Čína vydává zákony proti zahraničním sankcím

HONG KONG – Čína přijala nový zákon zaměřený na potírání zahraničních sankcí v reakci na americké a evropské snahy tlačit na Peking v otázkách týkajících se lidských práv, obchodu a technologií.

Vyšší členové čínského zákonodárného sboru ve čtvrtek schválili „zákon proti zahraničním sankcím“, uvedly státní média po rychlém procesu, který obešel veřejnou konzultaci a zahrnoval zákonodárce, kteří návrh zákona přezkoumali dvakrát místo obvyklých tří.

Akademici a čínská státní média popsali zákon jako včasný dodatek k právnímu nástroji Pekingu, který má odolávat západnímu nátlaku, a to vytvořením mechanismů k odvetným opatřením vůči zahraničním sankcím a ke zmírnění jejich dopadu na čínské subjekty a jednotlivce.

Zákon vyžaduje, aby čínská vláda přijala protiopatření proti zahraničním jednotlivcům a subjektům, o nichž se předpokládá, že na Čínu tlačí „diskriminačními omezeními“. Protiopatření zahrnují zamítnutí a zrušení víz nebo vyhoštění, konfiskaci a zmrazení aktiv v Číně, blokování transakcí a spolupráci s čínskými jednotlivci a subjekty, jakož i další nespecifikovaná „další nezbytná opatření“.

Podle zákona, který vstoupil v platnost ve čtvrtek, mohou čínské subjekty a fyzické osoby podávat žaloby u čínských soudů s cílem požadovat náhradu škody způsobené zahraničními sankcemi.

Spojené státy a další západní vlády ano Zintenzivnit používání hospodářských a politických sankcí proti Číně za uplynulý rok nebo tak za to, co říkají o nekalých průmyslových praktikách Pekingu a jeho násilné asimilační kampani Cílení na muslimské Ujgury v Sin-ťiangu a Represe občanských svobod v Hongkongu, mimo jiné.

Pozorovatelé tvrdí, že rychlé vydání nového zákona bylo vyvrcholením požadavků čínského vůdce Si Ťin-pchinga vydaného v listopadu, který požadoval rychlejší zdokonalení čínského právního rámce na ochranu její suverenity, bezpečnosti a zájmů při jednání se zahraničními stranami.

Zatímco příprava zákona trvala měsíce, státní média zveřejnila existenci návrhu pouze v pondělí s tím, že návrh zákona je připraven ke druhému čtení a konečnému schválení tento týden Stálým výborem Národního lidového kongresu. Přední zákonodárci návrh zákona nejprve přezkoumali v dubnu, ale toto čtení nebylo v té době oznámeno.

Rostoucí napětí mezi USA a stále silnější Čínou vedlo k určitým obavám, že by mohly přerůst v ozbrojený konflikt. Ale jak vysvětluje Gerald F.: Seb z The Wall Street Journal, proti konfliktu pracuje více sil než proti němu. (Zveřejněno 6. 3. 21) Titulek obrázku: Todd Johnson

Ředitelé zahraničních společností vyjádřili znepokojení nad tím, co považují za neobvyklé utajení. „Evropské společnosti v Číně jsou znepokojeny nedostatkem transparentnosti v tomto procesu – první čtení nebylo oznámeno a neexistuje žádný návrh k prozkoumání,“ uvedl před Čínskou obchodní komorou Evropské unie Jörg Woetke. zákon. byl předán.

“Takové opatření nepřispívá k přilákání zahraničních investic ani k uklidnění společností, které se stále více domnívají, že budou použity jako nástroje oběti ve hře politických šachů,” uvedl Wootke.

Nový zákon umožňuje Pekingu uplatnit odvetná opatření nad rámec konkrétních osob a subjektů, o nichž se předpokládá, že vyvíjejí tlak na Čínu. Protiopatření lze například použít proti manželovi / manželce a nejbližším rodinným příslušníkům cílové osoby a také proti organizacím, které daná osoba kontroluje nebo spravuje. Čínští akce se mohou rovněž týkat vedoucích zaměstnanců cílových entit.

Ze zákona bude každý jednotlivec nebo subjekt, který neprovede nebo nedodrží opatření proti sankcím v Číně, čelit nespecifikovaným právním dopadům.

Přijetí nového zákona následuje po sérii vzájemných sankcí mezi Čínou a západními vládami za uplynulý zhruba rok.

Trumpova a Bidenova administrativa uložila Pokuty Zaměřuje se na vyšší čínské úředníky, včetně členů 25členného politbyra Komunistické strany, místopředsedů Stálého výboru čínského zákonodárného sboru a řady úředníků zapojených do politiky v Hongkongu. Velká Británie, Kanada a Evropská unie rovněž ohlásily podobná opatření.

V minulosti Washington také zavedl represivní opatření proti čínským společnostem a jednotlivcům, které obviňuje z jejich porušení Sankce USA proti Severní Koreji a Íránu.

Peking takové sankce odsuzoval, jako je zasahování do vnitřních záležitostí Číny, a to stále častěji Odpověděli svými vlastními činy.

Například Čína zakázala řadě úředníků Trumpovy administrativy obchodovat se zemí nebo do ní vstoupit. Čínské ministerstvo zahraničí také oznámilo plány – bez bližších podrobností – potrestat některé americké dodavatele obrany, kteří se podíleli na prodeji zbraní USA na demokratický ostrov Tchaj-wan, jak tvrdí Peking.

V lednu zveřejnilo čínské ministerstvo obchodu nové zákony Proti tomu, co nazvala neoprávněnými zahraničními zákony a sankcemi zaměřenými na čínské společnosti a občany, což by mimo jiné umožnilo čínským společnostem žalovat u čínských soudů náhradu škody za ztráty způsobené zahraničními akcemi.

V březnu pak Národní lidový kongres schválil plány na zlepšení čínského právního nástroje pro potírání sankcí, zásahů a „dlouhodobé jurisdikce“ ze zahraničí, uvedly státní média.

napsat Chun Han Wong na adrese [email protected]

Copyright © 2020 Dow Jones & Company, Inc. všechna práva jsou uložena. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Strategický dokument USA o delší čínské telegramu v Číně nevyvolává v Pekingu malou debatu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *