Co může budoucnost přinést koronaviru a nám

Jak se virus šířil, objevovalo se více mutací, což mělo za následek vznik přenosnějších variant. Nejprve přišla Alpha, která byla o 50% nakažlivější než původní virus, a dříve přišla Delta, která byla zase téměř o 50% nakažlivější než Alpha.

„Nyní jsme v epidemii delta,“ řekl Robert Garry, virolog z Tulane University. „Takže další nárůst, další šíření trochu lepší varianty.“

Ačkoli někteří odborníci byli překvapeni, když viděli, že hyperinfekční varianta, která obsahuje více než tucet pozorovaných mutací, vzniká tak rychle, vznik přenosnějších variant je biblickou virovou evolucí.

„Je těžké si představit, že by se virus přenesl na nový druh, který je pro tento druh dokonale vytvořen,“ řekl Andrew Reed, evoluční mikrobiolog na Penn State University. „Je třeba provést určité úpravy.“

Vědci ale neočekávají, že tento proces bude pokračovat navždy.

Na základě svých vnitřních vlastností pravděpodobně existuje určitá základní biologická omezení, jak se může konkrétní virus stát infekčním. Dr. Bloom poznamenal, že viry, které jsou dobře přizpůsobené lidem, jako jsou spalničky a sezónní chřipka, nejsou neustále nakažlivější.

Dodal, že není zcela jasné, jaká jsou omezení přenosnosti, ale přinejmenším se nový koronavirus nemůže reprodukovat nekonečně rychle ani cestovat nekonečně daleko.

„Přenos vyžaduje, aby někdo vydechl, zakašlal nebo nějakým způsobem vdechl virus, a ten se dostane do dýchacích cest někoho jiného a nakazí je,“ řekl doktor Bloom. „Tento proces má pouze omezení. Nikdy se nestane, že bych seděl tady ve své kanceláři a dával to někomu na druhé straně Seattlu, že?“

READ  Konečné plány pro pokročilého kosmického kartografa

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *