu nebo chybu predikce

Existuje aktivní debata o úloze dopaminu při zpracování averzivních stimulů, přičemž se odvozují role od vůbec neúčasti až po indikaci averzivní predikce chyby (APE).

Zde systematicky zkoumáme uvolňování dopaminu v nucleus accumbens (NAC), které úzce souvisí s chybami v predikci odměny, u myší vystavených bílému šumu (WN, všestranný stimul, nedostatečně využívaný a averzivní) a jeho prediktivním podnětům.

READ  Jeden z největších druhů dinosaurů na světě byl objeven v Austrálii

Oba vyvolaly negativní sklon dopaminu, po kterém následovalo pomalé obnovení signálu, když byl stimul přerušen. Na rozdíl od podmínění odměny nebyla dopaminergní signalizace ovlivněna hodnotou WN, kontextovou valencí nebo pravděpodobnostními kontingencemi a dopaminová odpověď WN se pouze částečně posunula směrem k prediktivnímu vodítku.

Neočekávaná WN však vyvolala pomalejší obnovu signálu po stimulaci než očekávaná WN. Navzdory odlišným signálním kvalitám byly dopaminergní reakce na současnou prezentaci odměňujících a averzivních stimulů aditivní.

Naše zjištění společně ukazují, že spíše než APE dopamin NAC primárně sleduje předpověď a trvání averzivních událostí.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.