Čistý vítr v špinavých koutech Evropy

Když se minulý měsíc průzkum veřejného mínění ptal lidí v Evropě, zda se korupce oproti předchozímu roku zvýšila, dopadly nejhůře čtyři země: Rakousko, Česká republika, Maďarsko a Polsko. Všichni čtyři však mají nyní ještě jednu společnou věc. V říjnu oba viděli politické kroky k čisté správě věcí veřejných nebo právního státu.

Nejdramatičtější posun byl v Maďarsku, kde demokracii narušil populistický premiér Viktor Orban. Šest opozičních stran se spojilo proti němu a 17. října vybralo starostu malého města Petera Markieho G., aby kandidoval v příštích volbách. Slíbil zachovat hodnoty EU a podpořit snahy zabránit krádeži peněz EU v Maďarsku. Strana pana Orbana nyní v průzkumech veřejného mínění zaostává.

V Rakousku kancléř Sebastian Kurz rezignoval 9. října kvůli novým obviněním, že jeho lidová strana použila vládní prostředky na nákup příznivého zpravodajství v médiích. V České republice utrpěl premiér Andrej Babiš ve volbách obrovskou ztrátu poté, co vyšlo najevo, že využil nehlášené bohatství na koupi zámku ve Francii.

V Polsku minulý víkend vyšlo do ulic více než 100 000 lidí, aby protestovali proti hromadění soudní moci vládnoucí stranou a nedávnému rozhodnutí Ústavního soudu, že Polsko může ignorovat zákony EU. Více než 80% Poláků nechce ohrozit členství země v Evropské unii. Vnímají to jako kontrolu politické korupce.

Tyto nedávné události poukazují na další zjištění průzkumu veřejného mínění, který minulý měsíc provedla skupina Evropanů z Transparency International. Téměř dvě třetiny tvrdí, že obyčejní lidé mohou v boji proti korupci něco změnit. Toto je silná síla pro poctivost a odpovědnost ve vládě. V říjnu tuto morální sílu pocítilo mnoho politiků.

READ  „Je to katastrofa“: Petra Kvitová se zavazuje věnovat část svých prize money na záchranné fondy v České republice

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *