Členské státy ukončily 10letou patovou situaci ohledně plánu EU pro kvóty žen ve správních radách společností – EURACTIV.com

Členské státy ukončily 10letou patovou situaci ohledně plánu EU pro kvóty žen ve správních radách společností – EURACTIV.com

Ministři pro zaměstnanost a sociální věci EU přijali obecný přístup ke směrnici s cílem prosazovat rovnost žen a mužů ve správních radách společností, ukončit deset let trvající patovou situaci a připravit půdu pro závěrečná jednání mezi Evropským parlamentem a 27 členskými státy Rady.

The návrhzavedený Komisí v roce 2012, požaduje, aby alespoň 40 % nevýkonných míst ve správních radách společností kótovaných na burze bylo obsazeno „nedostatečně zastoupeným pohlavím“ – ve většině případů ženami.

„S naším návrhem ‚Ženy ve správních radách‘ chceme prolomit skleněný strop, který brání talentovaným ženám vstupovat do správních rad,“ předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Řeklvolání Za „rychlé přijetí našeho návrhu“.

Komisařka pro rovnost, Helena Daly, rovněž uvítala dohodu dosaženou členskými státy a uvedla, že ukazuje, že EU „udělala pokrok v oblasti rovnosti“.

„Přecházíme od pouhého řešení jednotlivých případů diskriminace k legislativním nástrojům směřujícím k dosažení rovnosti v praxi,“ uvedla.

vedení bylo široce podporované Byl schválen Evropským parlamentem v roce 2013, ale od té doby zůstává v radě.

Navzdory odporu několika zemí většina zemí EU návrh v pondělí (14. března) uvítala a přijala obecný přístup ke směrnici.

Iniciativa měla také podporu Německa a Nizozemska, které se dlouho stavěly proti textu a upřednostňovaly národní přístup ke zvýšení zastoupení žen ve vedení podniků.

„Tato směrnice poskytuje členským státům správné řešení a směr, ale také nezbytnou flexibilitu,“ řekla Karin van Genneep, nizozemská ministryně sociálních věcí a zaměstnanosti.

Švédsko, Slovensko, Maďarsko a Estonsko však nadále tvrdí, že genderová nerovnost ve správních radách společností by se měla řešit spíše na vnitrostátní úrovni než na úrovni EU.

Na druhou stranu Polsko se postavilo proti závaznosti směrnice, která stanovuje konkrétní cíle a termíny.

READ  Česká centrální banka opět zvýšila úrokové sazby

ženský podíl

Návrh požaduje, aby společnosti zavedly opatření k dosažení cíle 40 % pro nevýkonné členy představenstva, které budou zastávat členy nedostatečně zastoupeného pohlaví, nebo 33 % pro všechny členy představenstva do roku 2027.

Kromě toho budou členské státy muset také zajistit, aby společnosti při výběru mezi stejně kvalifikovanými kandidáty upřednostňovaly nedostatečně zastoupené pohlaví..

The Evropský institut pro rovnost pohlaví (EIGE) nedávno zjistil, že pouze 30,6 % členů představenstva a 8,5 % generálních ředitelů v Evropské unii jsou ženy.

Cíle 40 % zatím dosáhly pouze Norsko a Francie, podle indexu genderové diverzity European Women in Boards (EWOB), který řadí Řecko, Lucembursko, Švýcarsko a Polsko mezi země s nejhoršími výsledky v Evropě.

Pokrok v oblasti rovnosti žen a mužů byl pomalý také ve vrcholných funkcích. V roce 2021 mělo pouze 50 z 668 společností zkoumaných EWOB ženu jako generální ředitelku.

Národní zákony

Většina evropských zemí Již mají rámec pro řešení genderové nerovnosti ve vedoucích rolích, ať už prostřednictvím zákonů o kvótách pro muže a ženy nebo doporučení v zákonech o správě a řízení společností.

Tyto země budou muset zajistit, aby jejich systém byl v souladu s cíli směrnice EU.

Podle Jerome Andolfatto z Evropské ženské lobby mohou stávající národní rámce také sloužit jako plán pro členské státy, které postrádají právní předpisy.

A Studie 2021 Evropský parlament zjistil, že devět členských států – Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Litva, Malta a Slovensko – nemá žádná pravidla ani doporučení.

Podle názoru Andolvata je regulace EU zásadní pro dosažení rovného zastoupení ve správních radách v celém bloku.

Kromě toho je kvůli pomalému pokroku v posledních letech „kritické pokračovat v prosazování ambicióznějších opatření, aby ženy mohly účinně dosáhnout a ovlivňovat všechny úrovně podnikového rozhodování“.

READ  Insider reaguje na nové zvěsti o rekordním kroku Rice Newcastle

Návrh nyní bude muset projednat sněmovna a parlament.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *