Čínští vědci navrhují transformaci asteroidů „Armageddon“ raketami

Model rakety Y5 Long March-5 z čínského programu měsíčního průzkumu mise Chang’e-5 je vystaven na výstavě v Národním muzeu v čínském Pekingu 3. března 2021. REUTERS / Tingshu Wang / File Photo

PEKING (Reuters) – Čínští vědci chtějí vyslat více než 20 největších čínských raket, aby si procvičily odklonění velkého asteroidu, což je technika, která by mohla být v konečném důsledku klíčová, pokud by zabijácké balvany byly v kolizním kurzu se Zemí.

Myšlenka není jen sci-fi. Někdy mezi koncem roku 2021 a počátkem roku 2022 vypustí Spojené státy robotickou kosmickou loď, aby zachytily dva asteroidy relativně blízko Země.

Když dorazí o rok později, kosmická loď NASA přistane na dvou nejmenších skalních tělesech, aby zjistila, jak moc se změnila dráha asteroidu. Byl by to první pokus lidstva změnit směr nebeského těla.

V Národním leteckém a kosmickém středisku v Číně vědci v simulacích zjistili, že simultánní vypuštění 23 raket Dlouhý pochod 5 může odklonit velký asteroid od původního kurzu o 1,4násobek poloměru Země.

Jejich výpočty jsou založeny na asteroidu zvaném Bennu, který obíhá kolem Slunce a je zhruba stejně široký jako Empire State Building. Patří do třídy hornin, které mohou způsobit regionální nebo kontinentální škody. Asteroidy přesahující více než jeden kilometr budou mít globální důsledky.

Vědecké centrum citovalo studii nedávno publikovanou v časopise Icarus o planetární vědě.

Dlouhé rakety z 5. března jsou ústředním bodem čínských krátkodobých vesmírných ambicí – od dodávek modulů vesmírných stanic až po vypouštění sond na Měsíc a Mars. Čína od roku 2016 úspěšně vypustila šest raket Dlouhý pochod 5, z nichž poslední způsobila určité obavy o bezpečnost Jeho pozůstatky se v květnu vrátily do atmosféry.

„Návrh ponechat horní stupeň startovací rakety na naváděcí kosmické lodi a nechat„ velkého kinetického urychlovače “odklonit asteroid, je docela fascinující koncept,“ řekl profesor Alan Fitzsimmons z Centra pro astrofyzikální výzkum Queen’s University Belfast.

READ  Americké vesmírné letadlo Secret X-37B Space Plane: 10 překvapivých faktů

„Zvyšováním hmotnosti zasahující asteroid by měla jednoduchá fyzika zajistit mnohem větší účinek,“ řekl Fitzsimmons agentuře Reuters, ačkoli dodal, že je třeba podrobněji studovat skutečný provoz takové mise.

Profesor Gareth Collins z Imperial College London uvedl, že současné odhady ukazují, že existuje zhruba 1% šance, že v příštích 100 letech zasáhne Zemi 100 metrů široký asteroid.

„Něco o velikosti srážky s Bennu je asi 10krát méně pravděpodobné,“ řekl Collins.

Vědci tvrdí, že změna dráhy asteroidu představuje menší riziko než odpálení horniny jadernými výbušninami, které mohou beze změny kurzu vytvářet menší fragmenty.

Hlášení Ryan Wu. Další hlášení od Liangping Zhao. Úpravy provedl Jerry Doyle

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.