Čínský prezident zdůrazňuje „mírové znovusjednocení“ s Tchaj -wanem, několik dní po rekordním projevu síly

HONG KONG – Čínský prezident Si Ťin -pching vyzval k „mírovému znovusjednocení“ Tchaj -wanu, několik dní poté, co Lidová osvobozenecká armáda (PLA) vyslala do země 56 bombardérů a dalších letadel. Přelety poblíž autonomního ostrova v jeden den.

„Historické poslání úplného znovusjednocení vlasti musí být splněno a určitě jej lze dosáhnout,“ řekl v sobotu pan Xi v Pekingu s tím, že dosažení tohoto cíle mírovými prostředky je v zájmu lidu Tchaj -wanu.

Poznámky pana Xi byly součástí projevu k 110. výročí revoluce, která převrátila imperiální vládu Čching v Číně. V následujících desetiletích komunisté a nacionalisté bojovali o kontrolu nad Čínou, což později vedlo k rozdělení mezi Čínou a Tchaj -wanem uprostřed občanské války. Nacionalistické síly se stáhly na ostrov a komunistický vůdce Mao Ce -tung vyhlásil v roce 1949 založení Čínské lidové republiky.

Komunistická strana považuje Tchaj -wan za součást Číny, ačkoli ostrovu nikdy nevládla, a slíbila, že jej v případě potřeby ovládne silou.

V reakci na projev pana Xi Rada pro záležitosti pevniny na Tchaj -wanu uvedla, že pokračující hrozba vojenské akce v Číně je klíčem k problémům v tchajwanské úžině.

„Přísná politika CPC vůči Tchaj -wanu nebere realistické měřítko současné situace, zcela nezohledňuje vývoj globálních podmínek a v zásadě ignoruje podezření a odpor tchajwanského lidu,“ uvádí se v prohlášení.

Pan Xi již dlouho hovoří o tom, že si uvědomil, co Peking nazývá mírovým znovusjednocením s Tchaj-wanem, ale jeho komentáře se objevily v souvislosti s nárůstem obav ve Spojených státech z let trvajícího vojenského nárůstu Číny a nedávných hrozivých kroků proti ostrovu.

Lidová osvobozenecká armáda uskutečnila tento měsíc zatím 150 bojových letů poblíž Tchaj -wanu, což byl nálet, který vyvolal ve Spojených státech, Velké Británii a Německu výraz znepokojení.

Ve čtvrtek list Wall Street Journal uvedl, že je přítomen malý počet amerických vojáků Tajně cvičí místní vojenské síly na ostrově.

READ  Jedna z největších pand velká na světě umírá v Hongkongu ve věku 35 let

Pan Xi řekl, že nezávislost Tchaj -wanu je největší překážkou Pekinského cíle sjednocení a představuje „vážné skryté nebezpečí pro národní omlazení“. „Ti, kdo zapomínají na své předky, zradí vlast nebo rozdělí zemi, jsou vždy odsouzeni k zániku. Lidé je určitě odmítnou a historie je bude soudit.“

Pan Xi řekl, že problém Tchaj -wanu je vnitřní záležitostí Číny a že bez pojmenování jakékoli země není dovoleno zasahovat zvenčí. Ve svém projevu nezmínil použití síly na Tchaj -wanu.

napsat Eileen Yu na [email protected]

Copyright © 2021 Dow Jones & Company, Inc. všechna práva jsou uložena. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *