Co je summit G7? Historie a význam události světových vůdců

G7 je zkratka pro Group of Seven, organizaci, která zahrnuje vůdce některých z největších světových ekonomik: Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států.

Rusko bylo na dobu neurčitou vyloučeno ze skupiny – který byl v té době známý jako G8 – V roce 2014, poté, co se většina členských států spojila proti anexi Krymu. Jednalo se o první porušení hranic evropské země od druhé světové války.

Co dělá Skupina sedmi?

Členové skupiny G7 se každoročně scházejí na summitu, aby diskutovali o naléhavých problémech na světové scéně a koordinovali politiky.

Mezinárodní bezpečnost a globální ekonomika jsou často tématy diskuse, i když se zotavuje z pandemie covid-19 Očekává se, že bude dominovat letošnímu setkání.

Britský premiér Boris Johnson ve svém prohlášení před summitem uvedl, že bude na summitu naléhat na další vůdce skupiny G7, aby přijali konkrétní závazky k očkování světa a aby poskytli podporu „globálnímu pandemickému radaru“ – novému globálnímu systému sledování při ochraně imunizačních programů.

Jakou sílu má G7?

Vedoucí představitelé G7 a pomocní hosté, včetně německé kancléřky Angely Merkelové (2-R) a prezidenta Spojených států Baracka Obamy (2-L), se 8. června 2015 poblíž německého Garmisch-Partenkirchenu účastní pracovního zasedání na summitu G7 na zámku Elmau.

G7 je v podstatě místem pro koordinaci a skupina činila rozhodnutí s globálními důsledky.

Před letošním summitem se například ministři financí G7 dohodli na podpoře a Globální minimální daň ve výši nejméně 15% o nadnárodních společnostech. G7 také souhlasila s tím, že velké společnosti by měly platit daně tam, kde se generují tržby, nejen tam, kde mají fyzickou přítomnost.

Americká ministryně financí Janet Yellenová v sobotu uvedla, že dohoda byla „důležitým a bezprecedentním závazkem“ nejbohatších ekonomik světa, jehož cílem je zabránit společnostem vyhýbat se daním přesouváním zisků do zahraničí.

Jaká je historie Skupiny sedmi?

Sapporo Okita, Pierre Elliott Trudeau, Helmut Schmidt, Valerie Giscard de Esting, Francesco Cosiga, Jimmy Carter, Margaret Thatcherová a Roy Jenkins se účastní summitu G7 v roce 1980 22. června 1980 na ostrově San Giorgio v Benátkách.

Setkání začala jako „knihovna“, kterou v 70. letech založil tehdejší ministr financí USA George Shultz.

READ  Není návratu: Migranti tvrdí, že jsou uvězněni na bělorusko-polské hranici

Ministři financí Spojených států, Francie, Německa a Velké Británie se sešli na „neformálních jednáních“, aby se pokusili stabilizovat otřesy měny.

Brzy poté se připojilo Japonsko a v roce 1975 – dva z původních účastníků se stali prezidentem Francie a prezidentem Německa – se schůzky změnily ve shromáždění hlav států a předsedů vlád.

Kanada a Itálie se brzy připojily a staly se známými jako Skupina sedmi.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.