Čínský Si Ťin-pching popisuje samostatnost v technologiích jako klíč ke konkurenci se Západem

komentář

Řekl to v pondělí čínský vůdce Si Ťin-pching na závěr výročního zasedání Komunistické strany Číny, během kterého upevnil své sevření a eskaloval svou verbální konfrontaci se Spojenými státy.

Naléhavost technologického pokroku byla dominantním tématem osmidenního setkání Národního lidového kongresu, které skončilo v pondělí poté, co ratifikující parlament potvrdil třetí funkční období Si Ťin-pchinga a povýšil jeho věrného poručíka Li Qiang na druhé místo. .2 otáčky.

„Se založením Komunistické strany Číny… po století bojů bylo naše národní ponížení vymazáno a čínský lid se stal pánem svého vlastního osudu,“ řekl Si Ťin-pching asi 3000 delegátům ve Velké síni. . Od lidí v Pekingu, červené vlajky za sebou. Měl na mysli období do počátku 20. století, kdy byla Čína rozdělena koloniálními mocnostmi, dobu, kterou Peking nazývá „Století ponížení“ a slibuje, že se už nikdy nebude opakovat.

„Velké omlazení čínského národa je na nevratné cestě,“ řekl Si.

Sebevědomí je dlouho jednou z hlavních priorit Pekingu, ale zhoršující se vztahy s Washingtonem, podtržené nedávnými kontrolami exportu zaměřenými na odříznutí přístupu Číny k technologiím, které by mohly pomoci jejímu vojenskému programu, to učinily ještě naléhavější.

Ve svém prvním projevu od pátečního potvrzení třetího funkčního období Si Ťin-pching slíbil, že „postaví armádu na velkou ocelovou zeď, která účinně chrání národní suverenitu, bezpečnost a naše rozvojové zájmy“, a dodal, že „bezpečnost je základem rozvoje a stability. je předpokladem prosperity.“

Si Ťin-pchingovy poznámky vyvrcholily schůzkou, která dala komunistické straně pevně pod kontrolu rozhodování o vědě a technice a posílila vládu nad inovací.

Během jednání NPC představitelé opakovaně zdůrazňovali soběstačnost jako klíč k dosažení cílů Číny v každé oblasti. Kabinet uvedl, že změny jsou nezbytnou reakcí na „vážnou situaci mezinárodní vědecké a technologické soutěže, jakož i vnějšího omezení a útlaku“.

READ  Maďarský Orban obviňuje Evropskou unii a Spojené státy ze zasahování do voleb v roce 2022 | Volební zprávy

Vláda po léta tlačila zemi, aby se stala globální technologickou velmocí, a to investováním do výrobní kapacity v klíčových odvětvích, jako jsou polovodiče a umělá inteligence. Ale v klíčových oblastech, jako jsou ultra malé čipy, čínské společnosti nebyly schopny držet krok s vývojem jinde. Washington zařadil na černou listinu několik národních šampiónů v superpočítačích, polovodičích a 5G.

„Obecně panuje pocit, že jsou značně pozadu v klíčových základních technologiích, které budou potřeba k pohonu moderní ekonomiky,“ řekl Trey Macrver, spoluzakladatel výzkumné poradenské společnosti Trivium China. „Proč nemůžeme vyrobit třínanometrové čipy?“ Existuje spousta klíčových technologií, za kterými zaostávají, a snaží se na to přijít.“

Nový čínský premiér, loajální Si Ťin-pchingovi, je chycen mezi byznysem a politikou

Ve vzácných poznámkách přímo kritických vůči Washingtonu Si Ťin-pching na schůzce s obchodní skupinou 6. března řekl, že soukromé společnosti by měly „hrát větší roli při podpoře soběstačnosti a sebezdokonalování ve vědě a technologii“, aby čelily „americkému zadržování a útlaku. „

při účasti na schůzce s Delegace z Lidové osvobozenecké armády O dva dny později Si Ťin-pching zdůraznil důležitost soběstačnosti a vytvoření „flexibilního průmyslového dodavatelského řetězce“, který by „sloužil silné armádě a vyhrával války“.

Letošní zasedání Národního lidového kongresu se konalo uprostřed bezútěšných ekonomických předpovědí. Tři dusné roky pod Si Ťin-pchingovým omezením způsobily, že Čína se potýká s nejnižší úrovní hospodářského růstu za desetiletí a komunistická strana předpověděla, že druhá největší ekonomika světa poroste v roce 2023 o skromných 5 %.

Země se potýká s realitní krizí, vysokou nezaměstnaností, stárnutím populace a klesající spotřebitelskou důvěrou. Vládní zásahy proti technologickému sektoru otřásly podnikateli a investory. Lee, nově jmenovaný premiér, využil své první tiskové konference k uklidnění obklíčených podnikatelů v zemi. Poté, co loni uznal „nevhodné diskuse“ o roli soukromých společností, slíbil, že „průkopnický duch“ bude vždy oceněn – pokud přispěje k nové éře „kvalitního“ růstu.

READ  Japonské zvyky a tradice, které by měl každý cestovatel do Japonska znát

Lee řekl, že pozornost by se měla zaměřit na lepší ekonomický výstup – nejen na větší – zejména v oblasti high-tech inovací a posunu k udržitelnosti životního prostředí. „Objektivně řečeno, většina obyčejných lidí se nezaměřuje na tempo růstu HDP ze dne na den,“ řekl.

Jako bývalý šéf strany čínských inovačních hotspotů Jiangsu a Shanghai se Li prezentoval jako přítel soukromých a mezinárodních společností a také jako nadšenec do nových technologií. V pondělí novinářům připomněl, že byl prvním osvojitelem internetu a označil se za „veteránského uživatele internetu“.

Li, který byl Si Ťin-pchingovým blízkým partnerem po více než dvě desetiletí, však také občas zopakoval názor nejvyššího vůdce, že korporace podporují – a měly by přispívat – k politickým cílům národa.

Řekl, že „mimořádné výhody“ čínského politického systému znamenají, že těžkosti v ekonomice lze překonat, pokud se čínský lid „odváží bojovat“ a „usiluje o sebezdokonalení“.

Na základě změn oznámených minulý týden došlo ke snížení pravomocí ministerstva pro vědu a technologii a zároveň byl vytvořen nový rozhodovací orgán, Ústřední výbor pro vědu a techniku, který straně dává přímější ruku v technologických inovacích.

Proč čínští tech lídři stále mizí, pokud je zásah u konce?

Vláda také vytvořila Národní datový úřad, který bude absorbovat některé funkce největšího internetového regulátora v zemi, Centrální komise pro záležitosti kyberprostoru. Úřad bude dohlížet na rozvoj čínské datové infrastruktury a budování čínské „digitální ekonomiky a digitální společnosti“.

Mezi novými delegáty letošní konference byli manažeři velkých čínských čipových společností, včetně prezidenta Huahong Semiconductor, druhého největšího čínského výrobce čipů, a lídra čipů AI Cambricon Technologies. Čínská státní média uvedla, že jejich přítomnost je odrazem „rostoucího významu tohoto odvětví pro čínskou ekonomiku“.

Delegáti požadovali „zákon o čipech“ na podporu vývoje polovodičů a obhajovali zřízení více vysokých škol s integrovanými obvody, které by kultivovaly talenty.

READ  Anne Frank's Betrayal: Cold Case Investigation jmenuje překvapivého podezřelého

Nedávný komentář v People’s Daily, mluvčí strany, změny chválil: „Čína je odhodlána postavit vědecké a technologické inovace do jádra komplexního rozvoje země. Je odhodlána jít cestou nezávislých inovací s čínskými charakteristikami.“

K této zprávě přispěl Vic Chiang v Taipei.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *