Čínská střela byla viděna přistávat na vesnici a chrlila vysoce toxické chemikálie

Čínská střela byla viděna přistávat na vesnici a chrlila vysoce toxické chemikálie

Zdá se, že video, které se šíří online, ukazuje trosky čínské rakety dopadající nad obydlenou oblast, přičemž obyvatelé se utíkají do úkrytu, když se oblohou v děsivém pohledu valí hustý mrak tmavě žlutého kouře.

Podezřelé trosky mohly pocházet z čínské rakety Long March 2C, která odstartovala v sobotu 22. června a nesla společnou misi z Číny a Francie ke studiu záblesků gama. Start byl prohlášen za úspěšný, ale jeho výsledky byly zachyceny na videu publikovat Na čínských sociálních sítích.

Videa ukazují, že to, co se zdá být prvním stupněm boosteru rakety Long March 2C, nekontrolovatelně padá nad vesnicí v jihozápadní Číně, zatímco si místní zacpávají uši a běží se schovat před padajícími troskami. Nebyly hlášeny žádné zranění ani škody na majetku. Neověřená videa a fotografie však ukazují, že na místě havarované střely vybuchuje obří mrak a samotná střela se zdá být vedle silnice.

Unikající palivo je vidět v prvním stupni rakety, jehož barva odpovídá oxidu dusnatému. Tato chemická sloučenina je silné oxidační činidlo používané k pohonu raket, ale může být smrtelně toxické, tvrdí Jonathan McDowell, astrofyzik z Harvard-Smithsonian Center.

„V raketovém průmyslu je známá jako BFRC, což je velký červený mrak,“ řekl McDowell Gizmodo. „A když uvidíte BFRC, utíkáte jako o život.“ Oxid dusíku byl na počátku 50. let Sovětským svazem a Spojenými státy akceptován jako preferovaný okysličovadlo raketového paliva, nicméně jeho použití se v průběhu let stalo méně běžným, protože je vysoce toxický. NASA.

Pokud se dostane do kontaktu s kůží, očima nebo dýchacími cestami, může zničit lidskou tkáň a při vdechnutí plícemi může vést k nahromadění tekutin nebo v extrémních případech ke smrti. „Je to velmi děsivé, ale tak Číňané obchodují,“ řekl McDowell Gizmodo. „Mají jinou úroveň celkového přijatelného rizika.“

READ  Proč je Windows cílem číslo 1 pro malware: Dva snadné způsoby, jak zůstat v bezpečí

Je známo, že Čína Zanedbalo odpálení svých raket. Odpalovací místa ve většině ostatních zemí jsou postavena podél pobřeží a boostery obvykle přistávají v oceánu. Čínská odpalovací místa, Xichang na jihozápadě, Jiuquan v poušti Gobi na severozápadě a Taiyuan na severu, jsou ve vnitrozemí, takže boostery obvykle končí v obydlených oblastech nebo v jejich blízkosti. V prosinci 2023 raketový posilovač Long March 3B Nemovitost Poblíž domu v jižní provincii Hunan.

V postoji Číny k poklesu posil dochází k mírnému posunu. Nejnovější startovací místo v zemi, Hainan Commercial Launch Site, se nachází poblíž pobřežního národního vesmírného přístavu Wenchang na ostrovní provincii Hainan v Jihočínském moři. Čínské rakety nové generace budou používat petrolej a kapalný vodík, čímž se vyloučí používání toxických pohonných látek. Ale staré rakety jsou stále ve hře.

„Myslím, že během 10 let můžeme vidět, že starší rakety budou postupně vyřazovány, ale oni s tím nijak nespěchají,“ řekl McDowell. „Pořád vypouštějí jednoho týdně nebo tak nějak a jsou ve skutečnosti velmi nebezpeční.“

Chcete-li ve svém životě více cestovat vesmírem, sledujte nás X Vlastní záložka pro Gizmodo Stránka kosmických letů.

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *