Co chtějí Si a Putin ze společného setkání získat?

Čínský prezident Si Ťin-pching se chystá příští týden odletět do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což je jeho první návštěva Ruska od invaze kremelských sil na Ukrajinu.

Si Ťin-pchingova návštěva ve dnech 20. až 22. března, první Si Ťin-pchingova zahraniční cesta od vítězství ve třetím funkčním období prezidenta, je na Západě vnímána jako projev podpory Pekingu Moskvě v její zastavené válce proti Kyjevu.

O povaze cesty se hodně spekulovalo, přičemž západní představitelé varovali, že by to mohlo naznačovat, že Čína zvažuje poskytnutí vojenské pomoci Rusku v boji.

Čína, která se v konfliktu snaží prezentovat jako neutrální arbitr, ale taková obvinění popřela, i když odmítla invazi odsoudit.

Ať už to dopadne jakkoli, schůzka určitě prohloubí vazby mezi dvěma vůdci, kteří se již setkali 39krát – včetně před více než rokem v Pekingu 4. února 2022, kdy byly zahájeny olympijské hry. Na tomto setkání, které se konalo krátce před tím, než Rusko napadlo Ukrajinu, oba oznámili partnerství „bez hranic“.

Zde jsou věci, které se Putin a Si Ťin-pching snaží získat ze společného setkání a jednu křivku před ním:

Putin chce zbraně

Poté, co před rokem zahájil ofenzívu na Ukrajinu, se Putin ocitl s omezenou skupinou přátel, značně početných, pokud jde o schopnost Moskvy dovážet a doplňovat zbraně a munici kritické pro boj.

Čína zatím takovou smrtící pomoc zadržuje a místo toho se rozhodla podpořit Rusko prostřednictvím posíleného obchodu a dalších společných manévrů.

Západní představitelé však nedávno začali varovat, že Peking se možná brzy přesune, aby poskytl Moskvě vojenskou pomoc – schůzka příští týden je ideálním potenciálním místem, kde by mohli učinit takové prohlášení.

READ  Sousedé Tuniska nabízejí pomoc při zvládání škod po potopení palivové lodi | Tunisko

Poplach vyvolaly také komentáře čínského ministra zahraničí Chen Ganga, který nedávno obvinil Spojené státy z pokrytectví, když varoval Čínu před dodávkami zbraní Rusku, a poukázal na dodávky zbraní Bidenovy administrativy na Tchaj-wan.

„Je to něco, co budeme sledovat,“ řekl v pondělí novinářům poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan s odkazem na jakýkoli záblesk zbrojní dohody mezi oběma zeměmi. „Rusko má zjevně své vlastní zájmy ve snaze zatáhnout do tohoto konfliktu další země, pokud může, ale naše pozice je stejná, ať se spojí, nebo ne.“

Tato vyhlídka je pro americké představitele znepokojivá, protože čínské zbraně, i když nejsou považovány za schopné vybojovat pro Putina rozhodující vítězství, by mohly vést ke konfliktu a vyčerpávat americké zbraně, zdroje pomoci a všeobecnou dobrou vůli pomoci Ukrajině v boji zpět.

Si chce pěstovat svou pověst mírotvůrce

Poté, co byla začátkem tohoto týdne oznámena čínská dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem o obnovení diplomatických vztahů, Si Ťin-pching nyní obrací svůj zrak k ukrajinsko-ruské válce.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin, aniž by zmínil bojovou zemi, řekl, že Ťin-pchingova návštěva je částečně zaměřena na podporu „míru“ s rozhovory o hlavních regionálních a mezinárodních otázkách.

Xiho vláda již zveřejnila svůj takzvaný „mírový plán“ pro Ukrajinu, dvanáctibodový program pro „politické řešení ukrajinské krize“, který byl na Západě do značné míry ignorován.

V telefonickém hovoru ve čtvrtek vysoký čínský diplomat Chen Gang svému ukrajinskému protějšku řekl, že Peking doufá, že „všechny strany zůstanou klidné, racionální a zdrženlivé a obnoví mírová jednání co nejdříve,“ uvádí se v prohlášení čínského ministerstva zahraničí. .

Ale USA a NATO zůstávají opatrné, aby tlačily na Čínu, aby se stala prostředníkem, protože Peking dosud neodsoudil Rusko za válku, nebo dokonce konflikt tak zdánlivě nazval, místo toho se podřídil ruskému naléhání, že jde o „zvláštní vojenskou operaci“.

READ  Mamata Banerjee se omlouvá za komentáře ministra Trinamoolu na adresu prezidenta

K západním podezřením se přidala i skutečnost, že Čína se opakovaně postavila na stranu Ruska a bránila mezinárodní akci proti Moskvě kvůli válce.

Oba chtějí nový světový řád

Jedním z možných výsledků setkání Si-Putina je veřejné znovuzavázání se partnerství obou, které je pro ně považováno za zásadní, aby čelili tomu, co považují za nespravedlivé vměšování Západu do jejich záležitostí.

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku – a s ní spojená čínská podpora – má být výzvou pro Spojené státy a jejich spojence, kteří se snažili zmáčknout moskevskou ekonomiku přísnými sankcemi.

Vztah je symbiotický, protože Rusko zase dává Číně větší váhu na mezinárodní scéně a podporuje její agresivní manévry, zejména v Jihočínském moři.

„S tím, jak svět vstupuje do nového období turbulencí a změn, jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN a jako důležitá mocnost význam a vliv čínsko-ruských vztahů přesahuje bilaterální rozsah,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničních věcí. uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí. Oznámení Xiho návštěvy.

Zajištění Ruska jako partnera pro Čínu je „základní“ pro Si Ťin-pchingovu vizi národní obnovy, řekl Ryan Haass, vedoucí pracovník think-tanku Brookings Institution sídlící ve Washingtonu, DC.

„Čína považuje Spojené státy za hlavní překážku svého vzestupu,“ píše Haas.

Si Ťin-pching pravděpodobně také uvidí výhodu, že Rusko odkloní americké strategické zaměření od Číny. Ani Peking, ani Moskva nemohou jednat se Spojenými státy a jejich partnery samy; Oba by raději stáli společně, aby se vypořádali s vnějším tlakem, než aby mu čelili sami.“

Zatřeste – Xi se připravuje na setkání s mezinárodním uprchlíkem

Setkání Si Putina bylo oznámeno několik hodin před schůzkou Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta kvůli obvinění z válečných zločinů souvisejících s nezákonnou deportací dětí z Ukrajiny do Ruska.

READ  Ukrajina vyhostí své velvyslance v Německu, Indii, České republice, Norsku a Maďarsku

Zatykač – jedno z prvních obvinění Putina z válečných zločinů na Ukrajině – znamená, že se čínský prezident nyní setká s mezinárodním uprchlíkem, který přijde v pondělí.

Podle odborníků na mezinárodní právo takový příkaz obvykle přináší důležitý prvek veřejného zahanbování – signál ostatním zemím, aby se pečlivě podívaly na své jednání s vyšetřovanou osobou.

„Ruský prezident má od nynějška oficiální status podezřelého z mezinárodního zločinu – deportace a nezákonného vysídlení ukrajinských dětí,“ napsal na Facebooku ukrajinský generální prokurátor Andrej Kostin.

To znamená, že Putin musí být zatčen a postaven před soud mimo Rusko. Světoví lídři se třikrát zamyslí, než si s ním podají ruku nebo s ním usednou k jednacímu stolu. Svět dostal signál, že ruský režim je zločinný a jeho vedení a spojenci budou postaveni před soud.

Je malá šance, že by Putin mohl být umístěn do vazby mezinárodního soudu, a memorandum také pravděpodobně nijak výrazně neovlivní schůzku nebo postoj Pekingu k Moskvě. Legální krok by ale mohl vyvinout tlak na obě země na světové scéně.

Copyright 2023 Nexstar Media Inc. Všechna práva vyhrazena. všechna práva jsou uložena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *