Čínská NPC se staví proti výzvě českého Senátu na tchajwanského úředníka

Nejvyšší čínský zákonodárný sbor, Národní lidový kongres (NPC), ve čtvrtek uvedl, že je rozhodně proti pozvání tchajwanských představitelů tchajwanského šéfa ministerstva zahraničí Senátu ČR na návštěvu země.

Zahraniční výbor NPC ve svém prohlášení uvedl, že výzva Senátu České republiky pro tchajwanského úředníka byla vážným porušením čínské politiky a totální intervencí do vnitřních záležitostí Číny. „Čínská NPC je důrazně proti tomu,“ stojí v prohlášení.

Zpráva uvádí, že politickým základem bilaterálních vztahů mezi Čínou a všemi zeměmi, které mají s Čínou diplomatické vztahy, je dodržování jednotné čínské politiky.

Český Senát a další instituce a někteří jednotlivci bezostyšně poskytovali platformu separatistickým aktivitám „Tchajwanské nezávislosti“. V prohlášení se uvádí, že tento krok porušil politické závazky české strany vůči Číně a vážně poškodil politické základy čínsko-českých vztahů. „Tato akce má velmi špatnou povahu,“ uvedlo.

Zpráva zdůrazňuje, že Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny a že otázka Tchaj-wanu je čistě vnitřní záležitostí Číny. Zákon proti odtržení poskytuje jasná pravidla v klíčových otázkách, jako je dodržování čínské politiky, zabránění odtržení „nezávislosti Tchaj-wanu“ a oponování zásahu vnějších sil v otázce Tchaj-wanu. Tato pravidla ztělesňují pevné odhodlání Číny udělat vše pro mírové znovusjednocení vlasti a plně demonstrují odhodlání Číny chránit národní suverenitu a územní celistvost a nedovolit žádné síle odtržení od Tchaj-wanu. Jménem nebo jakýmkoli způsobem.

„Ti, kdo se zapojí do politického manévrování v otázce Tchaj-wanu, spolknou hořké ovoce,“ stojí v prohlášení.

„Vyzýváme příslušné české společnosti a jednotlivce, aby dodržovali politiku jedné Číny, přestali se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a podnikli konkrétní kroky k ochraně čínsko-českých vztahů,“ stojí v prohlášení.

(Obálka: Taipei 101 Skyscraper Building v Taipei, Tchaj-wan, Čína, 21. července 2019. / Xinhua)

Zdroj (X): Tisková agentura Xinhua

READ  Česká republika ve skupině B porazila Německo 2: 0.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.